Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Jedním z nových míst, které slouží obyvatelům okresního města Šumperk i jeho návštěvníkům k relaxaci i poznávání je „Zahradě přátelství a porozumění“. Jedná se o terasovou zahradu někdejšího Seidlova paláce, který je dnes součástí speciální „vícestupňové“ školy (MŠ, ZŠ a SŠ) v Hanácké ulici. Zahrada je vybudována „na hradbách“ a je tedy nedílnou součástí historického jádra města. Vždyť vzdálenost k šumperským památkám jako je Kostel sv. Jana Křtitele, fara nebo morový sloup měříme v desítkách metrů, k těm ostatním to je jen o kousek dál. Zahradu s naučnou stezkou najdete v místech, která byla v 16. století osídlena zejména židovským obyvatelstvem; na ulici, která se nachází v západní části historického jádra a která se dříve jmenovala Školní.
Právě v této ulici zahájil - v roce 1873 - šumperský textilní podnikatel Ignaz Seidl výstavbu svého neorenesančního paláce. Při této stavbě nechal také vybudovat stupňovitou zahradu, která byla svým uspořádáním, polohou a rozlohou přímo předurčena k vysazení okrasných keřů a stromů. Hlavní dominantou zahrady je monumentální buk lesní červenolistý, který byl - mnohem později - pojmenován Buk příběhů a který je starý, jako zahrada sama. Tento strom byl v roce 2012 „vícemistrem republiky“ v soutěži o Strom roku. Od roku 1974 v budově sídlí škola, jejíž zásluhou zde byla – v letech 2010 až 2011 – zřízena „Zahrada přátelství a porozumění“. Součástí této zahrady je i Naučná stezka, jejíž zastávky seznamují návštěvníky s dřevinami, bylinami, obratlovci a bezobratlými regionu.
Finance na vybudování zahrady zajistila ředitelka školy z evropských a státních fondů (celý projekt přišel na 1,5 milionu korun a byl uveden - omlouvám se, ale cituji - jako „prevence rasismu a xenofobie prostřednictvím multikulturní výchovy a vzdělávání, uplatňování organizovaných forem a výuky, vyučovacích metod podporující rovný přístup ke vzdělávávní, zvyšování kompetencí pedagogů pro odstraňování bariér bránících rovnému přístupu všech jedinců ke vzdělávání, zajištění garantované péče o děti se sociokulturním znevýhodněním a realizace i inovace zážitkových programů pro žáky se zaměřením na odbourávání předsudků a xenofobie“). I díky tomu vzniklo – vedle Mariiných schodů - kouzelné zákoutí v historickém jádru města, které je určeno k odpočinku i poučení.
Zahrada – coby místo setkávání – má podporovat výchovu a vzdělávání a možná i proto zahradu vytvořili nejen odborníci, ale i učitelé a žáci školy (terénní úpravy svahu, výsadba zeleně, osazení Kamenných komponentů nebo stavba dřevěného altánu). Návštěvníky zde provádí naučná stezka se šesti zastaveními, která byla vybudována z finančních prostředků fondu Olomouckého kraje. Naučnou stezkou provázej skřítkové - kameníčkové Dim a Dam. V Zahradě přátelství a porozumění došlo k zajímavému spojení Naučné stezky, zeleně a netradičních prvků zahradní architektury. Najdete zde i žákovskou Open Air Gallery neboli Galerii pod širým nebem.
Zahrada je otevřená v průběhu školního vyučování a v období letních prázdnin; její prohlídku si lze také domluvit telefonicky v kanceláři školy.