Loading...

Provence poprvé, Part 3 - Aigues-Mortes, Roussillon, Gordes, Village des Bories

Cestopisy

Třetí - a tedy předposlední - část cestopisu, popisujícího naši výpravu do francouzské Provence, je etapu nejjižnější a také nejvlhčí. A úvodní větou není, naštěstí, myšlena žádná prudká změna počasí, ale skutečnost, že jsme zavítali k mořskému pobřeží. V následujících řádcích se tedy vracíme do středy 7.7.2010, kdy je ráno – zejména pro ty škodolibější z nás - vysloveně radostné, protože v ČR už skončilo období státních svátků a tak lehce potměšile vzpomínáme na doma pracující lid. My máme, bohužel, volný – tedy nepoznávací - den, což znamená radost pro jedny (např. Martinu) a utrpení pro zbytek lidstva (tj. mě). Když si člověk představí, že mu hrozí den trávený koupáním ve Středozemním moři a potupným opékáním špíčků, je mu zkrátka smutno. Ve finále to ale zdaleka nebylo tak hrozné  …

Kolem středověké věže Carbonniere (snad Uhelná) ze 14. stol. projedeme částí rezervace Malý Camargue, mineme opevněné město Aigues-Mortes (místní Mrtvé moře) a jedeme k pláži. Je písečná, téměř divoká, ale na nedalekém parkovišti berou peněz jako v centru Paříže. Fouká ještě pořád mistrál (vždy směrem k nám, takže pro písek v očích nevidím a občas mě zasáhne i letící slunečník), moře není nejteplejší (asi 19 C) a já tiše trpím. Ale náladu mi ihned vylepší fakt, že během hodiny vidím v akci (dokonce hned 2x) hovnoválača, což se mi doma ještě nikdy nepodařilo (možná ovšem proto, že vruboun posvátný neboli skarabeus je přece jen broukem převážně severoafrickým). V prvním případě se jedná dokonce o dvojici, a přes hučící vítr a mořské vlny slabě slyšíme, že tvor pouze kráčející svého partnera vyšším hlasem jakoby obviňuje, zatímco tvor hovno válející zaujímá hlubším hlasem spíše obranné stanovisko ...

Před polednem odjedeme (je fakt strašnej pařák) a zastavíme se v jakémsi diskontu. Mají tu zdejší výrobky, tzn. různě barevné soli, koření, levandulovou kosmetiku, olivy všech druhů a barev a hlavně víno, víno, víno ... a k tomu nějaký ten pastis. Preventivně si tedy koupíme asi 4-5 lahví (vína, samozřejmě), protože by třeba mohla být někdy žízeň. Odpoledne se přesouváme na pláž do jakéhosi letoviska. Znamená to víc lidí (je tam i teplejší voda a menší vlny), takže mohu chvílemi pozorovat francouzské krásky nahoře bez. Bohužel se opět jedná pouze o vzor Dachau, a tak se raději věnuji sběru mušlí a pozorování povětší medúzy. Asi po 2-3 hodinách to část z nás zabalí a jdeme raději do civilizace na pivo.

Cestou od moře se naštěstí vracíme k poznávací části zájezdu a zastavíme se na prohlídku středověkého města Aigues-Mortes. Je to bývalý přístav, odkud Ludvík IX. uspořádal ve 13. stol. několik křížových výprav (asi dvě). U města se už od nepaměti těží sůl (mořská voda má v těchto místech růžovou až fialovou barvu), ale hlavní atrakcí města jsou asi 1.600 m dlouhé hradby, které městečko obklopují. S věží Constance tvoří výjimečnou ukázku pevnostní architektury 13. a 14. století v městském mokřadu. Zařazení mezi památky Unesco údajně zabránila jen vysoká koncentrace těchto památek v blízkém okolí (Pont du Gard, Arles, Avignon). Část z nás se také okamžitě vrhá na procházku po hradbách (asi za 7 euro). Vzhledem k politickému názoru zahájíme prohlídku směrem nekomunistickým. Tentokrát to ovšem byla chyba. Sice jsme viděli hlavní věž, tedy spíše citadelu o průměru 22 m, vysokou 33 - 40 m s tloušťkou stěn až 6 m, ale celé hradby jsme neobešli. Dvě bašty před koncem (v téměř každé baště je nějaký exponát typu volající hlavy nebo bušících srdcí - vypadalo to dost morbidně) nás vracejí, že už vše zavírají. Zleva bychom to, samozřejmě, v pohodě stihli, ale starého psa ...

Snažím se oslnit slečny uzamykatelky svým luzným zjevem a plynou kombinací anglických a francouzských slov, díky čemuž dosáhnu alespoň toho, že neobíháme celé hradby zpět, ale jsme do městečka vpuštěni bočním schodištěm. V rychlosti pak nakoukneme do kostela Notre Dame des Sablon (tedy něco jako Mařenka z pískoviště) upraveného do středověké podoby, na náměstí Ludvíka IX. a koupíme nějaké to pohledivo s leteckými záběry.

A je tu čtvrtek (8.7.2010). Program zájezdu je téměř vyčerpán a tak jsou nám servírovány bonusy, které v něm uvedeny vůbec nebyly. Část výpravy to vzdává a oddechuje v kempu. Jedná se převážně o "přestárlé" občany, doplněné i jedním členem "naší" skupinky (a také jeho věrnou družkou), který včera zapomněl, že se narodil bílý, dlouze skotačil mezi slunečními paprsky a dnes vzpomíná s odporem na to, že v dětství chtěl vypadat jako Vinnetou (dost se mu to totiž povedlo). Jede se jen v "okolí našeho" kempu, takže později vyjíždíme a dříve se vracíme, protože je čas balit.

Začínáme v Roussillon. Jedná se o jednu z nejkrásnějších (asi opravdu) francouzských osad, která proslula těžbou okru v období od konce 18. stol. do r. 1930. Památky v městečku, včetně většiny domů, pochází převážně ze 17. stol. a klenotem města je nedaleký regionální přírodní park zv. Okrová stezka (Le Sentier des Ocres). Pro mnohé účastníky výpravy, včetně obou řidičů, to bylo to nejhezčí a nejzajímavější, co jsme za celý týden viděli. Částečně i souhlasím.

Poté se přesouváme do Gordes - krásného kamenného městečka, tyčícího se na vápencích nad údolími v oblasti Vaucluse. Památkám zde jednoznačně vévodí impozantní budova hradu v podobě renesanční přestavby z r. 1525. Na kostele Saint Firmin je více vidět pozdní baroko 18. stol. než původní raná gotika 13. stol. Horko už je nesnesitelné, a tak raději dobrouzdáme a ve stínu slunečníků si dáme zmrzlinu. Ve výběru jasně vítězí skvěle nakyslá černorybízová. Na velké cestování už teď většina nemá náladu ani sílu (já bych i putoval, v nejbližším okolí Gordes se totiž nachází mj. cisterciácký klášter Senanque z 12. stol., zbytky benediktinského opatství Saint Chaffret, množství větrných mlýnů, zříceniny vodních mlýnů a lichoběžníkové, ve skalách vytesané, hrobky). A tak se spokojuji alespoň s návštěvou Village des Bories, což je raritní skanzen, vesnička ze suchých (bez malty) kamenných chýší, většinou ve tvaru úlů. Bohužel až k tomuto muzeu se nedalo zajet autobusem, a tak jsme to měli cca 2 km tekoucím asfaltem tam a 2 zpátky. V tomto případě těch 7 euro za osobu až tak dobrou investicí nebylo (nejlépe to vyřešila dvojčlenná hodonínská větev výpravy, která po necelém kilometru přeskočila plot, podívala se na tři "úly" mimo dědinu - a zadarmo - a šla na pivo).

Přijíždíme do kempu celkem brzo a oddáváme se koupání v bazénu. Vzhledem k blížícímu se velkému francouzskému svátku (14.7.) se kemp plní a také silně temní (i když ta černoška v bazénu by možná leckomu stála za víc než pohled). Ale nijak nám to nevadí, zítra stejně odjíždíme. Proto po koupání, večeři a dopíjení zásob piv i lihovin bereme nějaké lahve růžového vína a cigarety (tam jsem se měl, když nás, kuřáků, byly 3/4) a jdeme naposledy k nasvícenému akvaduktu Pont du Gard. Vydržíme pak u této zajímavé světelné show hodně přes půlnoc  ...

Poslední aktualizace: 20.5.2018
Provence poprvé, Part 3 - Aigues-Mortes, Roussillon, Gordes, Village des Bories na mapě
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Provence poprvé, Part 3 - Aigues-Mortes, Roussillon, Gordes, Village des Bories

Křižácké město Aiques Mortes.
Křižácké město Aiques Mortes.
Město
hodnoceni 10/10
Město Aiques Mortes /Mrtvé vody/ bylo založeno v polovině 13. století…
0.4km
více »
Camargue - zvláštní kraj na jihu Provence
Camargue - zvláštní kraj na jihu Provence
Cestopisy
V rámci cyklozájezdu po Provenci jsme zavítali až na samotný ji…
23.2km
více »
Město plné památek a slunce - Montpelliere.
Město plné památek a slunce - Montpelliere.
Město
hodnoceni 9/10
Montpellier je slunečnou metropolí jihofrancouzského regionu Languedoc…
25.3km
více »
Město plné historie - Nimes.
Město plné historie - Nimes.
Město
hodnoceni 9/10
Nimes - město v provincii Languedoc-Rousillon je plné  antických památek.…
32.2km
více »
Nimes - římský amfiteátr  (Arenes de Nimes, L'amphithéâtre romain)
Nimes - římský amfiteátr (Arenes de Nimes, L'amphithéâtre romain)
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Antická aréna v Nimes je zřejmě nejen nejznámější, největší a nej…
32.5km
více »
Nimes - Dianin chrám  (Le temple de Diane)
Nimes - Dianin chrám (Le temple de Diane)
Chrám
hodnoceni 10/10
Téměř stopadesátitisícové jihofrancouzské město Nimes rozhodně ne…
32.6km
více »
Nimes – katedrála Notre Dame et Saint Castor (Panny Marie a sv. Castora)
Nimes – katedrála Notre Dame et Saint Castor (Panny Marie a sv. Castora)
Chrám
hodnoceni 9/10
Když by měla být katedrála v Nimes historicky určena jedinou věto…
32.8km
více »
Nimes – Velká věž  (La Tour Magne de Nimes)
Nimes – Velká věž (La Tour Magne de Nimes)
Pevnost, opevnění
hodnoceni 10/10
Jihofrancouzské město Nimes, ležící v regionu Languedoc-Roussillo…
32.9km
více »
Nimes
Nimes
Město
hodnoceni 8/10
Město Nimes vzniklo u velkého pramene Nemausus. Je zde celá řad…
33.3km
více »
Arles – Van Goghova stará nemocnice (Espace Van Gogh á Hotel-Dieu-Saint-Esprit)
Arles – Van Goghova stará nemocnice (Espace Van Gogh á Hotel-Dieu-Saint-Esprit)
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Další z oblíbených zastávek mnoha turistů, kráčejících ve stopách…
37km
více »
Arles – podzemní chodby (les Cryptoportiques)
Arles – podzemní chodby (les Cryptoportiques)
Radnice
hodnoceni 10/10
Slovo kryptoportikus se běžně používá  – bez rozdílu, jestli psán…
37.1km
více »
Arles - van Goghovo město.
Arles - van Goghovo město.
Město
hodnoceni 10/10
Arles bylo za časů Římanů  hlavním městem římské Galie, za středověku bylo…
37.2km
více »
Arles – římský obelisk (Obélisque d'Arles)
Arles – římský obelisk (Obélisque d'Arles)
Památník
hodnoceni 10/10
Jednou z mnoha historických památek jihofrancouzského města Arles, které se v roce 1840 ocitly na seznamu francouzských “starožitností” - aby roku…
37.2km
více »
Arles – Náměstí Forum s kavárnou Vincent Van Gogh (la Place du Forum á Arles)
Arles – Náměstí Forum s kavárnou Vincent Van Gogh (la Place du Forum á Arles)
Náměstí
hodnoceni 10/10
Starobylé náměstičko v centru jihofrancouzského města Arles je př…
37.2km
více »
Arles – radnice (Hôtel de ville d'Arles)
Arles – radnice (Hôtel de ville d'Arles)
Radnice
hodnoceni 10/10
Jedním z center jihofrancouzského města Arles, na kterém najdete neuvěřit…
37.2km
více »
Provence poprvé, Part 2 - Arles, Stes Maries de la Mer, Baux de Provence, St. Rémy
Provence poprvé, Part 2 - Arles, Stes Maries de la Mer, Baux de Provence, St. Rémy
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Po relativně rychlém víkendovém sesmolení pokračování "Zápisků…
37.2km
více »
Arles - klášter sv. Trofima (Cloître Saint-Trophime)
Arles - klášter sv. Trofima (Cloître Saint-Trophime)
Klášter
hodnoceni 10/10
Jednou z nejcennějších a současně nejkrásnějších památek padesáti…
37.2km
více »
Arles – antické divadlo (Théâtre Antique d'Arles)
Arles – antické divadlo (Théâtre Antique d'Arles)
Lapidárium
hodnoceni 10/10
Jednou z cenných památek v jihofrancouzském městě Arles, připomínajících období Římské říše, je zdejší antické divadlo. Nachází se - v těsném…
37.3km
více »
Arles – Konstantinovy lázně (Thermes de Constantin)
Arles – Konstantinovy lázně (Thermes de Constantin)
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Tak jako je dnes oblast Provence hojně navštěvována a oblíbena bě…
37.3km
více »
Arles – pohřebiště Alyscamps (Elyssi Campi)
Arles – pohřebiště Alyscamps (Elyssi Campi)
Hřbitov
hodnoceni 10/10
Historické město Arles, spojované zejména s „jednouchým bláznem“ Vinc…
37.4km
více »
zavřít reklamu