Nimes - Dianin chrám (Le temple de Diane)
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Téměř stopadesátitisícové jihofrancouzské město Nimes rozhodně nezapře svůj antický původ. Na jeho území najdeme mnoho římských památek, přičemž Dianin chrám je možná tou nejpůvabnější a nejtajuplnější z nich. O historii této stavby, nacházející se v dolní části okrasného parku Jardins de la Fontaine, toho opravdu moc nevíme. Netušíme ani, jestli se jedná o jediný „chrám antických bohů“ v Nimes nebo o poctu zbožněnému císaři. Dianin chrám byl postaven - u posvátného pramene - za vlády císaře Augusta nebo ve II. století našeho letopočtu a původně snad sloužil jako knihovna. V 16. století se stal kostelem a později byl využíván jako sklad na seno a dřevo. Zřejmě i díky tomu Dianin chrám vyhořel a přišel o část svých kleneb, zastřešení i sloupové průčelí.
Dianin chrám byl vybudován na úbočí hory Cavalier (snad) za vlády císaře Augusta a jeho určení bohyni Dianě se nezakládá na žádném známém archeologické nebo historickém údaji. Za historickou památku byl chrám – obdivovaný zejména romantiky 19. století – prohlášen v roce 1840. Zachována zůstala terasa, hlavní průčelí se třemi velkými oblouky, lákavé průchody nebo hlavní místnost s klenutým stropem (délka 14,5 m a šířce 9,5 m) a původně i se dvěma schodišti. Na severní straně zde najdeme pět obdélníkových výklenků, zakončených střídavé trojúhelníkovými a půlkruhovými štíty. Mezi výklenky stojí kompozitní sloupy a vidět zde můžeme i pozůstatky "kazetových" stropů. Při vykopávkách v roce 1745 zde byly objeveny i mramorové desky různých barev.
Zajímavá je myšlenka, že se jedná o místo orgií, které přežilo jeden a půl tisíciletí, aby jej zničily francouzské náboženské války. O místo, ze kterého se v podstatě zachoval jen valeně zaklenutý prostor 15 x 10 metrů, lemovaný dvěma schodišti. Za nejzachovalejší však bývá většinou označováno dvojúrovňové tříobloukové hlavní průčelí. Naopak za nejpůvabnější je považována poloha chrámu a jeho harmonické spojení s okolní barevnou vegetací.