Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
V podstatě nejedeme nikam (v autorově případě jde o bydliště). Jinka vhodným dopravním prostředkem může být vlak. Na nádraží totiž výlet vlastně začíná. Pokud někdo přehlédl titulek, to nádraží je v Šumperku, díky elektrifikaci sem jezdí vlaky ze dvou stran od Olomouce, případně vlaky od konečné v Koutech a navíc neelektrické vlaky od Hanušovic a Jeseníku.
Vlastně to nemám ve zvyku (na výjimky) opakovat tipy na stejné téma. Tentokrát jsem ale byl pobaven zprávou o umístění „aktualizované“ podoby naučné stezky „Malou Vídní“ v rámci udílení cen Olomouckého kraje, zde výběr:
KATEGORIE: NOVINKA V CESTOVNÍM RUCHU
1. místo Obnovená naučná stezka po stopách Malé Vídně
2. místo Safari Austrálie a Arktida v ZOO Olomouc
3. místo Adventure golf Priessnitzovy léčebné lázně
No že by to tedy byla taková bomba? Ona totiž ta původní naučná stezka seznamuje návštěvníka ze stavbami, které vznikly dejme tomu v období 19. století do začátku století 20. Případně o přestavby nebo dostavby starších budov, do honosné podoby, které měly dosahovat honosnosti paláců v hlavním městě monarchie. Samozřejmě za tím stojí průmyslový rozvoj místních podnikatelů, kteří po té svůj majetek prezentovali výstavnými budovami.
No a protože to jde vlastně výprava do minulosti, vytáhl jsem postarší aparát (svoji druhou digitální zrcadlovku). Na projití celého okruhu stačily cca 2 hodiny, takže výprava to není nijak vyčerpávající.
Kdyby snad případný výletník trpěl hlady a žízní, po trase na nějaké to občerstvení narazí (klidně už na začátku v nádražním bufetu, po trase jsou pak podniky všeho druhu od nově otevřeného Grandu – nyní tedy Perku, skromnější provozy u Hlavní třídy, po exotiku z Vietnamu a Indie).
O původní stezce jsem se už rozepsal při její první verzi, takže se nebudu příliš rozepisovat. Trasa v podstatě kopíruje tu původní, některé objekty (hned to nádraží) přibyly, další vypadly. Tentokrát vynechám jejich výčet, vše je k vidění v galerii, včetně naučných tabulek, které jsou k nalezení na objektech, seřazeno je pořadí podle průvodce (i číslování tabulek). Nechal jsem u každé zastávky tak dvě tři fotky, aby to nebylo přeplácané. Omlouvám se jen za neposkytnutí informace u paláce Oberleitnerů II,tam si tabulku někam schovali, snad, aby neutrpěla honosná fasáda domu. Ale naštěstí i na Turistice se dají najít nějaké zprávy o tomto objektu.
Procházka Malou Vídní je samozřejmě zcela zdarma (pomineme-li výdaje za občerstvení suvenýry apod.). V šumperském Íčku (u divadla) by snad mohl být k dispozici i leták, ovšem zrovna v době výzkumu bylo zavřeno (kvůli nějakému školení). Takže tuto skutečnost nemůžu potvrdit. Nicméně o stezce se dají najít informace i na městském webu. Snad jen k tomu umístění v příslušné kategorii. Že by se v našem kraji neobjevila nějaká skutečná novinka? Obnovení je jen obnovení, tedy nic převratného a až na pár detailů jde vlastně jen o obnovu ošuntělých tabulek.