Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Hned na úvod této „pozvánky“ je potřeba objasnit několik – již v názvu článku uvedených - jmen a názvů, aby bylo zřejmé, proč tentokrát do Šumperka, krásného to města v podhůří Jeseníků, vyrazit.
G.J.J., tedy Galerie Jiřího Jílka, je menší nekomerční galerií, ve které se již od roku 1993 koná každý měsíc jedna autorská výstava a která současně slouží jako stálá expozice soch, obrazů a kreseb Jiřího Jílka.
V roce 2008 a věku 70 let zesnulá Ludmila Jandová byla východočeskou grafičkou, malířkou a ilustrátorkou. Tato dáma z Osíku u Litomyšle vystudovala pražskou AVU u profesorů Vladimíra Silovského a Vojtěcha Tittelbacha, vystavovala již od roku 1967 a způsobem myšlení i stylem života bývá přirovnávána k dnes tolik „komercionalizovanému“ básníkovi a grafikovi Bohuslavu Reynkovi. Zřejmě i proto byla paní Jandová vyznamenána „pro ecclesia et pontifice“ samotným papežem Janem Pavlem II.
V pospolitosti je název výstavy, která byla dne 4. srpna 2021 slavnostní vernisáží zahájena kurátorem galerie a výtvarníkem Miroslavem Kovalem (zeť Jiřího Jílka) a synem vystavující umělkyně i „správcem“ jejího díla, architektem a galeristou Martinem Jandou.
Nyní nastal čas, aby se autor tohoto článku k něčemu přiznal. Rozhodně se nepovažuji za nějakého znalce či dokonce fanatického obdivovatele díla Ludmily Jandové. Její práci jsem sice registroval, její skvělé „mauzoleum" White Gallery navštívil, ale víceméně mě míjela. Tato výstava je ovšem svým způsobem naprosto unikátní, protože je celá zaměřena pouze na autorčinu ranou tvorbu a práce na papíře. A vystavované kousky z 60. a 70. let minulého století jsou prostě skutečně skvělé. Převládá kresba tuší a grafické listy vytvořené technikou suchá jehla. A o moc víc barev, než je černá a bílá, zde raději nečekejte …
Osobní názor bych rád doplnil citací slov Miroslava Kovala: „Téma pospolitosti a jeho významu v ohroženém společenství lidí, zvířat a vůbec celé přírody bylo trvalým motivem veškeré výpovědi paní Ludmily Jandové, a to v obojím směru vzájemného křížení: v tíhnutí vzhůru ke světlu, u ní výrazně k Bohu, i k zemi v její plné šíři a tíze života v jeho pomíjivosti, a přece právě proto v ryzí kráse daru všeho bytí. Z odstupu viděla ostřeji a to důležité čerpala z knihy Země, z pramene všeho poznání. Pracovala v cyklických proměnách motivů se společným názvem. Byly to příběhy lidí a krajiny domova, obrazy zraňovaných snů, bolestných ztrát i nadějí a nových začátků. Zpočátku zemitější, později ve zkratce náznaků a jemných tkání. Ve vymezení prostoru pro křídla nebo pro události, dopisy, modlitby, prosby a vzkazy. Často ve výmluvných podobenstvích, ať v uhrančivě temné vizi Krysaře nebo k nebi toužebně vztyčených žebříků. Vedle ryzí formy jsou i duchovní očistou“.
Šumperk je téměř třicetitisícovým okresním městem, takže možností tady je dost a dost. My, místní a domorodí, jsme v tomto ještě zvýhodněni.
Jedná se jistě o jednu z nejzajímavějších výstav, které poslední dobou v Šumperku proběhly. Výstavu ojedinělou a velmi komorní. Výstavu, která představuje práci umělkyně, jejímž pracem rozhodně nehrozil zájem televizních kamer ani snaha komunistických pohlavárů její dílo ocenit. Možná proto jsou v Šumperku vystavované „nízkonákladové“ listy tak krásné, i když pro někoho možná lehce depresivní či dokonce monotónní. Ale ani doba jejich vzniku nebyla jiná …
Výstava „V pospolitosti“ se koná ve dnech 4. – 29. 8. 2021. Galerie Jiřího Jílka je přístupná denně od 13,00 do 18,00 hod. (po zazvonění na recepci Penzionu G). Vstupné činí 40 Kč (děti a studenti polovic).