Wiener Neustadt – Franz Joseph I. Denkmal
Ve výkladu české historie se zhusta používá výraz o zpuchřelé a zkostnatělé Rakousko-Uherské (nebo Habsburské) monarchii. Ono to s tím zkostnatěním zas nebylo tak horké, nicméně to, že vládnoucí garnitura se senilním císařem zavlekla soustátí v roce 1914 do Velké války, zapříčinilo rozpad čím dál nesourodějšího slepence, který defakto ztratil smysl. Dodejme, že vlastně původně seskupení původně dosti odlišných státních útvarů vlastně vzniklo jako reakce na nebezpečí z východu, přesněji z jihovýchodu, tedy Osmanského Turecka. Ovšem v počátku 20. století se už mluvilo o nemocném muži na Bosporu.
Poněkud odlišná situace ale byla v polovině 18. století, od porážky Turků u Vídně 1683 ještě neuplynulo zas tak moc času a navíc v té době Habsburkům vyrostl mocný soupeř v Prusku. Porážka ve Slezských válkách přiměla vládu v čele s Marií Terezií provést několik reforem, které měly tehdejší říši připravit na nové výzvy. Jednou z provedených reforem byla i vojenská reforma. Jedním z výsledků reformy bylo i založení vojenské školy ve Vídeňském Novém Městě. Vojenská akademie byla založena v roce 1751 a je považována za nejstarší vysokou vojenskou školu na světě. V areálu školy samozřejmě nemůže chybět pomník zakladatelky, tedy Marie Terezie. Najdeme tu i jiné pomazané. U příležitosti 160. výročí založení školy v roce 1912 byl odhalen i pomník tehdejšího mocnáře, Františka Josefa I. Pomník stojí na jižní straně prostranství východně od hlavní budovy akademie, řekli bychom odborně u buzerplacu.
Pomník tvoří postava císaře odlitá z bronzu, vysoká 3,25 m. Ta je umístěna na žulovém odstupňovaném podstavci. Na něj navazuje prohnuté sloupořadí se čtyřmi dórskými sloupy a architrávem z mramoru. Bloky kamenných základů jsou ze žuly, dovezené z Čech.
Nad císařovou sochou je umístěn nápis VIRIBUS UNITIS, což je císařské heslo (všichni spolu, v jednotě je síla apod.).
Nad tím vší se sklání rakouská orlice. U schodiště pod pomníkem je na tmavém kameni nápis IN TREUE UND DANKBARKEIT ERRICHTET MCMXII (Postaven v roce 1912 s loajalitou a vděčností). Postava císaře je dílem Fritze Weghaupta (1868–1942), jednoho z předních tvůrců tzv. Vídeňské secese. V té době vytvořil více soch monarchů, za největší je považována ta ve Walsteru u Mariazellu.