Vídeňské Nové Město – morový sloup (Wiener Neustadt – Pestsäule, Mariensäule)
Mariánské morové sloupy, pocházející z období baroka, jsou oblíbenými památkami, které se na území někdejší rakousko-uherské monarchie vyskytují poměrně často. Jsou někdy větší, někdy menší, někdy strohé a někdy vysoce zdobné. Většinou byly vytvořeny z pískovce, v bílé nebo okrové barvě, a často se na jejich vzniku podíleli významní sochaři své doby. Mariánský sloup z II. poloviny 17. století, nacházející se v dolnorakouském Wiener Neustadtu, je tak nějak uprostřed toho všeho, čímž celkem dobře odpovídá velikosti a významu tohoto města. Je přitom zajímavé, že tento sloup nebyl údajně vztyčen jako poděkování Panně Marii za záchranu města před morovou epidemií, ale na počest svatby císaře Leopolda I. Jedná se tedy skutečně o památník.
Zdejší morový sloup se nachází na Hlavním náměstí (Hauptplatz), je poměrně vysoký a pilířový. Kromě vrcholové Immaculaty jej zdobí od počátku – tedy od roku 1678 – čtveřice soch světců v rozích reliéfy zdobeného podstavce. Jedná se o Jana Křtitele, Floriána, Antonína z Padovy a Leopolda. Mezi nimi vyrůstá sloup z růžového (nebo červeného) mramoru, na kterém „trůní“ Neposkvrněná Panna Marie, držící v náručí svého syna. Za zádý má „zlatý paprskový kříž“. Na tomto památníku najdeme také pozlacený erb zdejšího biskupa - a pozdnějšího kardinála – Leopolda hraběte Kollonitsch nebo kříž jeho „domovského klubu“, tedy Řádu maltézských rytířů.
V roce 1714 byl mariánský sloup ve Vídeňském Novém Městě „rozšířen“, tentokrát už skutečně díky vítězství nad epidemii. Mariánský sloup se tak definitivně stal sloupem morovým. Tehdy se zde také objevilo balustrádové kamenné zábradlí ve tvaru šestiúhelníku a na něj byly postaveny sochy dalších světců, kteří bývají s morem většinou spojováni. Jedná se o Rosálii, Karla Boromejského, Františka Xaverského, Šebastiána, Rocha a Benna. Tuto část sloupu nechal „doplnit“ na své náklady další zdejší biskup, tentokrát již Franz Anton hrabě Puchheim. V letech 1996 až 1997 byl sloup kompletně restaurován. Stalo se tak proto, že zejména vrcholová socha Immaculaty už byla velmi silně poškozená.