Vídeňské Nové Město – vodárenská věž (Wiener Neustadt – Wasserturm)
Turistické cíle • Technická památka
Zřejmě největším symbolem a nejznámějším orientačním bodem pětačtyřicetitisícového rakouského města Wiener Neustat (Vídeňské Nové Město) již dlouhodobě zůstává zdejší vodárenská věž, tedy v podstatě běžná průmyslová stavba z roku 1909. Najdeme ji na Südtiroler Platz (Jihotyrolské náměstí) a původně bývala součástí vodovodu Kaiser-Franz-Josephs-Wasserleitung. Věž můžeme popsat jako polygonální kontejnerovou nádrž s mansardovou střechou, umístěnou na pilastry členěném – a ve směru nahoru se zužujícím – sloupu, stojícím na kruhové kamenné základně. Možná popis trošku kostrbatý, ale také o této městské dominantě téměř vše potřebné říkající.
Myšlenka na vybudování městského vodovodu coby ničitele epidemií z vody se zde zjevila již v 19. století, ale nějakou dobu trvalo vyřízení koncese a zajištění finančních prostředků. V roce 1903 byla výstavba schválena, roku 1908 zpracovala vodohospodářská společnosti C. Korte a spol. projekt, následující rok vodárenskou věž firma Jaksch & Thesis vybudovala a její vyvýšená nádrž byla naplněna vodou ze studně (některé informační zdroje však tato data o jeden rok přibližují současnosti a uvádějí i konkrétní jména – projektovat měli pánové Theiss a Jaksch, stavět architekt Anton Koblischek)). Jistým problémem zůstával fakt, že na veřejný vodovodu v té době ještě nebyly napojeny byty, ale jen umyvadla, umístěná na chodbě každého patra. Na konci II. světové války byla vodní věž poměrně úspěšně bombardována, a proto musela být v letech 1950 až 1951 přestavěna.
Tato vodárenská věž je ještě stále součástí zdejšího vodovodu, ale již neslouží jako skladovací nádrž, ale jako dispečink či velín, řídící např. čerpadla. V případě výpadku elektrického proudu však může dočasně zajistit také dodávku vody.