Wiener Neustadt – Maria Theresia Denkmall (Pomník Marie Terezie)
V rámci reforem, kterými se velká česká a uherská královna a rakouská vévodkyně (např. I moravská markraběnka atd) Marie Terezie snažila zmodernizovat poněkud upadající podunajské soustátí, se uskutečnilo i založení vojenské akademie ve Vídeňském Novém Městě, neboli Wiener Neustadtu. Akademie vznikla v roce 1751 a mimo krátkého období funguje dodnes. Vojenská škola využívá budovy v místě původního zdejšího hradu, samozřejmě patřičně přestavěného.
Prostoře velkého nádvoří, chcete-li u buzerplacu vévodí skvostný pomník velké panovnice (velká byla hlavně svými vladařskými činy). Autorem návrhu pomníku byl Hans Gasser z Vídně. Bronzové sochy odlily dílny Antona Dominika von Fernkorn. Žulový leštěný podstavec vytvořil Hofsteinmetz Wasserburger z materiálu od Mauthausenu. V rozích podstavce jsou alegorické sochy Náboženství, Spravedlnosti, Moudrosti a Síly.
Pomník byl odhalen 31.8.1862 při příležitosti 110. výročí založení akademie. Slavnosti byl přítomen císař František Josef I. s korunním princem Rudolfem a dalšími členy císařské rodiny a samozřejmě i jinými dobovými potentáty.
Panovnice je zpodobněna ve své mladší podobě. V době založení školy jí bylo 34 let (tehdy už porodila 11 dětí a ještě 5 se mělo narodit), celé její jméno znělo v originále Maria Theresia Walburga Amalia Christiana. Všeobecně je vnímána jako úspěšná panovnice. Habsburskou říši obdržela v poněkud zanedbaném stavu a nárok na trůn si vlastně musela vydobýt v několika válkách, byť v počátku přišla (a spolu s tím České země) o téměř celé Slezsko a Kladsko, další územní ztráty v německých zemích. Nicméně reformy uskutečněné i v pozdějším spoluvládnutí se synem Josefem II. daly základ správy modernímu státu, jehož některé instituce (ovšem v patřičně modernizovaném stavu) defakto používáme dodnes.
Pomník ve Wiener Neustadtu byl realizován za úctyhodnou sumu 76 000 zlatých.