TURISTIKU PODPORUJÍ
61 593 turistů a cestovatelů
112 764 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 406 279,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Želí (Libčany)

Turistické cíle Místní část

Kaplička (Želí)
Kaplička (Želí)  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Kaplička (Želí)

První zmínka o této obci pochází z roku 1365, kdy Svatomír a Hynek z Hořic učinili vklad do zemských desk o tom, že po svém otci Jakušovi z Hořic zdědili 2 díly Hořic, 2 díly Březovské Lhotky, 2 díly na 4 mlýnech v Březovicích, ves Radíkovice, celou ves Želí (Žely), 3 kopy grošů ve Hvozdnici, 20 kop grošů ročního platu v Myštěvsi.

Dříve ves nosila též pojmenování Žely, Želá, Zely a Zžel. Podle lidových vyprávění měla vzniknout od toho, že zde bylo od nepaměti plno stesků a žalů a zdejší lid nevycházel z nářků a žalů. Svým způsobem měla být ves protikladem nedalekého Radostova. Jiná teorie tvrdí, že jejím zakladatelem nebo prvním osadníkem mohl být Žel a řada autorů připomíná to, že tvar Želí můžeme nalézt v řadě staroslovanských jmen (Želibor, Želidjed, Želidrag, Želimír, Želislav), jenž pochází od zaniklého slova „žeľ“ (kopec, chlum). Část pramenů hovoří i o odvozenině od zelené barvy nebo od slovesa „žít“, jehož původní význam byl „tlouci“. Sám prof. Antonín Profous ve své knize „Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. Díl. S-Ž“ tvrdí o vzniku tohoto pojmenování následující:

„Želí (lid. to Žely nebo ta Želá, do Žely, na Želu, na Želou, v Žely), ves 5 ½ km jv. od Nechanic: 1365 (Jakuss) de Horzicz ..heredit. in Radikowicz, ..in Zzely, in Hwozdnicz, RT. I, 432; 1407 de Radicowicz, ..de Mzan, ..de Zele, SA. VI, 87; 1415 in Radikowicz, ..in Zzely, ..in Przynie, AČ. 36, 38/43; 1457 Katherina de Mnichowa et de Radikowicz ..in Bielie(!) (m. Zielie), RT. II, 280 A 24; 1465 in v. Radikowiczich et Zzelee, AČ. 37, 271/113; 1654 Želij wes, RB. 12/1053; 1790 Gut Libcžan: Schely, Zelly, Schal. XV, 37/3; 1836 Schelly, Žely, Som. IV, 39; 1848 Žely, PalP. 135; úř. 1854 až 1923 Žely; matrika 1921 Želí.

V dokladech je nápadné počáteční zz- a koncové -e, resp. -ie. Zdá se tedy, že jde o hromadné apel. typu kamení, listí. Tato interpretace také vyplývá z provedené úřední změny názvu Žely > Želí.

Jde tu patrně o odvozeninu z OJ. Žel (srov. jm. Želina). Srov. pomístní jm. ʻlesy na Želiʼ, Sedl. Sn. 183 (z DZ. 176 C 8). Srov. sch. MJ. Želja, Rečnik 527. “

Osídlení této lokality je však mnohem staršího původu, neboť v roce 1847 kněz P. Vácslav Krolmus odkryl u Želí, Libčan, Homyle a Boharyně rozsáhlé pravěké žároviště a pohřebiště únětické kultury. U Želí se jednalo o místa – „Želský háj“ a „Na Petřinách“. Půda zde byla promísena s popelem, řadou střepů z keramických nádob a kousků uhlí. Některé prameny však uvádějí, že se tak stalo až roku 1858. V roudnickém katastru nedaleko Želí, v lese „Na horkách“ nalezl František Kuchyňka roku 1865 různé kovové předměty. Měděnou sekyrku prodal V. Kupferovi, majiteli litografického závodu v Poděbradech, který ji daroval královéhradeckému historickému muzeu.

Tvrz se měla nacházet v místech dnešního rybníka. Nedaleko ní později vznikl poplužní dvůr a následně též osada. Doklady o existenci tvrze však nejsou směrodatné a její otázka nebyla dosud pořádně objasněna. Někteří autoři tak tvrdí, že žádná tvrz neexistovala a jednalo se pouze o hrazený panský dvůr. Podle ředitele libčanského panství Jana Ferdinanda Setunského byla tvrz poprvé zmíněna v roce 1098, ale toto tvrzení není nijak podložené. Od roku 1503 držel Želí Václav Nejedlý z Vysoké, po němž v roce 1534 následoval syn Jindřich, který roku 1549 koupil od Jaroslava z Pernštejna Libčany a svou poslední vůlí velmi obdaroval školu v Hradci Králové. Od těch dob bylo Želí součástí libčanského panství, a to až do zrušení poddanství a zavedení prozatímního zřízení obecního. Podle berní ruly z roku 1654 byla obec pustá a zdejší role byly větším dílem zarostlé. Po selských staveních: Pechánkovském (největší – 10 strychů), Svatašovském, Málkovském, Novákovském, Maryškovském a Kotčovském a chalupnických: Málkovském, Šoustalovském a Maryškovském zbyly pouze názvy.

Od roku 1849 bylo Želí samostatnou politickou obcí, i když farou, poštou i školou náleželo k Libčanům (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA568018400). V roce 1866 probíhaly v okolí boje prusko-rakouské války. Roku 1873 přistoupili zdejší hospodáři do libčanského spolku pro pořízení parní mlátičky. V té době již probíhala hromadná likvidace původních roubených stavení a jejich náhrada zděnými objekty, což můžeme vidět v záznamech reambulace stabilního katastru z roku 1874 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=omc&idrastru=B2_a_4C_3658_4). V roce 1886 skončila v exekuční dražbě usedlost rodiny Dytrychovy čp. 6-7. 22. července 1899 zasáhla obec velká bouře s přívalovými srážkami. Jediným zdejším živnostníkem byl před 1. světovou válkou hostinský Josef Mádlo. V roce 1910 žilo v Želí 95 obyvatel v 18 domech. O 4 roky později bylo ustaveno Vodní družstvo. Z front 1. světové války se nevrátili 2 místní muži (Josef Hamáček, František Vašák) a několik se stalo invalidy (Josef Řehounek).

Roku 1921 žilo v Želí 129 obyvatel v 19 domech. V roce 1930 schválil královéhradecký okresní výbor obci zápůjčku u Okresní hospodářské záložny na postavení obecní váhy, když byl předtím okresním úřadem zamítnut protest proti tomuto kroku. 9. června 1931 byl okraden rolník František Běhounek o 1 700 Kč, jež měl v náprsní tašce na stole. Jeho invalidní bratr Josef Běhounek pronásledoval pachatele a ten po něm 2x vystřelil. Později byl jako pachatel zjištěn jeden z kočujících brusičů, kteří tábořili u Roudnice. 12. června 1934 vypukl oheň v lese Kozí kopec, kde shořela plocha o výměře 800 m2. Roku 1937 byla vyhlášena soutěž na zhotovitele silnice po obci Želí. Ta byla provedena stavitelskou firmou Ing. Františka Mádleho v následujícím roce. Za německé okupace nesla obec pojmenování Schell. Tehdy tu působil hostinský a trafikant František Mádlo, sedlář Josef Syrůček a rolníci: Josef Kotrč, František Polák a Václav Šrám. Roku 1940 zde žilo 103 obyvatel ve 21 domech. O rok později vzniklo Družstvo pro rozvod elektrické energie v Želí, pošta Libčany, zapsané společenstvo s obmezeným ručením. V letech 1944-1945 bylo mezi Želím a Roudnicí stavěno vojenské letiště. V roce 1957 bylo založeno JZD, jež bylo 1. ledna 1962 připojeno k JZD Hvozdnice. Zprvu se mu však nedařilo a např. s oráním mu musela vypomáhat družstva z Hubenic, Libčan a Hvozdnice. Od 14. června 1964 je Želí součástí Libčan. V roce 1974 došlo k otevření prodejny smíšeným zbožím, jež byla postavena v akci Z. Roku 2008 bylo založeno občanské sdružení nazvané „Želáci“, jehož cílem je zvelebování obce, pořádání kulturních, společenských a sportovních akcí, zejména pro děti a mládež. V letech 2009-2010 byl do obce zaveden vodovod, jehož délka činí 2,012 km. Roku 2013 došlo na katastru obce ke stavbě vrtané studny a povolení odběru podzemních vod pro Lhotu pod Libčany. V roce 2020 byla provedena revitalizace rybníka a o rok později vysázena alej od obce k lesu. Roku 2022 došlo k dokončení rekonstrukce kapličky a opravy střechy a fasády na Osvěžovně v Želí.

Jedinou zdejší pamětihodností je kaplička z roku 1881. Nejvýznamnějším místním rodákem je botanik prof. Ing. RNDr. Vlastimil Herout, DrSc. (17. března 1921 - 28. června 1999). K obci se rovněž vztahuje pověst o tom, že zde žil v jedné chaloupce vdovec a samotářský člověk, jenž provozoval různé čáry a kouzla.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.196, 15.676)
Poslední aktualizace: 2.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Libčany

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,6km od místa

Příspěvky z okolí Želí (Libčany)

Zaniklý panský pivovar v Libčanech
Zaniklý panský pivovar v Libčanech
Zajímavost
Přestože je existence zdejšího pivovaru doložena pouze od 18. století, tak se vzhledem k jeho položení, tj. nedaleko místní tvrze, přestavěné později na zámek, uvažuje, že mohl vzniknout o mnoho let dříve, někteří…
1.2km
více »
Včelákova továrna na záclony a žaluzie v Libčanech
Včelákova továrna na záclony a žaluzie v Libčanech
Zajímavost
Na počátku této firmy byla prostá libčanská dílna Josefa Včeláka, který v ní od roku 1880 vyráběl záclony do oken. Tehdy mu to dalo hodně práce, sehnat 50 zlatých do svých začátků. Jeho počátky byly velmi těžké a …
1.2km
více »
Radíkovice
Radíkovice
Vesnice
Tato obec s protáhlou návsí měla obdržet svůj název podle toho, že zde žili moudří lidé, kteří si dovedli ve všem dobře poradit, alespoň podle Františka Ladislava Sála a jeho knihy „Pohádky, pověsti a národní písn…
1.3km
více »
Libčany - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Libčany - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
hodnoceni 10/10
Obec Libčany se nalézá na výrazném Návrší západně od Hradce Králové. Nejstarší písemný záznam o obci je z r. 1073. Dominantou Libčan je původně románský kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený kolem roku 1225, g…
1.4km
více »
Libčany - dřevěná zvonice
Libčany - dřevěná zvonice
Zvonice
hodnoceni 10/10
Starou dřevěnou Zvonici, jedinou svého druhu v okolí, najdeme v blízkosti kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ve zvonici jsou čtyři zvony. Střecha i dřevěné opláštění stavby zvonice byly obnovena počátkem devadesátých let minulého století.
1.4km
více »
Radíkovice
Radíkovice
Vesnice
hodnoceni 7/10
Radíkovice - obec západně od Hradce Králové a 2 km od zámku Hrádek (u Nechanic). Prvně písemně doložena je obec roku 1365 ve spojitosti s dělením rodového majetku bratrů Svatomíra a Hynka z Hořic. Do dnešních dnů …
1.4km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libčanech
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libčanech
Kostel
Tento chrám byl založen v románském slohu někdy ve 13. století jako tribunový kostel s obdélnou lodí zakončenou apsidou. V letech 1352, 1384, 1395 a 1397 byl kostel v rejstříku papežského desátku zmiňován jako far…
1.4km
více »
Roudnický potok
Roudnický potok
Potok
Tento vodní tok o délce 7,47 km býval dříve zván rovněž jako Roudnice (v 80. letech 19. století jsou zmínky o tom, že byl pojmenován jako Kočár, podle stejnojmenného rybníka - „...am Teiche Kočár und im benachbart…
1.4km
více »
Radostov
Radostov
Vesnice
Tato obec se dělí na Starý Radostov (západní část) a Nový Radostov (východní část), přičemž Nový Radostov vznikl až po rozdělení panského dvora ve Starém Radostově, kdy vrchnost pronajala část pozemků svým 13 podd…
1.6km
více »
Bonsai centrum v Libčanech
Bonsai centrum v Libčanech
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Pro odpolední výlet jsme si vybrali obec Libčany, přesněji zdejší známé Bonsai centrum. Libčany se nacházejí 10 km západně od Hradce Králové. Odbočit se k nim dá ze silnice I/ 11 vedoucí z východočeské metropole …
1.7km
více »
Škola v Hrádku u Nechanic
Škola v Hrádku u Nechanic
Dům, budova
Farní škola tu bývala od nepaměti. Nikdy však neměla vlastní budovu, vždy se totiž vyučovalo v najatých místnostech po celé vsi. Podobně tomu bylo s učiteli, kteří byli obcí najímáni za určitý plat, jenž jim však …
1.9km
více »
Rybník U studánky v lese
Rybník U studánky v lese
Fotogalerie
Několik snímků lesního rybníčku u Libčan, který vznikl na toku oficiálně bezejmenného potoka, počínajícího svoji pouť v Libušině studánce a odtud rovněž obdržel svůj název. Je následovníkem svého staršího "kolegy"…
1.9km
více »
Libčany - sv. Panna Marie
Libčany - sv. Panna Marie
Socha
hodnoceni 10/10
Pomník se sochou sv. Panny Marie, najdeme pod Libčany v křižovatce cest ve směru ke státní silnicí. Pomník zde vytváří zajímavý krajinotvorný prvek. Datum vzniku sochy a kým byla věnována mi znám není, dyž by tato data někdo věděl může je doplnit do diskuze.
2km
více »
Na sever za dalšími rozhlednami - 9. den: Miletín - Miletínské modlitbičky; Hořice - pivovar JungBerg; Hrádek u Nechanic - prohlídka zámku; Hradec Králové - procházka městem, Jiráskovy a Šimkovy sady
Na sever za dalšími rozhlednami - 9. den: Miletín - Miletínské modlitbičky; Hořice - pivovar JungBerg; Hrádek u Nechanic - prohlídka zámku; Hradec Králové - procházka městem, Jiráskovy a Šimkovy sady
Cestopisy
Neděle 7. 7. 2024 Na dnešek jsem na Zvičině spala nádherně. Nebylo vedro, ani zima. Občas jsem zaslechla déšť, k ránu venku padla hustá mlha a teplota klesla na 19. stupňů. Vzbudili jsme se…
2.1km
více »
Hrádek
Hrádek
Vesnice
Nejstarší zmínka o Hrádku pochází z roku 1352, což dokazuje i kniha „Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. I. díl. A-H“ od prof. Antonína Profouse: „15. Hrádek (lid. na Hrádku, z Hrádku, hr…
2.1km
více »
Rybník Horní Renešák
Rybník Horní Renešák
Fotogalerie
Jde o prostřední z trojice vodních ploch, která vznikla nejspíše v 16. století, ale nemůžeme vyloučit ani její starší původ. Jejím úkolem byl sice chov ryb na libčanský zámek, ale hlavně sloužila k pohonu hvozdnic…
2.1km
více »
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Jehlice je malá víska nedaleko Nechanic a my jsme si ji zvolili jako výchozí místo pro výlet na Hrádek u Nechanic. Chtěli jsme poznat pro nás málo známý kraj, trochu prozkoumat zdejší…
2.1km
více »
Kostel sv. Jiří, mučedníka v Hrádku u Nechanic
Kostel sv. Jiří, mučedníka v Hrádku u Nechanic
Kostel
První zmínky o zdejším chrámu se vyskytují v Karolinských zakládacích knihách v letech 1384, 1398 a 1417 („Manuscriptus codex Bibliothecae archiepiscopalis Decimae Ecclesiasticae Anni 1384.“). Již tehdy byl farním…
2.2km
více »
Hrádek - kostel sv. Jiří
Hrádek - kostel sv. Jiří
Kostel
hodnoceni 10/10
Obec Hrádek, která se nachází jižně od Nechanic je prvně písemně doložena v roce 1348. Dominantou obce je kostel sv. Jiří, který byl postaven v roce 1692 v místech dřevěného kostela jež je připomínán v roce 1384. …
2.2km
více »
Hvozdnice
Hvozdnice
Vesnice
Tato obec leží na návrší mezi Hradcem Králové a Libčany, přičemž je obklopena ovocnými sady, v nichž se vždy pěstovaly zejména třešně, višně a později též jablka. Podle jedné teorie byla původně nazývána jako Vozn…
2.3km
více »
Hvozdnice ( u Libčan)
Hvozdnice ( u Libčan)
Vesnice
hodnoceni 9/10
Hvozdnice - první písemné zmínky o osídlení jsou udávány k r. 1073, ale nálezy kosterních hrobů únětické kultury v blízké obci Želí dokazují osídlení daleko dřívější. Jméno obce je odvozeno z přídavného jména hvozdná, tedy ves ležící ve hvozdu, v hlubokém lese. Vzhledem k poloze obce na jižním svahu mírného návrší jsou od ní daleké výhledy do Polabí a k Železným horám.
2.3km
více »
Těchlovice
Těchlovice
Vesnice
hodnoceni 7/10
Těchlovice - první písemná zpráva o vsi zvané Tyechlowicz pochází z roku 1318. V obci najdeme pseudogotickou Kapličku sv. Panny Marie z roku 1900, sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1822, pomník ukřižování a pomník…
2.4km
více »
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme autobusem na trase Tanvald-Turnov-Hradec Králové, kde nám po nějaké době navazuje spoj do Hrádku. Vystupujeme na zastávce Hrádek,zámek a k zámku to tedy máme necelých sto metrů... Za občasného deště se proc…
2.8km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
2.8km
více »
Boharyně - Homyle
Boharyně - Homyle
Vesnice
hodnoceni 6/10
Homyle, část obce Boharyně s níž je historicky spjata, ves patřívala k Bohárenskému statku, s výjimkou 16. století, kdy v Homyli stával samostatný zemanský statek. V křižovatce cest u 4 lip najdeme pomník ukřižování s Kamennou zvoničkou.
2.8km
více »
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Zámek
hodnoceni 10/10
Hrádek u Nechanic Při cestě kolem Hradce Králové je možné se zastavit na nedalekém zámku v Hrádku u Nechanic. Zámek je zajímavý vzhledem i historií. V bývalých višňových…
2.8km
více »
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno připomínat, označení místa kam míříme nám to vysloveně napovídá. Tedy na zámek u obce Hrádek, cca 3 km jihovýchodně od Nechanic, necelých 15 km …
2.8km
více »
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u zástávka autobusu u Hrádku u Nechanic, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po červené značce ve směru Nechanice - Osice, po značce zelené ve směru Prasek - Hrádek u Nechanic a po značce modré ve směru Všestary žst - Hrádek u Nechanic. V místě se nachází i rozcestník cyklotras KČT.
3km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
hodnoceni 9/10
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
11.1km
více »