Nimes – katedrála Notre Dame et Saint Castor (Panny Marie a sv. Castora)
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Když by měla být katedrála v Nimes historicky určena jedinou větou, pak se jedná o Krásnou románskou stavbu z 19. století Tento zdánlivý protimluv je přitom popisem zcela přesným, protože Notre-Dame- et-Saint- Castor je skutečně původně románskou katedrálou z 12. století. Stavba však silně utrpěla při náboženských válkách v 16. století, a tak jen většina 40 metrů vysoké severozápadní věže a prvních šest scén Krásných vlysů ve štítu průčelí byly součástí původní budovy. Zbytek chrámu, nacházejícího se v srdci Starého Města, byl dvakrát přestavěn již v 17. století a interiér byl kompletně přeměněn koncem 19. století. Tehdy si jej vzal do parády diecézní architekt Henri Antoine Révoil, který takto obnovoval - mimo jiné – zdejší římský amfiteátr nebo katedrálu v Montpellier. Zůstala však zachována Růžencová kaple, coby krásný příklad barokní církevní architektury 17. století, raně křesťanský sarkofág ze 4. století, hrobka kardinála de Bemise nebo - již zmíněný - velký štít, mistrovské dílo románských sochařů. Chrám – s lodí o výšce 20 metrů – se stal roku 1882 bazilikou.
Teď si však historii i současnost katedrály trošku přiblížíme. Na tomto místě stál zřejmě již antický chrám, který byl nahrazen až románskou katedrálou, kterou vysvětil v roce 1096 sám papež Urban II. Práce na katedrále však pokračovaly i ve století následujícím. Průčelí katedrály je v této době typickou ukázkou provensálského románského umění s lombardskými oblouky a trojúhelníkovým štítem. Dominantou průčelí se ovšem stal nádherný basreliéf s tématikou Starého zákona. Nejvíce poškozen byl chrám v letech 1567 a 1621, kdy zcela zmizela jižní věž, zvaná "věž financí". Její severní sestřička přežila, je přístupná točitým schodištěm a její horní patro je již gotické. Proto se dá v 17. století hovořit o stavbě druhého chrámu. Barokní přestavba proběhla pod vedením biskupa Cohona a vnitřní struktura stávajícího chrámu odpovídá této přestavbě.
Z tohoto období pochází i chrámové varhany, které postavil v roce 1643 Gaspard André. Ty však už v současnosti – díky čtveřici velkých oprav a rekonstrukcí v 19. století - za barokní nástroj ani považovat nemůžeme. Klasicistní úprava katedrály proběhla v roce 1822 a konečně v letech 1877 až 1882, proběhla – již zmíněná – rekonstrukce architekta Henriho Antoine Révoila. Velké varhany dnes dokonce vidíme v podobě z roku 1983. Zvonů má katedrála devět, přičemž osm z nich se nachází ve zvonici. Jednotlivé zvony pocházejí z let 1669 až 1891.
Katedrála v Nimes byla od počátku zasvěcena Panně Marii. Rozšíření jména katedrály o patrona farnosti – tedy sv. Castora – přišlo až po Revoluci. Při pohledu na její průčelí si můžete všimnout, že původní kameny z 11. století jsou temné, ty ze 17. století mají odstín světlejší. Zvonici můžeme rozdělit na čtyři části; dvě patra jsou z 11. století, to třetí ze 14. a samotná zvonice z 15. století. V této souvislosti je zajímavé, jak se se stářím a polohou zdí věže mění síla zdí. Část z 11. století má severní zeď o síle 3,3 metru a jižní 1,1 m, část ze 14. století mění mírně jen sílu jižní zdi (+ 0,1 m) a část z 15. století už mění obě hodnoty na 2,5 resp. 1,4 metru. V přízemí věže i v jejím prvním patře se nacházejí malé kaple s apsidou.
Jak již bylo uvedeno výše, klenotem katedrály je vlys na jejím průčelí, představující 20 obrazů z církevních dějin. Prvních šest je původních a představují (zleva) Pokoušení Adama a Evy hadem, Adam a Eva porušují boží příkaz, Bůh zpovídá Adama a Evu, Anděl s mečem chráníci vchod Do ráje, Vyhnání z ráje a Kain zabíjí svého bratra Ábela. Další výjevy na vlysu již pochází z roku 1646 a jedná se například o témata Noe přivádí zvířata na archu, Spící toxikoman Noe, Babylonská věž, Zničení Sodomy, Melchizedek, Abrahámovo obětování, Mojžíš u hořícího keře, Izraelci ve stanu na poušti a Mojžíš s deskami Starého zákona.
Katedrálu, kterou nechal postavit Raymond de Saint Gilles , hrabě z Toulouse, na základech kostela Merovingian (a tedy i předcházejícího pohanského chrámu) a která je známá převážně jen jako Saint Castor de Nîmes, najdete na zdejším náměstíčku Place aux Herbes.