Zrekonstruovaná Vila pod lipami v Luhačovicích
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Návštěvníkům Luhačovic a lázeňským hostům začala 1. června opět sloužit věhlasná Vila pod lipami. Přes půl století sloužila jako sídlo místního muzea, po rozsáhlé rekonstrukci jí Lázně Luhačovice a. s. vrátily původní podobu i ubytovací účel.
Obnova vily si vyžádala investici cca 15 milionů korun a byla prováděna velmi citlivě v součinnosti s pracovníky památkové péče. Jejím završením beze změny vnějšího vzhledu budovy (jak zněl požadavek památkové péče) je nové vnitřní dispoziční řešení, které zahrnuje devět dvoulůžkových pokojů. V přízemí jsou 4 pokoje s předsíní a koupelnou a v patře pět pokojů. Všechny jsou zařízeny stylovým nábytkem, k současnému standardu patří televize, telefon, připojení k internetu, zabudovaná malá lednice a varná konvice.
Poloha vily blízko tenisových kurtů nyní nabízí vedle standardních léčebných a relaxačních pobytů také možnosti pro speciální pobyty zájemců o tenis.
Vila pod lipami stojí na místě původního Slanovodského mlýna z roku 1699. Ten v roce 1883 přestavěl lázeňský správce a stavební mistr Václav Pirchan na obytný dům. Bydlel v něm také zakladatel Akciové společnosti lázní Luhačovických a první ředitel MUDr. František Veselý se svou druhou ženou Marií Calmou. Ta se zde seznámila se skladatelem Leošem Janáčkem, který se v Luhačovicích často léčil, a právě ona mu následně pomohla otevřít vytouženou cestu do pražských a evropských hudebních síní.
Více než půl století - od roku 1943 do roku 2005 - ve vile sídlilo Muzeum Luhačovického Zálesí. To se přestěhovalo do Městského domu kultury Elektra, kde v červenci 2007 otevřelo svou novou expozici. Rekonstrukce vily pak byla zahájena v polovině září 2009.
Vila s bohatou historickou pamětí je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR a je i součástí souboru staveb nominovaných na zapsání do seznamu UNESCO. Je příkladem architektury tzv. alpského (či švýcarského) stylu konce 19. století.