Jen se tak trochu zhoupnout … třeba v Šumperku a s Adolfem Kašparem
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Snad každý z nás prošel ve svém životě obdobím houpání. U někoho bylo krátké, někomu vydrželo až do pozdní dospělosti. A nemyslím tím ono zlomyslné houpání někoho ve smyslu šálivém až podvodném, ale to skutečné, klasické i magicky uklidňující houpy-hou …
To začíná – pomineme-li kolébky, které si stejně nikdo nepamatuje, i kolena rodičů, prarodičů, strýčků, tetiček a jim podobných existencí - prvními dřevěnými kohouty či koníky a přes různé houpačky (ty kovové lodičky v šumperských sadech 1. máje nás sice v dětství stály pár zubů a něco málo krve, ale ten pocit při postávání na zadním opěradle houpačky a létání výše a výše nám později vše vynahradil … a navíc i na houpačkách lze zaujmout nějakou tu osůbku s copánky) pokračuje až k nejmodernějším „houpacím strojům“ v zábavních parcích nejen na půdě rodné hroudy. A vše končí v křesle houpacím (zdravím Janu Kratochvílovou), nejlépe se sklenicí nějakého hodně dobrého nápoje. Existuje sice ještě jedno finální zhoupnutí, o kterém prozpěvovali všichni od Michala Tučného po skupinu Harlej, ale to sem tak nějak nepatří ...
Někteří z nás se možná už ve stejné době poprvé setkaly se jménem skvělého malíře, grafika a ilustrátora Adolfa Kašpara, který pocházel z Bludova u Šumperka. Koneckonců jej ilustrace Babičky Boženy Němcové docela proslavily – a navíc za nás to ještě byla povinná literatura v pravém slova smyslu. Neznalost byla neomluvitelná i neodpustitelná.
Za čím jedeme?
V současné době nabízí Vlastivědné muzeum v Šumperku možnost připomenout si dětské houpání i nadaného rodáka. Výstava „Adolf Kašpar – ilustrace, malba, grafika“ byla zahájena vernisáží ve středu 29. května a má být připomínkou 90. výročí Kašparova úmrtí. Výstava je spíše komorní (ono to v Hollarově galerii šumperského muzea snad ani jinak nejde), takže žádná velká plátna barokního typu nečekejte. Najdete zde spíše dílka menší, která jsou výběrem z jeho bohaté ilustrační i volné tvorby (akvarely, studie či grafiky). Potěšeni zde budou i etnografové nebo příznivci Joži Úprky a Jana Preislera.
O týden později proběhla v hlavní Výstavní síni vernisáž výstavy „Jen se tak trochu zhoupnout – kolébky a houpačky“. Ta se zaměřuje na fenomén houpání v různých etapách lidského života. Představuje nejen exponáty ze sbírek muzea, ale i zajímavé kousky a fotografie (domácí houpačky a dětská hřiště v regionu) od soukromých sběratelů. Vedle všech možných i nemožných houpacích koníků a kolébek (nejstarší pochází z období pozdního baroka) zde najdeme např. řadu kočárků nebo soubor houpacích křesel.
„Houpací“ výstava také jasně dokázala, že se občas vyplatí okem zabloudit i mezi shluky písmen na informačních panelech. Díky tomu jsme se dozvěděli např. to, že houpání bylo v minulosti považováno za lék na impotenci a díky tomu se různé „pomocné“ houpačky vyskytovaly ve všech slušných bordelech ještě v průběhu 18. století.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Muzeum se nachází v centru města a blízkosti mnoha stravoven, osvěžoven i vlakového a autobusového nádraží.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Obě výstavy jsou tak trošku o nostalgii – minimálně pro „domorodce“. Ovšem o nostalgii příjemné až povznášející. Zpěvačka metalově-progress rockové skupiny Dying Passion nás na houpačkové vernisáži bonusově pohoupala Bláznovou ukolébavkou a my sami se s chutí zhoupli nejen v křesle houpacím. Nebyli jsme zdaleka sami.
Notoričtí ctitelé fyziky si zde připomenou Newtonovo kyvadlo a (nejen) rehabilitující vyzkouší své rovnovážné ústrojí. A erotomany zajisté potěší – alespoň na fotografii prezentovaná – nejobscénnější houpačka v dějinách umění. Navíc je potřeba si uvědomit, že se občas jistě rád pohoupal i Adolf Kašpar ...
Lokální patrioti vyššího středního věku se pak budou jistě dmout pýchou nad tím, že když v dětství „blbli“ u MIGu na „Dobrodružáku“ mezi Šumperkem a Vikýřovicemi, využívali vlastně výhod prvního experimentálního dětského hřiště na území Čech a Moravy, ne-li v celém tehdejším Československu.
Ostatní informace
V šumperském Vlastivědném muzeu, které najdete na adrese Hlavní třída 22, je otevřeno denně kromě pondělí, a to v čase 9,00 až 17,00 hod. Vstupné na Adolfa Kašpara přijde na 30 Kč, zhoupnout se pak můžete za 50 Kč. První výstava končí dne 7.7.2024, druhá 11.9.2024.
A pokud vám při návštěvě Brány Jeseníků nebo při toulkách v přírodě čarokrásného okolí Šumperka nevyjde počasí, mohou být obě tyto výstavy skvělým náhradním programem. Zvláště pokud sebou máte děti, které se chtějí pohoupat, a venkovní zařízení zrovna zalévá hustý déšť.