Olomouc - Salvador Dalí / Výběr z díla (španělský surrealismus v OVM)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Do stotisícové hanácké metropole nás tentokrát přitáhl surrealismus. Konkrétně jeden z nejslavnějších a nejgeniálnějších – a nejen výtvarných - umělců 20. století a jeho práce, které zde většinou vychází z díla jiného genia, a to básníka přelomu století 13. a 14. Jedeme vlakem a naším hlavním cílem dne se stává někdejší klášterní kostel sv. Kláry, dnes nedílná součást olomouckého Vlastivědného muzea, nacházejícího se na náměstí Republiky č. 5. A kdo Olomouc alespoň trošku zná, dobře ví, že v nejbližším okolí OVM se nachází nejen další zajímavé výstavní prostory, ale i neobyčejné množství – převážně barokních a monumentálních – pamětihodností.
Výstava Salvador Dalí / Výběr z díla byla slavnostně zahájena dne 13. března 2015 a bude ukončena v neděli 31. května 2015. Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci si zde na ploše více než 400 m2 mohou prohlédnout přes dvě stovky děl světoznámého španělského bohéma a exhibicionisty. Najdou mezi nimi zejména grafiky, ale nechybí ani keramika, látky a bronzové plastiky. Soubor Dalího děl ze soukromých sbírek – tedy převážně z majetku jednoho českého sběratele - vhodně doplňují fotografie Václava Chocholy, pořízené v roce 1969 v Paříži. Nejpočetněji je zastoupen cyklus Božská komedie (všech 99 ks, tedy Peklo, Očistec i Ráj), vytvořený podle slavného díla italského básníka Danta Alighieriho a pomyslnou stříbrnou příčku obsadili Dalineanští koně. Nechybí originální fotokoutek, ve kterém se návštěvníci mohou zvěčnit s portrétem slavného umělce, a žákovské doprovodné programy.
Za čím jedeme?
Dalího typický surrealistický fantaskní až bizarní svět, plný symbolů a metafor, je zde zastoupen možná o něco méně, než bychom mohli čekat, ale to je dáno spíše tím, že většina listů nepřekročí svou velikostí formát A4 a slavné olejomalby chybí zcela. Příznivce středověkého umění jistě potěší, že jedno z Dalího „olomouckých“ děl kompozičně silně připomíná slavnou „madridskou“ Boschovu Zahradu pozemských slastí (odborníci ovšem častěji hovoří o inspiraci díly „bezvýznamných“ malířů, jako jsou da Vinci, Velázquez a Delacroix, který se prý stal také vzorem pro Dalího knír). Jak již bylo naznačeno výše, originály zapůjčené soukromými sběrateli se zde střídají s Dalího díly, vyobrazenými na talířích, litografiích nebo látkách. Z fotografií snad každý zná Dalího s vejcem. Celá výstava může současně sloužit jako ukázka toho, kam se posunul svět – nebo alespoň osud křesťanské Evropy – za uplynulých několik desetiletí. V rámci expozice si totiž můžeme prohlédnout také Dalího zpodobnění proroka Mohameda. A zatímco slavný kníratý surrealista si v klidu zemřel na zástavu srdce ve svých 85 letech, tak dnes za to v Evropě muslimové běžně „popravují“ umělce podstatně mladší. I proto autor článku raději tento obraz v přiložené fotogalerii nezveřejnil.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vzhledem k tomu, že jsme tentokrát pojali výlet do Olomouce jako "bleskovku", stravování jsme zcela vynechali. Za "normálního" stavu věci bychom ovšem tradičně volili nedalekou Ponorku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Bez ohledu na to, jaký je náš vztah k modernímu umění, jsme se museli v Olomouci sklonit před brilantním kreslířským uměním španělského génia, který se v žádném případě nestydí za „nápovědu“ díly starých mistrů. A již zmíněnou sérii Dalineanští koně, kterou Dalí vytvořil na počátku 70. let minulého století, tvoří 25 kolorovaných litografií, inspirovaných zejména antickými mýty a středověkými legendami. I když nejde o nejcennější díla velkého génia, jejich hodnota je na poměry olomouckého Vlastivědného muzea jistě velmi vysoká. Koneckonců by se teoreticky mělo jednat o více než desetinu všech Dalím vytvořených prací. Samotná příprava výstavy, včetně zajištění smluv o zápůjčce a pojištění, prý trvala déle než dva roky.
Za krátkou zmínku stojí určitě také nejen samotný Salvador Dalí, ale také místo konání této pozoruhodné výstavy. Legendární – a velmi dobře se prodávající - katalánský umělec (1904-1989), který tak rád poutal pozornost výstředním chováním i oblékáním, byl nejen vynikajícím malířem a tvůrcem neobyčejných bizarních obrazů, ale rovněž autorem návrhů divadelních kostýmů, knižním ilustrátorem i filmovým scénáristou (Andaluský pes režiséra Louise Buňuela) a nebál se ani sochařství nebo architektury. K tomu si ještě přivydělával jako návrhář módních doplňků, šperků nebo bytových interiérových dekorací (v této oblasti využil jeho služeb také jeden z nejbohatších obyvatel Spojených arabským emirátů). Podle odborníků se jedná o vrcholného představitele surrealismu, který se k tomuto stylu propracoval přes kubismus a futurismus.
Celá expozice se nachází v prostorách někdejšího klášterního kostela sv. Kláry. Tato středověká stavba, barokně přestavěná v II. polovině 18. století, se vyznačuje lodí s převyšujícím polygonálním presbytářem a vysokou sedlovou střechou. Dnes se do něj vstupuje z prostor muzea, ale původní hlavní vstup býval z náměstí. Jestliže přestavbu klášterního areálu prováděl olomoucký zednický mistr Matěj Kniebandl, tak podobu samotnému kostelu sv. Kláry dal v letech 1772 až 1780 místní stavitele Václav Beda. Tento olomoucký klášter byl na základě patentu císaře Josefa II. zrušen již roku 1782 a postupně se v jeho prostorách vystřídaly kněžský seminář, univerzitní knihovna i kasárna. V roce 1907 sem bylo přestěhováno Muzeum arcivévody Ferdinanda a od roku 1951 slouží komplex bývalého kláštera klarisek jako sídlo Vlastivědného muzea Olomouc.
Ostatní informace
Muzeum je v současné době otevřeno denně kromě pondělí, a to v čase od 9.00 do 18.00 hodin. Pro výstavu „Salvador Dalí / Výběr z díla“ neplatí žádné kumulované vstupné, takže za ni návštěvník zaplatí 90,- Kč (do OVM samostatně dalších 60,-). Zlevněné vstupné pro žáky, studenty a důchodce činí 40,- Kč; děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP (včetně početné skupiny těch, kterým vůbec nic není a jen si příslušnou bumážku „poctivě“ vyběhali, mnohdy na úkor skutečně postižených) i s doprovodem projdou zdarma. Fotografování je povoleno, samozřejmě bez použití blesku.