Starý Nesebar, město plné kostelů a dřevěných domů pod vlajkou UNESCO
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Bulharský Nesebar je už dlouhá léta perlou na korálkovém pásu prestižního Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Vzhledem k tomu, že je také lukrativní součástí Slunečného pobřeží, nelze jistě předpokládat, že by si sem někdo jen tak odskočil „od plotny“. Pokud ovšem v této oblíbené lokalitě trávíte dovolenou, je návštěva Nesebar prostě naprosto povinnou záležitostí.
Je pak úplně jedno, jestli do města na jihovýchodě země zajedete autem vlastním, zapůjčeným nebo vozidlem taxi, autobusem nebo na kole. Z mnoha míst se nabízí také varianta pěší, lodní nebo stále populárnější turistický vyhlídkový elektrovláček (klasická železnice sem ovšem nevede). A i na nejbližší letiště (Burgas) je to pouhých 30 km. V každém případě lze s téměř stoprocentní jistotou očekávat, že zde nebudete zklamáni.
Za čím jedeme?
Téměř patnáctitisícový Nesebar se dělí na Starý (Старият Несебър) a Nový (Новият Несебър). Ten starší, který bude jediným tématem tohoto článku a svého času byl znám jako Messambria, je v podstatě malým skalnatým poloostrovem na němž se rozkládá starobylé město s tisíciletou historií. Poloostrov je dlouhý 850 m, široký 350 m a s pevninou jej spojuje úzká, přibližně 350 m dlouhá, šíje. Turisté sem míří kvůli úžasné kombinaci monumentálních hradeb, bazilik, císařských lázní, malebných středověkých kostelů, obrozeneckých domů, větrného mlýnu a půvabných, úzkých, křivolakých uliček. A i když se často uvádí, že město nejvíce proslavily dřevěné domy na menších kamenných základnách, jeho největším pokladem jsou dozajista právě ty kostely. Byly postaveny v různých obdobích středověku a pár z nich dodnes zdobí pozoruhodná fresková výzdoba.
Některé kostely jsou součástí zdejšího muzea, takže jistě nepřekvapí, že se do něj většinou pořizuje kombinovaná vstupenka, jiné jsou spíše „zříceninami“ a můžeme je někdy obdivovat pouze z venku. Co se týče atraktivity, neměl by asi nikdo vynechat zejména zdejší archeologické muzeum a – původně mariánský – kostel sv. Štěpána.
Máme-li ovšem zmínit i Nový Nesebar (Новият Несебър), tak v této části města je soustředěna administrativa, moderní architektura a ubytovací služby. Nachází se zde také široké pláže, písečné duny … a čtyři staré hrobky ze 4. a 3. století před Kristem.
Historie města se začala psát již někdy před mnoha staletími (někdy mezi 8. a 6. stol. př.n.l.) a často bývá spojována zejména se starověkými Thráky. Město se rychle rozrůstalo a svého času si razilo i vlastní mince (ty první pochází z období okolo roku 440 př.n.l). Od roku 72 před Kristem se jednalo o součást římské říše, od roku 812 Bulharského státu. Roku 1396 bylo město poprvé napadeno a zničeno Turky, v letech 1611, 1613 a 1651 vypleněno a vypáleno kozáky. Přesto všechno zůstal nesebarský přístav i nadále hlavním černomořským centrem obchodu. A v létě roku 1829 město poprvé znesvětili Rusové, což se v podstatě děje dodnes (kdo někdy někde zažil chování ruských turistů ví, o čem je řeč).
V každém případě pozitiva převládají a procházka městem je úžasným zážitkem i cestou dějinami lidstva i architektury. Stačí dívat se a vnímat. Navíc město nabízí také až nečekané množství zeleně i zajímavé přírodní scenérie, tolik typické pro černomořské pobřeží. A vlastně zde nechybí ani ty hory …
To nejdůležitější, co nás sem však přilákalo, jsou zdejší muzea a památky. Tím hlavním je tzv, Muzeum Starověkého Neseberu, které zahrnuje několik objektů v čele s pozoruhodným Archeologickám muzeem a „plněfreskovým“ kostelem sv. Štěpána. Najdeme zde také Etnografické muzeum sídlící v Moskoyaniho starém – a pro Nesebar typickém - obrozeneckém domě z roku 1840. Suterén byl postaven ze silných kamenných zdí a horní patra ze dřeva. Tyto domy charakterizuje kamenné přízemí, které sloužilo v horkých letních dnech jako skladiště, vinný sklep nebo jen úkryt před palčivými slunečními papesky. V horním patře se pak bydlelo.
Ve staré části města se prý původně nacházelo 42 kostelů, z nichž byla archeology objevena a následně zachována necelá polovina - a pouze jeden slouží svému původnímu účelu (podle jiných zdrojů ovšem tureckou nadvládu přežilo jen deset ze 40 kostelů ... a je to asi informace přesnější). Některé slouží jako součást muzejní expozice, některé se proměnily v umělecké galerie a z některých nám zůstaly jen zříceniny nebo ruiny. Tyto kostely postupně vznikaly v období od 4. do 17. století. Nejvíce je zastoupeno století třinácté (a tedy pozdní byzantský styl i vrchol středověké bulharské architektury), ale existuje zde i jedna výjimka s datem narození 1873.
Nesebar je jednou ze sedmi položek na seznamu UNESCO (v kategorii kulturních památek) a jednou ze stovky národních klenotů této země. Téměř o všech významných nesenařských památkách si na stránkách Turistiky můžete přečíst samostatné články, u kterých je uveden i název stavby či muzea v bulharštině. A pro některé kamarády ještě uvedu, že OFK Nesebar hraje 3. bulharskou fotbalovou ligu a jeho stadion s kapacitou 6.000 diváků jsem viděl.
Jistou zajímavostí je zde také fakt, že někdejší Mesambria bývalá Nesebarem nazývána již ve středověku, ale oficiálně nese město toto jméno až od roku 1934.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme byli na Slunečném pobřeží, asi 4 km pěšky od Starého Neseberu. Tam jsme se také stravovali, což ovšem nevylučuje posezení (např. u mořských plodů a vína) v některém z četných podniků umístěných v uličkách Starého Města.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Starý Nesebar je skutečný historický poklad Bulharska. Již v roce 1956 byl prohlášen za architektonickou a archeologickou rezervaci národního významu a od roku 1983 je zařazen – jako jediné bulharské město - na seznam světového dědictví UNESCO. A rozhodně to tu není jen o těch památkách. Stará část města je dnes také vysoce atraktivním místem pro romantické procházky úzkými dlážděnými uličkami s mnoha obchůdky a galeriemi, kde si můžeme koupit např. obrazy, ručně vyráběné suvenýry, keramiku nebo šperky. A téměř na každém kroku se zde setkáme s něčím unikátním nebo alespoň pozornost vzbuzujícím. A přitom není Nesebar oproti okolním letoviskům rozhodně nijak předražen.
Nelíbilo: Snad jen to, že pokud se po městě nepohybujete v ranních hodinách, musíte počítat s tím, že zde bývá docela slušně přelidněno. A je úplně jedno, jestli zrovna – alespoň podle českých epidemiologů a ještě početnějších ministrů zdravotnictví - zrovna zuří nějaká pandemie. I tak se však bude jednat o místo s báječnou atmosférou.
Ostatní informace
Téměř všichni turisté sem zřejmě zavítají v průběhu hlavní sezony, která letos trvá od 5.7. do 29.8. Většina památek je tehdy otevřena od 9,00 do 19,00 hod. Cena vstupného pro rok 2021 (dá se sice různě kombinovat, ale velkou úsporu rozhodně nečekejte), je uvedena v následující tabulce:
Vstupné |
Dospělí |
Děti |
Archeologické muzeum |
6,00 BGN (leva) |
3,00 BGN |
Kostel sv. Štěpána |
6,00 BGN |
3,00 BGN |
Kostel Božího Spasitele |
3,00 BGN |
2,00 BGN |
Kostel sv. Paraskevy |
3,00 BGN |
2,00 BGN |
Kostel sv. Jana Křtitele |
3,00 BGN |
2,00 BGN |
Etnografické muzeum |
3,00 BGN |
2,00 BGN |
A snad ještě krátké závěrečné PS: Fotogalerie je tentokrát zcela úmyslně ponechána bez popisek. Zahrnuje však téměř vše podstatné a pro toto město charakteristické. Celý článek má navíc být jen takovou „neagresivní reklamou“ na návštěvu tohoto pozoruhodného a romantického poloostrovního městečka …