Velký Skalník u Vsetína
Turistické cíle • Příroda • Údolí, dolina
Přibližně na půl cesty z centra Vsetína k areálu Zbrojovky, nacházejícího se v nejzašší části hluboce zařezaného údolí říčky Jasenice a obklopeného okolo toku až po bránu fabriky městskou zástavbou, narazíme u zastávky MHD Kovárna na značení nové NS Okolo Vsetína. Trasa vybíhá přesně severním směrem a stoupá odsud dolinou Velkého Skalníku až nahoru na hřeben, odkud se společně s modrou turistickou značkou vrací po vyhlídkových vršcích zpět do města Vsetína. My se ale nyní zaměříme na její počáteční část, kdy trasa NS stoupá po silničce kolem potoka Velkým Skalníkem, neboť tato přes světem skrytá dolinka je místem pozoruhodným. Je dlouhá jen asi 2 km, ale nabídne nám pohled nejen na velké množství přírodních krás, ale také na původní dřevěné stavby s tradiční lidovou architekturou. Část z nich - hlavně ty ve spodní částí údolíčka, byly dle vzhledu přeměněny na rekreační obydlí. V horní části dolinky se nacházejí pro změnu takové, které jsou dosud obývány potomky valašských pasekářů a jejich chaotické rozmístění po lukách z nich činí velmi malebný krajinotvorný prvek. Netřeba dodávat, že k těmto usedlostem samozřejmě patří i koruny těch památných líp... a že u každé samoty nalezneme také neodmyslitelný ovocný sad.
Ale pasekářské osídlení tady není tou největší zajímavostí. Pastviny a políčka jsou z obou stran údolí obklíčena strmými vršky, pokrytými listnatými lesy. Jako zvláštní bonus tu z pravé části údolí nad vrcholky stromů vystupuje Bradlo Vysoké Valovy skály. Skladba okolního lesa - buk, lípa, dub, habr a klen - dává tušit bohatému bylinnému patru. V něm se dobře daří nejen vzácnějším druhům rostlin, ale i lesním orchidejím. Na druhé straně jsou ale některé enklávy lesů - (hlavně tam, kde je více habru), o toto bylinné patro ochuzeny. Jednou z příčin je i časté vyhrabávání listí od lidí, kteří je v časech minulých používali jako stelivo pro svůj dobytek. My se ale samozřejmě zaměříme na to, co tu k vidění je - (a ne na to, co tu není), neboť díky tomu, že strmé lučinaté svahy nikdy neobhospořadovalo žádné JZD, dodnes se na nich vyskytuje na 15 druhů orchidejí! Některé nalezneme na lukách, jiné na okrajích lesů a ty zbylé patří k těm lesním. Některé druhy se vyskytují právě a jen tady - v údolí Velkého Skalníku. K takovým patří Prstnatec Fuchsův - stovky jeho květů nalezneme právě v okolí Valovy skály a Okrotice dlouholistá, která je orchidejí lesní a její čtyřtisícová populace v tomto údolí je největším na celém území bývalého vsetínského okresu. A nezbývá než vyjmenovat jména těch ostatních orchidejí, které zde znalec z oboru botaniky může pozorovat: je to vstavač kukačka, vstavač mužský, hlavinka horská, prstnatec bezový, prstnatec májový, hlístník hnízdák, krušík modrofialový a širolistý. Ze vzácných druhů rostlin se v dolině Velkého Skalníku vyskytuje mařinka vonná, lipnice hájní, řepiníček trojlistý, sleziník severní - (ten jen u Valovy skály), kociánek dvoudomý a další. Z dalších "nej" je třeba se zmínit o tom, že se širší okolí Valovy skály stalo významnou mykologickou lokalitou, neboť se zde vyskytuje na 300 druhů hub. A že zde můřeme vidět zakrnělou formu brouka roháče obecného, v okolí poletuje na 145 druhů ptáků a také, že zde byl pozorován nejen vzácný motýl modrásek černostranný, ale také teplomilný pavouk křižák pruhovaný...
(Za případné chyby v odborných názvech rostlin se omlouvám - nejsem botanikem a při psaní článku jsem se opíral o výpisky z Vlastivědy vsetínského okresu).