Hořiněves
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Při cestě do Podkrkonoší, na Zvičinu, nebo do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem se můžeme zastavit v obci Hořiněves, která se nalézá na pomyslné hranici Hradecka a Podkrkonoší.
Za čím jedeme?
Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista, básník a velký vlastenec, Václav Hanka, „objevitel“ Rukopisu Královédvorského. Rodný dům Václava Hanky je v Hořiněvsi dochován, jedná se o roubený lidový dům, který byl postaven kolem r. 1720 jako zájezdní hospoda. V čelní straně předsunuté komory je umístěn oválný reliéf s podobiznou Václava Hanky odhalený, za přítomnosti Františka Palackého a F.L. Riegra, v roce 1862. V prostoru před domem je umístěna Hankova socha, v nadživotní velikosti, od hořického sochaře Černila z roku 1890. Prohlídku v Hankově domě je možno domluvit na obecním úřadě na tel: 495 426 107. Návštěvník se dozví info o díle Václava Hanky, historii domu a navíc obdrží info o Naučné stezce bitvy Prusko-rakouské války r. 1866.
V Hořiněvsi se nalézá i zámek, jeho historie sahá do roku 1410, kdy je v obci připomínána tvrz, kterou František Gallas kolem roku 1669 přestavěl na barokní zámek. V dalších staletích byl zámek několikrát přestavován, naposledy v roce 1775, kdy byl zámek snížen o jedno patro a zcela byla odstraněna severní věž. Tato podoba zámku je téměř totožná se současností. Od roku 1790 byl zámek v majetku Habsburků, kteří ho vlastnili až do roku 1918. V dalších letech už sloužil po většinou potřebám statku, což se na jeho stavu výrazně podepsalo. Po roce 1989 byl zámek vydán jako náhradní restituce a následně částečně rekonstruován. A nyní zase chátrá…
Mezi památky Hořiněvse zcela jistě patří kostel sv. Prokopa. Historie kostela sv. Prokopa v Hořiněvsi je dokládána rokem 1384, kdy je prvně zmiňován. Pohromou pro původní gotický kostel byli Husité, kteří ho roku 1425 vypáli a zničili. Současný barokní kostel byl vystavěn hrabětem Ferdinandem Leopoldem Šporkem v roce 1707 v místech kostela původního. V okolí kostela jsou hroby a pomníky bitvy Prusko-Rakouské války r. 1866, "památkou" na bitvu jsou i dělové koule, které jsou zaraženy ve zdech kostela. To, že Hořiněves byla postižena zmíněnou bitvou dokládají pomníky na hrobech v okolí obce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Hořiněvsi zastavíme zřejmě při cestě k jiné známější památce a tak se pravděpodobně nadlábneme jinde. Ale cyklisté při velké žízni mohou navštívit místní Hospodu u Šafrů.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
No co se nám nelíbilo je jasné….. bohužel stav zámku.
Ostatní informace
Jižně od centra obce se nachází chráněné Hořiněveské lípy jejichž stáří bylo odhadnuto na 500 let, více zde: https://www.turistika.cz/mista/horineveske-lipy