Loading...

Socha Persea v Dohalicích

Turistické cíle Socha

Na různé pamětihodnosti bohatá obec Dohalice má i jednu památku, jež nestála původně na jejím katastru, několikrát se stěhovala a má spojitost se sousední obcí Sadovou, protože je vzpomínkou na dnes již neexistující zámek, který vznikl na místě původní tvrze, jež byla následně přestavěna na panský dům, jemuž se mezi lidem říkalo „zámek“. Skutečný zámek však byl vybudován až počátkem 18. století a završením jeho stavby bylo 5. července 1728 vysvěcení zámecké kaple „Povýšení sv. Kříže“. Tento velkolepý objekt však vyhořel 6. října 1844 a nebyl již nikdy obnoven.

Stejně tak zanikl překrásný park, který byl na svou dobu výjimečný jak dendrologicky, tak architektonicky, a to zejména svou sochařskou výzdobou. Právě z ní bylo zachráněno několik plastik, jež směřovaly do okolních obcí (Mokrovousy, Lubno a Třesovice), k nimž náležela i socha Persea, která byla lidově přezdívána jako „Žabař“ (od toho, že u nohou postavy Persea byla vytesána žába) a vznikla někdy krátce po vybudování zámku.

Václav Deyl v článku „Zrušený zámek v Sadové“, jež vyšel v „Královéhradecku“ 15. května 1938 píše o soše toto: „Dnes již nic nesvědčí o rušném životě panském v Sadové v době pánů Schaffgotschů. Jen socha, které lid říká „Žabař“. Je to krásná barokní plastika z konce XVII. století (asi před rokem 1700) pocházející, námětu náboženského bájesloví. Herakles (řecký bůh) jako symbol síly a moci. Pochází z výzdoby zámku v Sadové. Takovéto sochy bývaly umístěny na pilířích vrat, vjezdů a pod.“

K této soše se vztahuje rovněž krásná pověst, kterou převyprávěl František Ladislav Sál ve svém díle „Pohádky, pověsti a národní písně Královéhradeckého kraje“ z roku 1919 takto:

„Žabař*).

V Dohalicích a v Sadoví stávaly hrádky, tvrze, a na nich seděli stateční rytíři s rodinami a nečetnou čeládkou.

Dobře sousedili.

Pokud se rytíři drželi doma a hleděli si jen statků, bylo dobře a kvetlo mezi nimi přátelství, ale jak začaly rytířské radovánky, turnaje a hony, vyvstala mezi nimi řevnivost a nenávist.

Jak se někde sešli hradní páni nebo jejich služebnictvo, vtipkování, špičkování, výsměšky, ba někdy i urážky a bitky bouřily krev, hnaly k soudům a mstám.

Sadovský rytíř vyjel si jednou do cizích zemí za slávou. V různých městech Evropy súčastnil se rytířských sedání, ba válčil i proti Turkům.

Když se vrátil osmahlý a plný jizev, byl o kolik hlav pyšnější, ale zároveň o kolik várek chlubivější. Nepěknou vlastnost přivezl si ze světa. Mluvilo-li se o koni, hned počal chváliti arabské hřebce, na nichž se projížděl po Evropě, Asii a Africe, když bojoval po boku králů a knížat proti strašným Turkům, neznabohům a ukrutníkům s půlměsícem. Zmínil-li se kdo o špatném víně nebo řídkém pivě, okamžitě vyprávěl, jak na poušti hynuli žízní a museli zabíjeti velbloudy, aby si svlažili rty vodou z jejich žaludků. Bezpočtukrát opakoval a zapřísahal se, že velbloud má žaludek na celou pivní várku. Ujišťoval, že okolo Babylonu létají komáři, velcí jako naše husy a že kýchají jako člověk.

Jednou sešli se sousedé – sadovský rytíř s dohalickým – v nechanickém šenkovním domě. Pili statečně, rozprávěli a hádali se víc než pražské koláčnice.

Sadovský rytíř chválil zakřivené turecké šavle, které jsou lepší než břitvy a jimiž se rázem setne hlava jako bodláčí. Chlubil se, že takovou, drahokamy vykládanou, dostal darem od anglického krále, který ji měl jako památku na vítězství nad Turky.

Dohalský se usmál a odvětil: „Eh – co po takové památce!? Jsoutě turecké šavle pravé žabikuchy, jichž pořádný rytíř nevezme ani do ruky. K čemu taková kudla dobrá? Toť křivák na řezání rybrcoulů. Který rytíř chtěl by ho nositi? Leda že by se potýkal s hady a žabami. Pak to však není rytíř, ale žabař, rozumíš?!“

Oheň byl na střeše, neboť Dohalský pán „ťal do živého.“

Sadovský vyskočil, koulel očima, skřípal zuby, zatínal pěsti a nebyl ani sebe mocen, ježto byl raněn v nejcitlivějším místě, v rodové pýše.

On – sadovský rytíř – a žabař! Člověk zcestovalý, rytíř statečný, válečník proslulý, rek vítězný! Toho mu nedaruje a ztrestá okamžitě na cti utrhače rytířsky, zbraní! Sáhl po zbrani, ale hned sklesla mu ruka, neboť mu napadlo, že nestojí za ránu takový – za pecí válený ---------

Pohodil hlavou a beze slova vyšel pyšným krokem ze šenkovní síně.

--------------------

Hned druhého dne kázal sadovský oplotiti svůj pozemek, jenž těsně sousedil s majetkem dohalického a na dosah lidské ruky a dlouhého meče poručil umístiti kamennou sochu rytíře, jak drží meč a chystá se usmrtiti hada a žábu. Na prvý pohled poznali kolem jdoucí v soše zpodobněného dohaslického rytíře a museli se srdečně zasmáti jeho statečnosti.

Pomsta je sladká a sadovskému se výborně zdařila.

Když sesměšněný rytíř spatřil svoji kamennou podobu, rozpálil se hněvem, ťal mečem po soše a urazil hada; ťal po druhé, po žábě, ale meč zazvonil a odskočil, po třetí ťal po hlavě sochy – a meč se přerazil.

Zastrčil rychle půlku meče do pochvy a zahanben pospíchal domů, kdež přemýšlel, jak by se sadovskému pomstil.

Dobrá rada byla drahá, a zdálo se mu, že každému, jehož potkal, hraje kolem rtů úsměšek. Prodal tedy tvrz a odstěhoval se z krajiny pryč, daleko, kde nebyl znám.

Jeho podoba však – rytíř žabař – stojí tam dosud jako svědek šenkovního sporu a konec sousedského přátelství.-

*) Mezi Sadovou a Dohalicemi rozkládal se druhdy pěkný park, který r. 1866 byl zpustošen a po té přeměněn v pole. V parku nalézaly se sochy, které sem byly sneseny s různých míst, zrušených zámeckých zahrad, kostelních schodišť a t. d. Po zničení parku rozdány sochy svatých do okolních vesnic. Zůstala tam jen socha rytíře, jenž stál na hadu a žábě. Had byl během času lidmi uražen a zbyla jen žába. Proto říká lid soše „Žabař“. Nyní stojí socha „Žabařova“ v poli u řeky Bystřice nepovšimnuta a jen pověst ještě žije. (J. Morávek, řídící učitel v Dohaličkách.)“

Původně tedy stávala v zámeckém parku, který byl proměněn po požáru zámku v pole a ovocné sady. Za prusko-rakouské války v roce 1866 byla plastika poškozena střelbou, naštěstí jen z ručních zbraní, takže nedopadla např. jako Boží muka pod Chlumem u křižovatky cest do Rozběřic a Dolních Nedělišť. Ve 2. polovině 19. století došlo k jejímu prvnímu transferu, kdy byla upravena sochařem J. Suchardou a umístěna na nový kamenný podstavec. Na přelomu 50. a 60. let 20. století se objevil návrh, aby byla přemístěna blíže k Dohalicím, k čemuž následně došlo. Od 24. ledna 1964 je plastika památkově chráněna, neboť byla zapsána do státního seznamu kulturních památek.

Vzhledem ke svému umístění bývala v průběhu času častým terčem různých vandalů. Roku 1973 byla vytažena královéhradeckými památkáři z bahna Bystřice, když se v předchozím roce zřítila do řeky. Její rekonstrukce byla zakončena ještě téhož roku, a to za spolupráce památkářů, MNV, ONV a JZD. V jejím rámci byla též osazena na nově vybudovaný betonový základ. V roce 1975 Jiří Laštovička navíc zrekonstruoval kopí a žábu. V témže čase došlo k úpravě okolního stromoví a vůbec celého místa. Koncem 80. let 20. století byla socha opět opravena. Více o soše lze najít zde: https://www.pamatkovykatalog.cz/socha-persea-2165009.
Poslední aktualizace: 25.1.2025
Socha Persea v Dohalicích na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Socha Persea v Dohalicích

Dohalice - pomníky bitvy r. 1866 u sila
Dohalice - pomníky bitvy r. 1866 u sila
Pomník
hodnoceni 10/10
Soubor pomníků obětí prusko-rakouské války roku 1866 najdeme na konci obce při cestě k Sadové. Jedná se o pískovcovou pyramidu…
0.2km
více »
Řeka Bystřice
Řeka Bystřice
Řeka
Tato 62,7 km dlouhá a v Královéhradeckém kraji se nacházející řeka, která…
0.3km
více »
Dohalice - tvrz, sýpka
Dohalice - tvrz, sýpka
Tvrz
hodnoceni 10/10
Tvrz Dohalice stávala na místě nynější sýpky u říčky Bystřice. V roce 1352…
0.3km
více »
Dohalice - socha Persea a sv. Nepomuk
Dohalice - socha Persea a sv. Nepomuk
Socha
hodnoceni 10/10
V Dohalicích krom pomníků bitvy r. 1866 najdeme i zajímavé sochy. Na návsi je to Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1832 a na břehu…
0.3km
více »
Dohalice
Dohalice
Vesnice
Výklad původu pojmenování této obce nalezneme v knize "Místní jména v…
0.4km
více »
Husova lípa v Dohalicích
Husova lípa v Dohalicích
Památný strom
V katastru obce Dohalice v Královéhradeckém kraji naleznete monume…
0.4km
více »
Dohalice - pomník rakouské Knebelovy brigády
Dohalice - pomník rakouské Knebelovy brigády
Pomník
hodnoceni 10/10
Pomník rakouské Knebelovy brigády od X. armádního sboru - jedná se o…
0.4km
více »
Pomník padlým v 1. světové válce v Dohalicích
Pomník padlým v 1. světové válce v Dohalicích
Pomník
Stejně jako v okolních obcích bylo též v Dohalicích pomýšleno na…
0.5km
více »
Obilní silo "Sadovský mrakodrap" v Dohalicích
Obilní silo "Sadovský mrakodrap" v Dohalicích
Technická památka
Původně se v těchto místech nacházel cukrovar, který byl zrušen v roce…
0.6km
více »
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Kaple
hodnoceni 10/10
Opravenou kapličku Panny Marie Lurdské se studánkou a dvojicí památných lip najdeme v polích cca půl kilometru jižně…
0.7km
více »
Sadová  - Dohalice - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Sadová - Dohalice - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Vyrážíme vlakem do obce Sadová, která leží nedaleko centra bojů bitvy r.…
1.4km
více »
Mechanická tkalcovna a sušárna čekanky Františka Kozáka v Mokrovousích
Mechanická tkalcovna a sušárna čekanky Františka Kozáka v Mokrovousích
Zajímavost
Mlynář z Kopidlna Ferdinand Kozák koupil roku 1879 v dražbě za prusko…
1.5km
více »
Mokrovousy
Mokrovousy
Vesnice
hodnoceni 7/10
Mokrovousy leží na levém břehu říčky Bystřice cca 12 km severně od Hradce Králové. První písemná zmínka o vsi pochází z let 1360…
1.5km
více »
Les Holá - pomníky bitvy r. 1866
Les Holá - pomníky bitvy r. 1866
Přírodní park
hodnoceni 10/10
Smíšený les na Holé se nachází v prostoru rozhodující části bitvy mezi prusy a rakušany dne 3.7.1866. V lese se nachází několik…
1.8km
více »
Holá - pomník bitvy r. 1866
Holá - pomník bitvy r. 1866
Pomník
hodnoceni 9/10
Pomník na Holém najdeme u státní silnice mezi č. 35 mezi Lípou a Sadovou. Jedná se o monumentální obelisk z litiny věnovaný rakouskému …
2.1km
více »
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na…
3.8km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
hodnoceni 8/10
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází…
3.9km
více »
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Cílem naší cesty je areál bitvy r. 1866 u obce Chlum, který se nachází cca…
3.9km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější…
7.5km
více »
zavřít reklamu
TOPlist