Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Na kole
Že je Šumperk městem, které má co nabídnout turistům všeho druhu, se už dávno ví. Ne každý je ovšem zdatným horalem a ne vždy vyjde počasí. Zejména v aprílovém čase, kdy v podhůří Jeseníků člověk do poslední chvíle netuší, jestli bude zalit slunečními paprsky či provazci vody, a výjimkou nebývá ani zásah sněhovou vločkou nebo o něco těžší krupkou. Právě v takové chvíli přijdou k dobru záležitosti jako výstavní prostory muzeí a uměleckých galerií. A je úplně jedno, jestli jsme do Šumperka dorazili pěšky, na kole, autem, vlakem nebo nějakým jiným dopravním prostředkem.
Jednou z možností se v takové chvíli stává například Galerie Jiřího Jílka, kterou jsme navštívili v sobotu 15. dubna. Kromě stálé expozice s díly „patrona“ galerie, tedy akademického sochaře (ale také malíře a básníka) Jiřího Jílka, zde je až do konce měsíce (tedy do 30. dubna 2017) k vidění výstava fotografií kladenského rodáka Míly Kinkala. Tomu se podařilo v létě roku 2007 na jihoitalském pobřeží nafotit půvabnou sérii domovních dveří, mnohdy působících až renesančně. Dveří krásně zestárnutých i smutně zchátralých. Někdy dokonce zatlučených prkny, ale vždy něčím přitažlivých. Poměrně rozsáhlý soubor barevných fotografií nám tím také představí městečka Rodi Garganico, Vieste, Peschici a Vico.
Jak již bylo naznačeno výše, jedna z klenutých výstavních místností je věnována Dveřím, druhá stále expozici děl pražského rodáka Jiřího Jílka, který dlouhá desetiletí žil a tvořil v nedalekém Sobotíně. Tento umělec, jehož díla najdeme mj. také v muzejních sbírkách pražské NG, olomouckého MUO nebo Slezského muzea v Opavě, zde „představuje" svou tvorbu z období od poloviny 60. let minulého století do roku 1980. A určitě je na co se dívat; bez ohledu na to, jestli se jedná o Pietu a Chárona nebo o Jezinku či Viktorku.
Domorodí tento problém neřeší, přespolní mají v nejbližším okolí galerie příležitostí více než dost.
GalerieJiřího Jílka se nám líbila komplet, potěšila i možnost zaskočit na nedaleké vlakové nádraží, kde se ten den prezentovaly historické motoráčky. A vzhledem k hrůzným zvěstem ze strany všech meteorologů bylo milým překvapením, že jsmeza celý den ani jednou nezmokli ...
Výstavní Galerii Jiřího Jílka najdeme ve východním křídle tzv. Pavlínina dvora (součást Penzionu G), kde sídlí také šumperské Vlastivědné muzeum. Celý komplex pak tvoří nedílnou součást půvabných Sadů 1. máje. Od vlaku i autobusu je to sem jen pár kroků a také vstupné je zanedbatelné. Běžný návštěvník zaplatí 10,- Kč, ti, kteří si právem nárokují nějakou slevu, zaplatí polovinu. Otevřeno zde mají denně od 13,00 do 18,00 hod., vstupenky se prodávají na recepci penzionu.