Od Tiziana po Warhola
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Díky dobrému spojení je pro nás dnes Olomouc dobře sjízdný vlakem a protože na Horním náměstí je nachystána sezonní atrakce, není důvod nevyužít tohoto prostředku. A od nádraží je to do centra pár zastávek elektrikou.
Za čím jedeme?
K 60. výročí svého trvání připravilo olomoucké Muzeum umění velkolepou retrospektivní výstavu, která představuje to, co se na Olomoucku a Kroměřížsku sbíralo v období cca od 16. století, tedy od renesančního období, kdy začalo být dobrým mravem podporovat umění a mecenášství. V Olomouci je to samozřejmě spjato se zdejším biskupstvím (později arcibiskupstvím), církevní hodnostář byl zároveň největším feudálem v oblasti. Konec listopadu a počasí, které už nevyhovuje ani k výletu na hory se přímo nabízí k návštěvě nějaké kultury, než napadne sníh a budeme moci vyrazit za zimními radovánkami.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo v budově muzea umění je v přízemí bufet, v muzeu je kavárna, nedaleko od náměstí Republiky je Svatováclavský pivovar – tedy hospoda s minipivovarem. A jakožto stotisícové město, může Olomouc nabídnout celou přehršel stravovacích a podobných zařízení. A pokud stihneme výstavu do vánoc, je dostatek občerstvení na Horním náměstí – tedy u Radnice.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Od 25. října 2012 je tedy v Muzeu umění (a v Arcidiecízním) instalována výstava nesoucí jméno italského renesančního malíře a amerického grafika slovenského původu. Výstava mapuje výsledky sbírání uměleckých děl za necelých 500 let. Hlavní část starého umění se skládá hlavně ze sbírky arcibiskupství, ale jsou tu i exponáty ze soukromých sbírek, umění nejnovější 20. století je pak z velké části zastoupeny přímo nákupy Muzea umění. Samozřejmě je zde zastoupen Tizian obrazem Apollón a Marsyas, který je běžně k vidění v kroměřížské obrazárně, ale do výstavy jsou zahrnuty i jiné exponáty arcibiskupství. Nejstarší exponáty jsou k vidění ve výstavních prostorách Arcidiecézního muzea, umění od 19. století do současnosti je pak rozmístěno v budově Muzea umění na náměstí Republiky. Tam najde návštěvník i toho Warhola. Umění 20. století je zde asi k vidění nejvíc, skutečně exkluzivní je kolekce z l. 1890-1947, už jen výčet jmen jako Emil Filla, Jan Preisler, Jan Štursa, Josef Čapek, Otto Gutfreund, Toyen atd. zaručují mimořádnou kvalitu. Nepřehlédnutelné jsou ale i práce Karla Nepraše, či Davida Černého, nakonec i Milana Knížáka.
A kromě výstavy jsou zajímavé samotné objekty obou muzeí, Arcidiecézní muzeum je v areálu olomouckého hradu a k vidění je i stálá expozice, Muzeum umění je pak skvělou ukázkou moderní citlivé rekonstrukce budovy, která původně sloučila jiným účelům
Ostatní informace
Výstava potrvá do konce března 2013, takže je ještě čas, teď na konci roku je možná lákadlem spojit ji třebas s adventními trhy na Horním náměstí, které už v Olomouci fungují od poloviny listopadu.
Základní vstupné 50,- Kč platí v jeden den do Muzea umění i do Arcidiecézního, slevněné 50%, slevy jsou na skupiny apod, a komu to vyjde, ve středu a v nedělí se neplatí.