Cestování do Bulharska 2023
Máte pro letošní dovolenou v hledáčku Bulharsko? Připravili jsme pro vás aktuální informace a praktické tipy pro vaši cestu na výlet nebo letní dovolenou v Bulharsku. Za necelé dvě hodiny letu se můžete slunit v oblíbených destinacích, jako jsou Zlaté písky, Slunečné pobřeží nebo Primorsko.
Tipy na výlet (6) Turistické cíle (173) Cestopisy (22) Tipy a novinky (2) Fotogalerie (5)
MZV ČR - Ministerstvo zahraničních věcí
Doprava do státu
Nejrychlejší a nejpohodlnější dopravou na vaši spokojenou dovolenou v Bulharsku je využití nabídky některého z leteckých dopravců, kteří nabízejí lety do Burgasu, Varny nebo Sofie. Letenka do Bulharska se dá pořídit již za několik málo tisícovek a pohodlí a rychlost letecké dopravy je všeobecně známým fenoménem. Cesta z Českých zemí do Bulharska měří asi 1100 kilometrů, záleží na tom odkud a kam jedete. Z Moravy do Sofie je to 900 km, dalších 350 km k moři. Z Prahy do Burgasu přes Sofii to dělá asi 1400 km. Benzín je cestou všude stejně drahý, ale i tak vyjde cena za palivo jedním směrem asi na 3 tisíce, možná 2,5. Další náklady představují dálniční poplatky v Maďarsku, na Slovensku a v Bulharsku plus poplatky za průjezd Srbskem (plus občas nějaké to mýto na mostě), takže to i s plně obsazeným autem cenově vyjde mírně dráž než autobusem. Holdujete-li bydlení v přívěsu nebo si chcete vézt kola, je cesta autem rozumná volba. A v neposlední řadě je tu možnost autobusem, to trvá cca 22 hodin do Sofie.
Ceny a život
Ceny v Bulharsku jsou dnes již vysoké přibližně jako u nás, především ve známějších letoviscích. Ve vesnicích ve vnitrozemí můžete stále nakoupit velmi levně, ale v turisticky atraktivních místech můžete počítat s cenami srovnatelnými s ČR. Oficiální Bulharskou měnou je leva, která v České republice není volně směnitelná. Je dobré si do země vzít s sebou také eura nebo americké dolary a to zejména proto, že naše koruny nejdou tak výhodně směnit. Bulharské banky mají otevírací dobu od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin. Ty mají většinou výhodnější kurzy oproti směnárnám. Nedoporučuje se směňovat si peníze na černém trhu, jelikož můžete být okradeni. V Bulharsku je dobré mít dostatek drobných mincí na menší nákupy. Mince v hodnotách 1 a 2 stotinky se již téměř nepoužívají. Ve větších městech nebývá problém vybírat z bankomatu. Výhodné je také placení kartou, které však není tak časté jako u nás a platebních míst je proto výrazně méně. Bulharsko je pro České turisty poměrně levnou zemí, ceny se zde pohybují v průměru o 10% níže než v ČR. Důležitá informace pro ty, kteří se budou chodit stravovat do místních restaurací, aby nebyli překvapení s obsluhou. Po objednání jídla jsme tu u nás zvyklí, že nám ho donesou všem společně, ale v Bulharsku ho přinášejí na stůl tak jak ho udělají, tzn., když si objednáte maso s přílohou většinou Vám přinesou nejprve hranolky a po delší době to druhé, takže Vy buď hranolky sníte a nebo Vám do té doby vystydnouJ.
Co se života v Bulharsku týče, tak je tam spousta obchodů, kde můžete nakoupit veškerý sortiment, některé krámky přes poledne zavírání, jelikož udržují tzv. dopolední siestu, kdy se odpočívá. Je tam velmi rušno. Místní raritou je, že se ve většině restaurací platí za použití WC. To je skutečně šílené. Tamní lidé také vynakládají po ulicích různé činnosti. Např. vážení na domácích osobních vahách za poplatek. Myslím, že člověk se tu nudit určitě nebude, každý si najde to své a pobaví se nad tím.
Zde je pár příkladů za kolik co koupíte:
pivo kamenec - 1 až 2 leva
pizza - 1,5 leva
kuře s rýží - 1,5 leva
polévka - 1 až 2 leva
vídeňský řízek - 4,5 leva
Coca Cola – 0,7 leva
chleba – 0,4 – 0,7leva
balená voda – 0,5 leva
kebab – 0,8 leva
pražené šproty – 0,6 – 1 leva
láhev vína – od 2 až 24 leva
Zábava
Najít si zábavu v Bulharsku není až tak složité. Samozřejmě jsou tu pláže, to je asi to nejdůležitější proč zavítat k moři. Asi tou největší a nejznámější je Slunečná pláž Slunečná pláž je nejdelší a nejširší pruh pláže největšího letního letoviska na Balkánu, s hotely rozšířenými po celém pobřeží. Je umístěna v jižní části Bulharské Černomořské riviery. Pláž je částí široké půlkruhové zátoky otočené k východu a rozpíná se přes 8 km na délku a 30 až 60 m na šířku. Má jemný zlatý písek, přírodní duny, a mírně se svažuje do moře. Nežijí zde žádné nebezpečné druhy zvířat. Průměrná teplota v létě je kolem 27 stupňů. Slunečná pláž je chráněna ze severu sestupujícím hřebenem Balkánského pohoří, takže harmonicky přechází do moře. Směrem na jih leží malý poloostrov, na kterém stojí starověké město Nessebar, které je nejen bulharskou architektonickou a historickou památkou, ale i celosvětovou kulturní památkou. Večer se můžeme jít pobavit do místních barů, kde bývají diskotéky a můžeme ochutnat spoustu míchaných koktejlů. Mimochodem jsou fakt dobré. Zábava zde trvá do brzkých ranních hodin. Pro ty, kteří si chtějí opravdu užít legrace mohou navštívit i aquapark v různých destinacích. Záleží v jaké budeme bydlet. Je jich tam více. Za podívání stojí starověké město Nessebar. Je zde vše ve starém stylu a dýchne na Vás nálada dřívější doby. Skutečně to stojí za shlédnutí.
Bulharskou vášní je také rybaření. Velmi vyhledávanou atrakcí je rybaření podmořské, na které si (stejně jako na potápění) můžete potřebné vybavení vypůjčit. Jednou z nejrozšířenějších sportovních aktivit v Bulharsku je jízda na kole. Užít si můžete kratší vyjížďky po přilehlém okolí nebo i náročnější cyklistické výlety. Bulharsko je stále vyhledávanější destinací i pro zimní rekreaci. Nabízí skvělé sněhové podmínky, skokanské můstky, řadu lyžařských drah a sjezdovek všech druhů obtížnosti a hodí se také pro zimní turistiku.
Historie
Nálezy v jeskyni Bačo Kiro dokládají lidskou přítomnost na bulharském území už sto tisíc let před počátkem letopočtu. Ve 2. tisíciletí př.n.l. zde sídlili Thrákové. Pobřeží Černého moře se v 7.st. př.n.l. stalo cílem řeckých kolonizačních snah. Ani později nezůstaly thrácké kmeny ušetřeny útisku, tentokrát ze strany Římanů.
První bulharskou říši založil chán Asparuch v roce 681, ale v 11.st. se země dostala pod byzantskou nadvládu. Po opětovném osamostatnění ve 12.st. zažilo Bulharsko velký rozmach, který byl vystřídán dlouholetým osmanským nadvládím. Teprve v roce 1908 se od Turecka definitivně osamostatnilo. Po bojích v obou světových válkách po boku Německa byla monarchie obsazena sovětskými vojsky a stala se tak socialistickým státem v úzké spolupráci se SSSR. Demokracii byla uvolněna cesta až v roce 1989.
Příroda a počasí
Bulharsko zaujímá polohu na jihovýchodě Evropy, na východní části Balkánského poloostrova. Hraničí s Jugoslávií, Rumunskem, Tureckem a Řeckem. Na východě omývá břehy státu Černé moře. Střední část Bulharska pokrývá pohoří Stará Planina (dřívější název pohoří Balkán), nejvyšší pohoří Rila (Musala 2925 m n.m.), Rodopy a chráněné oblasti Pirin a Vitoša. Severní částí protéká Dunaj (přítoky Iskar, Jantra, Ogosta, Osam, Vit). Nížiny Podunajská a Hornotrácká jsou úrodné. Pro bulharské černomořské pobřeží jsou typické dlouhé pláže s pomalu se svažujícím mořským břehem. I několik desítek metrů od břehu se tady na mnoha místech dá v moři chodit. Z toho důvodů jsou zdejší letoviska vhodná pro rodiny s malými dětmi. Varna je třetím největším městem Bulharska a důležitým přístavem. Město bylo založeno v 5. století př. n. l. Důvodem k návštěvě je zdejší Delfinárium, které se nachází v přímořském parku. V tomto parku najdeme rozmanité druhy rostlin a živočichů.
Bulharsko leží v pásmu mírného kontinentálního podnebí. Na jihu a výhodě jsou patrné vlivy středomořského podnebí, charakteristického teplými suchými léty a mírnými vlhkými zimami.Průměrná teplota v červnu se pohybuje v rozmezí 20-22 C ve vnitrozemí a 23-25 C na pobřeží. Příznivé podmínky pro využití pláží k opalování a koupání trvají od června do září, velmi často i ve druhé polovině května a první polovině října. Bulharské pobřeží Černého moře s necelou délkou 400 km je přibližně z jedné třetiny tvořeno písčitými plážemi, kolem kterých vyrostly řetězce turistických resortů. Vzhledem k vnitrozemské poloze moře se zde téměř neprojevuje příliv a odliv.