Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Z našeho dočasného bydliště v Avignonu jsme si k cestě do Arles zvolili vlak. Vlaky mezi těmito městy jezdí poměrně často a vzdálenost kolem 40 kilometrů zvládnou za dvacet minut. Překvapilo nás, že vlaky jsou dosti obsazené. Ve vozech je udržována čistota a sedačky jsou pohodlné. Trať je dvoukolejná a během jízdy jsme potkali několik vlakových souprav. Nádraží v Arles je poměrně malé a nachází se v severní části města. V jeho sousedství je autobusové nádraží a přístav na řece Rhoně. Blíže k městu je parkoviště osobních aut. Od nádraží k hradbám starého města se jde kolem deseti minut a za hradbami nás čeká hodně živé město.
Prochází se širokou Rue de Grille s patrovými budovami s množstvím krámků, kaváren a restaurací. Pokračuje se po Rue Aristide Briand a krátkou uličkou se projde na Rond – Pont des Arenes. První pohled na římský amfiteátr je úchvatný. Aréna má 20 000 míst k sezení a patří mezi nejzachovalejší římské památky v Provence. Všechny oblouky mají dórské a korintské sloupy. Je možné projít chodbou, kolem celé arény a na několika místech je možnost vstoupit na plochu arény. Na nejvyšším bodě arény je vyhlídka, ze které je Arles jako na dlani. V současnosti se zde konají býčí zápasy. Východně od arény je původně gotický kostel Notre-Dame-de-la- Major. Před ním zde stál římský chrám. Kostel proslul oslavou svátku sv. Jiří, který zde slaví pasáci býků z Camargue. Od kostela lze projít po Rue de la Madeleine starým městem až k římskému divadlu. Od divadla je hezký pohled na arénu. Vchod do areálu divadla a pevnosti je z Rue de la Calade. Část pevnosti posloužila jako stavební materiál, ale stále i dnes je co obdivovat. Při troše fantazie to muselo být ve své době něco nádherného. Seznámit se s celým areálem zabere nějaký čas, ale výsledek je nad očekávání. Z řady sloupů zbyly pouze dva a místní jim říkají vdovy. Celkem výstižné. Hodně artefaktů leží jen tak na zemi a je zajímavé zkoumat jednotlivé detaily. Divadlo stále slouží svému účelu a probíhá tady arleský festival. Dalším pozoruhodným místem města je jistě bývalá nemocnice ve staré, západní části. Expace Van Gogh je kulturní centrum, v němž je expozice o díle a životě malíře. Nedaleké museum Arlaten hodně napoví o dění v Provance.
V západní části jsou staré uličky, ve kterých jakoby se zastavil čas. Některé jsou rušné a v jiných není koho potkat. Kavárničky jsou v dosti velkém zastoupení a vládne v nich jakási vlídnost a klid. Uličkami se dá projít až na severní stranu starého města. Tady je cílem turistů Constantinův palác, který byl v čase své největší slávy císařskou rezidencí.. Dochované lázně ze 4. století jsou dokladem velkoleposti a luxusu Římanů. Za zmínku stojí i nedaleké museum Réattu, kde lze vidět kresby Picassa a místních umělců. Zpět do středu města lze jít po Rue de ľ hotel de ville až na náměstí Place de la Republique. Na náměstí je Radnice a obelisk a odtud je krůček do raného středověku. Kostel a klášter sv. Trofina je ukázkou jedinečného románského stavitelství ze 12. století. Románsko - gotická křížová chodba se jen tak někde nevidí. Sloupy chodby se neopakují, naleznou se tu výjevy z bible i zdobné ornamenty. Klášterem se projde na terasy nad klášterní chodbou a pohled shora má také své kouzlo. Hlavní portál kostela je osazen reliéfy světců.
Na prohlídku kláštera by si návštěvník měl udělat více času. Chodí se bez průvodce a je tady mnoho hezkých drobnůstek, které stojí za zastavení. Z klidného kláštera se turista vrátí na přelidněné náměstí a jistě neodolá posezení v některé kavárně. Káva se tady pije pomalu a pozorovat dění na ulici o městě mnoho napoví. Staré město není velké a tak projít dalšími uličkami je nejen lákavé, ale především zajímavé. Asi není náhodou, že se dojde ke krámkům u arény. U té končí cesta starým městem a pak již zbývá dojít k přístavu, podívat se na překrásnou řeku a cesta do Arles je u konce. Na nádraží je nutné projít bezpečnostním rámem a poté již ve vlaku vzpomínat na hezky prožitý den.
Při našem pobytu jsme bydleli v hotelu Salamandr ve východní části Avignonu. Stravování je sice možné v Arles v mnoha restauracích, ale dát přednost rychlému občerstvení je s ohledem na místní kuchyni jistější.
Arles je město, které překvapí množstvím památek z římského období a z raného středověku. Ale i novější část města je kouzelná. Mají tu i nádherný kolotoč, který doslova láká ke svezení. Tady je důležité město vnímat a poznat všemi smysly. Nám se tady prostě líbilo.
Vstupné se platí do všech památek a je to většinou mezi 3 až 6, ale i 10 eury. Zpáteční jízdenka Avignon - Arles vyšla v přepočtu přibližně na 600 korun. Musí se počítat s tím, že cestovat po Francii něco stojí.