Arles – Konstantinovy lázně (Thermes de Constantin)
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Tak jako je dnes oblast Provence hojně navštěvována a oblíbena běžnými turisty i největšími hollywoodskými superstars, tak miloval tuto oblast – a zejména město Arles – římský císař. Konstantin. Arles se za jeho vlády stalo skutečně prosperujícím městem a jednou z památek, připomínajících dobu velkého císaře jsou zdejší římské lázně, největší pozůstatek takové stavby, který můžete v Provence objevit. Částečně jsou lázně přístupné a najdete zde ještě i hypokaust, tedy přímého předchúdce dnešního podlahového vytápění z konce 1. století př.n.l. Lázňové koupele byly charakteristickou součástí římské civilizace a jedním z nejpoužívanějších veřejných zařízení, sloužících městské kultuře (fyzické cvičení a hygiena obyvatel) i kulturnímu životu (obchodní jednání, uzavírání smluv, návštěva knihovny).
V Arles se původně nacházely takové lázně troje, přičemž tyto jsou zřejmě nejmladšími. Byly vybudovány pravděpodobně v období mezi koncem 3. a prvním desetiletím 4. století a vytvořily monumentální komplex mezi fórem a nábřežím řeky Rhôny. Další rezidenční důkaz moci císaře Konstantina sloužil svému účelu zřejmě i po dobytí tohoto území Visigóty.
První velké archeologické práce mezi „troskami z kamene a cihel“ tady proběhly již v 16. století, kdy byla šlechtická stavba na místě někdejšího Konstantinova paláce nazývána „Palais dela Trouille" (dle latinského označení pro kruhová budovy s klenbami). Římské lázně zde však byly objeveny až v rámci vykopávek v 19. století. Vedle hotelu d 'Arlatan byla odkryta velká bazilikální hala o rozměrech 57 x 21 metrů. Celý areál je dlouhý téměř 200 metrů a jeho mohutnost opticky zvětšuje půlkruhová severní apsida. Ve starověkém objektu, který byl z velké části zničen, se stále nacházejí některé vytápěné pokoje se zachovalými pozůstatky hypokaustu, takže funkce jednotlivých místností je dobře představitelná. V přilehlých domech se nacházejí další fragmenty lázeňského komplexu, například frigidarium (studená lázeň). Mezi kamennými bloky lázní byly nalezeny - v místě někdejších termálních pramenů – základy věže pravěkého opevnění.
Vidět můžeme pouze severní část parních lázní s vyhřívanou podlahou a třemi bazény. Dva z nich jsou pravoúhlé, jeden – v apsidě se třemi okny – půlkruhový. Jižní část lázní nebyla nikdy odkryta. Současné pozůstatky Konstantinových lázní patří k nejzachovalejším v celé Francii, i když představují jen malou část původního souboru, který se táhnul mezi fórem a řekou Rhonou. Podle viditelných „tepelných rozvodů a zařízení“ byly však Císařské lázně vybaveny velmi luxusně. Konstantinovy Lázně jsou – celkem tradičně - francouzskou památkou od roku 1840 a památkou UNESCO od roku 1981. Konstantinovy Lázně najdeme je na ulici Rue du Grand Prieuré.