Zámek Moravská Třebová
Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily moderní renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři manýristická křídla podle plánů italského stavitele. Zámek proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění.
Kontakty:
Pokladna:
+420 461 312 458
+420 736 681 264
Další kontakty:
+420 731 151 784
zamek@ksmt.czOtevírací doba:
říjen - duben: pá-ne 9:30-17:00
květen, červen, září: út-ne 9:30-17:00
červenec - srpen: út-ne 9:30-18:00
____________________________________________________________________Zámecké expozice:
Poklady Moravské Třebové
Tento návštěvnický okruh začíná v období renesance, během tohoto období zámek i město zažívaly největší rozkvět, jak hospodářský, tak kulturní. V první místnosti expozice si mohou návštěvníci prohlédnout opravdový unikát, flanderskou tapiserii z počátku 16. století. Výjimečně jsou také portrétní medailony Ladislava z Boskovic a jeho manželky Magdaleny z Dubé a Lipé. Další významnou postavou z historie zámku byl Ladislav Velen ze Žerotína, kromě velké stavební aktivity, kterou se na začátku 17. století třebovský zámek rozrostl na jedno z nejrozsáhlejších renesančních sídel, soustředil na svém dvoře řadu umělců, učenců i alchymistů. Proto se Moravské Třebové v jeho době přezdívalo Moravské Athény. Další místnosti pak dokumentují vývoj životního stylu v následujících staletích. Prohlídka je zakončena v Rytířském sále, což je jedna z mála dochovaných prostor původního boskovického hradu z konce 15. století.
Délka prohlídky je zhruba 45-50 minut
Středověká mučírna a alchymistická laboratoř
Expozice se nachází ve sklepení původního boskovického hradu z 15. století. Provede vás historií tortury v českých zemích a některé nástroje si můžete i sami vyzkoušet. Poté se přesunete o jedno sklepení dále, kde na Vás čeká vyprávění o alchymistovi, který působil na našem zámku za dob Ladislava Velena ze Žerotína.
Délka prohlídky je zhruba 45-50 minut
Jak se žilo na venkově
Stálá tematická expozice ukazuje, jakým způsobem lidé žili a pracovali na vesnicích hřebečského regionu v 18. – 19. století. Nabízí široké spektrum předmětů „ze života“ jako je lidový nábytek, předměty domácí potřeby, lidové umění, části hřebečského oděvu, pracovní nástroje a nářadí. Návštěvník se ocitá v selské jizbě, komoře či prádelně, kde se stane součástí běžného dne vesničana a může si vyzkoušet i některé všední činnosti, např. přebírání luštěnin, mandlování prádla. Část expozice je věnována řemeslům provozovaných v této oblasti, zejména tkalcovství a plátenictví, ale také včelařství či řezbářství. Stodola i světnice vypadají zcela reálně a příchozí si mohou vyzkoušet i jednoduché tkaní.
Délka prohlídky je zhruba 30 minutGeologické zajímavosti Moravské Třebové
Výstava je situována do starobylého podzemního prostoru bývalé černé kuchyně, která sloužila obyvatelům zámku už před více jak 500 lety. Od požáru z roku 1842, kdy byla část zámku přestavěna, tak našel tento zajímavý prostor nové využití až v roce 2010. Tato expozice je věnována především geologickému vývoji Moravskotřebovského regionu – oblasti, jejíž pomyslnou osu tvoří pásmo Hřebečského hřbetu. Můžete se těšit například na třetihorní žraloky, kteří tu žili před milióny let a zůstaly tu po nich zkamenělé zuby, tak i na celou řadu dalších úžasných zkamenělin. K vidění tu jsou i ukázky hornin z našeho regionu, který je z geologického hlediska velmi zajímavý.
Část expozice návštěvníky seznamuje s historií těžby nerostů na Moravskotřebovsku. Expozice je součástí turistického projektu Hřebečské důlní stezky.
Vstup je volný v otevírací době zámku
____________________________________________________________________
Vstupné:
Základní: 120,-
Snížené: 80,-
Rodinné: 280,- (2+3 děti)
Děti do 6 let včetně zdarma
ZTP/P snížené - doprovod zdarma
Skupinám nad 10 osob doporučujeme objednání předem
Služby:
Fotografování v interiérech za 30,-
Toalety v areálu zámku
Součástí je i zámecká kavárna
Dopravní obslužnost:
Parkování je možné na náměstí (asi 100 metrů od zámku) nebo přímo pod zámkem. Na obou parkovištích je poplatek 10 Kč/hodinu.
Vlakové nádraží je vzdáleno cca 1 km.
Autobusové nádraží je vzdáleno asi 600 metrů.