Šumperk - Cestou křížů aneb VM s bránou dokořán
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Cestou křížů není tentokrát myšlena žádná křížová cesta v okolí okresního města, ležícího v podhůří Jeseníků, ani atrakce typu Čarovný les, ale další ze zajímavých výstav, nabízených šumperským Vlastivědným muzeem. A hned na úvod si přiznejme, že se jedná o výstavu tak trochu atypickou; v každém případě však probíhající v hlavní muzejní Výstavní síni a v období od 2. dubna do 24. května 2015. Výstavu můžeme nazvat také Velikonoční, protože ve své podobě spojuje obě tradice těchto svátků, tedy oslavu příchodu jara a každoročního začátku nového života i křesťanský příběh o smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Hlavním tématem výstavy je však přece jenom právě ta smrt na kříži.
Ve Výstavní síni totiž najdeme pozoruhodnou kolekci devadesáti křížů, pocházejících údajně z období 16. až 20. století. Jedná se o sbírku manželů Boženy a Františka Hojgrových z Hrabové u Zábřehu. V současné době je však tato kolekce již v majetku olomouckého arcibiskupství, které ji zakoupilo v roce 2013. Kříže v Šumperku – v rámci své premiéry – doprovází křížová cesta regionálního řezbáře Břetislava Vávry z Klopiny, která tak trošku připomíná směs vyřezávaných dřevěných betlémů a ptačí budky. Jedná se o dřevořezbu, pocházející z let 2012 až 2013. Vidět zde můžeme také některé exponáty ze sbírek šumperského muzea, zejména tradiční malby na skle a několik obrazů. Všechny pochází z etnografické a uměleckohistorické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček v Zábřehu, Mohelnici a Lošticích. K vidění tak jsou – k velké radosti autora článku – také cenné grafické listy ze sbírky zábřežského muzea (např. Lucas van Leyden nebo Albrecht Dürer), ale i zajímavá díla Františka Havelky z Loštic.
Za čím jedeme?
K samotné výstavě ještě alespoň pár slov. Manželé Hojgrovi koupili svého prvního Krista na kříži na pražské Burze v roce 1992 a měl být objednaným dárkem. Objednatel nakonec zklamal, dárek nezaplatil, a tak kříž zůstal u Hojgrů. Stal se tak základem sběratelského nadšení, které mu do roku 2013 přivedlo 89 bratříčků, pocházejících převážně z Olomouckého kraje. Výstava Cestou křížů je však také tvořena tematickými panely, které návštěvníky muzea provedou závěrečným úsekem Ježíšova života, tedy od Poslední večeře po Zmrtvýchvstání. Hned na úvod expozice se můžeme seznámit s příběhem, jak Hojgrovi koupili jeden silně poškozený kříž, o kterém se na Svatém Kopečku u Olomouce dozvěděli, že se jedná o tzv. kříž procesní. Paní Hojgrová se poté po bazilice prošla po kolenou, aby poděkovala Panně Marii za své uzdravení, čímž zaskočila i svého manžela. A návštěvník šumperského muzea si pak může tipnout, který z těchto křížů to byl (nápověda, že je možná jediný, který je právoplatně posvěcený, asi nikomu moc nepomůže). Nám ho hodné pracovnice VM ukázaly.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jako domorodci jsme nemuseli. V okolí muzea je však možností k ubytování i nasycení více než dost. A jen pár stovek metrů odsud se nachází také vlakové i autobusové nádraží.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výstava je to jistě neobvyklá, ale současně také lehce depresivní a monotematická. Někomu navíc může vadit, že zde chybí jakékoliv popisky o stáří, původu nebo místu vzniku jednotlivých exponátů. Přesto stojí určitě za vidění. My jsme navíc byli zvýhodněni tím, že v rámci akce „Brány památek dokořán“ otevřelo dokořán svá „vrata“ i šumperské muzeum. Viděli jsme díky tomu také interaktivní expozici O včelách a lidech, které potrvá do 26. dubna 2015. V Hollarově galerii prozradí – zejména těm mladším návštěvníkům muzea - průvodkyně včelka Medulka vše o životě včel a zpracování medu. Těm nejmenším byla určena také výstava Radek Pilař dětem pro radost, která již skončila. Původně měla končit v březnu, ale kvůli památkové akci byla prodloužena do 19. dubna 2015. V Rytířském sále byly k vidění hlavně oblíbené postavičky z lesa Řáholce, doprovázené Večerníčkem. V sále se z obrázků „Básníka výtvarného obrazu“ těšili návštěvníci všech věkových kategorií a opět si mohli povšimnout, že čtyřprstí Pilařovi hrdinové mají nosánky nakřivo a chybí jim krky. Na výstavě bylo k vidění třicet tři originálních grafik a ilustrací, které zapůjčila rodina Radka Pilaře, které doplnilo množství naskenovaných kopií, poskytnutých rovněž autorovou rodinou. Poslední výstavou – nepočítáme-li stálou expozici – kterou muzeum nabídlo, byla Šperkovnice šumperského muzea. Ta se nachází v Galerii Šumperska, potrvá do 7. června 2015 a na stránkách Turistika.cz o ní již byl zveřejněn samostatný příspěvek.
Ostatní informace
Výstavu „Cestou křížů“ lze navštívit denně, kromě pondělí, a to v čase 9:00 až 12:00 hod. a 12:30 až 17:00 hod. Vstupné do Výstavní síně přijde na 30,- Kč, jeho zlevněná varianta na 15,- Kč.