Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
V severomoravském Šumperku se poslední dobou počet zajímavých akcí rapidně zvyšuje. Je sice pravda, že ne každá dosahuje mezinárodního věhlasu několikadenních festivalů s celosvětovou účastí typu Blues Alive a MFF, ale i tak stojí stále častěji za námahu opustit vyhřátý divan a vydat se do ulic města. I menší instituce se zde totiž snaží a posledním úspěchem byl příjezd známého pražského písničkáře, hudebního skladatele, muzikanta, pisatele fejetonů i cestopisů, televizního moderátora, básníka, cestovatele, fotografa a „ekologa duše“ Jana Buriana. Ten pak v šumperské Galerii Jiřího Jílka představil své Ostrovy.
Ostrovy jsou souborem barevných fotografií s krátkým komentářem, které Jan Burian pořídil na svých cestách po světě. Těšit se tak můžeme na Velikonoční ostrovy i Velkou Británii, Dánsko i baltské pobřeží bývalé NDR, ostrovy skutečné i ty v lidské duši, které vytváří všechen ten mediální tlak, televizní reality-show, obchodní řetězce a další nezbytnosti, denně nás obklopující. Burianovy ostrovy naopak hledají člověka a jeho sounáležitost s přírodou. Výstava svým způsobem – a částečně - navazuje na Burianovu vysoce hodnocenou knihu „Ostrovy, majáky a Mosty aneb podivuhodná dobrodružství suchozemce v Baltském moři“, která popisuje jeho cestu z roku 1999, při níž se ještě fotilo na filmy a lidé si psali dopisy ….
Jako domorodci jsme nemuseli a spokojili se s jedním, tradičním, pěnivým na závěr. Ale možnosti v Šumperku rozhodně jsou ...
Jan Burian o sobě na vernisáži sám řekl, že není v žádném případě fotografem, ale muzikantem a spisovatelem. Přesto – anebo právě proto - jsou jeho fotografie, pohybující se někde na pomezí umělecké momentky a dokumentární fotografie, většinou nápadité a velmi příjemné. Tomu napomáhají krátké komentáře u každé fotografie, čímž tyto získávají svůj příběh. Nejvíce zaujal asi Hrob umění z Velikonočních ostrovů, lisabonští revolucionáři nebo náhrobek se sochou mladé dívky (kupodivu ani přítomné dámy nijak zvlášť nezaujal legendový trpaslík – erotoman, umístěný vedle Ježíše Krista). Příjemná byla i samotná vernisáž, kde autor krátce, zajímavě a vtipně pohovořil o svých cestách i jednotlivých fotografiích, a poté se věnoval debatě s návštěvníky vernisáže.
Fotografie byly skutečně hodně o cestování a přírodě, takže každého turistu jistě potěší. A komu by to nestačilo, může vyrazit do okolí. Šumperk je přece bránou Jeseníků ...
Vernisáž k výstavě proběhla za autorovy osobní účasti – a s jeho doprovodným slovem - ve středu 7. února od 18 hod. a navštívit ji můžeme v Galerii Jiřího Jílka až do 4. března 2018. Galerie je přístupná denně, stačí zazvonit na recepci Penzionu G, nacházejícího se nad galerií. A vzhledem k tomu, že program galerie finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR a Olomoucký kraj, je vstupné opravdu symbolické, a to 10,- Kč.