Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Ne vždy se poštěstí, aby člověk mohl současně pohlédnout na fotografie členů našeho snad nejoblíbenějšího divadelního souboru i skupiny šesti fotografů, které spojil „láskyplný vztah“ k dřevěným velkoformátovým deskovým fotografickým kamerám. Bohužel je jejich společným průvodcem také paní Zubatá, protože mnozí členové Divadla Járy Cimrmana se na tuto výstavu podívají pouze shůry a i Českých dřeváků už zůstala jen polovina. A dvě třetiny z ní se dokonce zúčastnily šumperské vernisáže …
Na Cimrmany se do Galerie Pavilon v Radniční ulici můžete vydat již od 3. října, zatímco Český dřevák byl oficiálně zahájen v Sadech 1. máje a Galerii Jiřího Jílka odloženou vernisáží dne 13. října. Obě výstavy jsou černobílé, jistý „archaismus" propagující a dají se bez problémů prohlédnout během části jednoho odpoledne. Navíc obě opravdu potěší … dokonce i fanynky Vojty Kotka.
Cimrmani jsou letošní poslední výstavou v Pavilonu (neboli Kabinetu fotografie a malého umění) a představují snímky divadelního fotografa Petra Hechta z Dejvic. Pro Divadlo Járy Cimrmana fotografuje od roku 1996 a následně zde pracuje také jako kulisák. Hechtovy fotografie jsou zastoupeny v mnoha evropských sbírkách a vyšly i v několika knihách. Také výstava Cimrmani navazuje na stejnojmennou publikaci, která obsahuje snímky z posledních 25 let působení legendárního souboru (v knize je celkem více než 300 fotografií z období od Aktu po České nebe). Šumperská výstava ovšem obsahuje snímky, které jsou nachystány pro další knihu o Cimrmanech a nebyly doposud publikovány. Fotografie jsou přitom pořízeny archaickou barytovou metodou.
Galerie Jiřího Jílka pak nabízí výstavu, jejíž moto zní „furt to existuje, i když už to neexistuje“. Český dřevák byl skupinou šesti fotografů (Bohumír Prokůpek, Jan Reich, Karel Kuklík, Petr Helbich, Jaroslav Beneš a Tomáš Rasl – první tři již nežijí, poslední dva výstavu zahajovali), která oficiálně fungovala v letech 2000 až 2008. Všechny Dřeváky spojovalo nadšení pro dřevěné velkoformátové deskové fotografické kamery formátu 13 x 18 cm nebo 24 x 30 cm a fotografii coby kontaktní kopii negativu. Zaměřovali se zejména na přírodní detaily, městskou krajinu a různá zátiší. Stejně důležitá - ne-li ještě důležitější - pro ně byla pravidelná setkání s přátelskými debatami při dobrém vínu. A nějaký programový manifest nikoho nezajímal …
Nejrůznější možnosti se nabízejí i v těsné blízkosti obou výstavních prostor.
Líbilo: Obě komorní výstavy jsou velmi příjemné a - navzdory stáří i smrti - optimistické. A pro všechny fotografy je jejich návštěva nepsanou povinností (a že jich už na vernisáži bylo).
Nelíbilo: ---
Výstava Petr Hecht: Cimrmani končí 17. listopadu, Český dřevák to zabalí ještě o týden dříve. Na tu první je vstup volný, na tu druhou se platí 40 Kč.