Loading...
Jeden z mnoha šumperských „kamenných krucifixů“ najdeme také v těsné blízkosti zdejšího farního kostela sv. Jana Křtitele. Tyčí se vedle chrámového závěru (nebo se krčí pod kostelní všží) a jedná se o typický – tedy i poměrně jednoduchý – produkt poloviny 19. století. Kříž byl zhotoven i vysvěcen v roce 1845 a jako stavební materiál zvolil jeho autor – pro šumperk naopak silně netypický – bílý mramor. A právě doba vzniku tohoto kříže je prý důvodem jeho strohé jednoduchosti (nebo jednoduché strohosti), protože o nedostatek umu tvůrce této památky se prý rozhodně nejedná.
Popisovaný kříž tvoří sokl s vyrytým letopočtem 1845 a dva téměř nezdobené postamenty, které od sebe dělí profilované římsy. Nad horním – a tedy užším - postamentem s nenápadným obdélníkovým vlysem se tyčí až téměř strohý vrcholový kříž se sochou Krista a nápisovou páskou s písmeny INRI.
Současný kříž se nachází na místě kříže podstatně staršího (zřejmě se jednalo o centrální kříž z hřbitova, jenž kdysi farní kostel obklopoval), který byl ovšem již na konci I. poloviny 19. století v natolik špatném stavu, že musel být stržen a nahrazen křížem novým. Jeho vznik tehdy zafinancovalo několik dárců v čele s textilním podnikatelem Ignazem Seidelem.
Kříž zhotovil kamenický mistr z Horní Lipové Stephan Gröger, autorem plastiky Krista se však stal sochař Cyril Kutzer. Celá památka pak byla vytvořena z kvalitního hornolipovského mramoru.