Loading...
Rulandské šedé, Ryzlink rýnský nebo Silvaner, Německo je země skvělého vína. Pokud se chcete vydat na túru po okouzlujících kopcích, a přitom popíjet lahodné víno, zde je několik nápadů na vinařskou turistiku.
Největší a nejstarší vinařská oblast Německa, Porýní-Falc, se rozkládá mezi Wormsem, Mohučí a Bingenem. Ze 136 obcí v Porýní-Falci se jen v několika z nich víno nepěstuje. Mírné podnebí a rozdílné půdní podmínky umožňují vznik rozmanitých zajímavých vín. Hlavní odrůdou je Ryzlink rýnský, ale pěstují se tu i odrůdy Silvaner, Müller-Thurgau či Dornfelder. Najdete zde odrůdy vína ve všech variantách, od jemných a květinových až po pikantní a kořenité. Nejbohatší ryzlinky v Německu pocházejí z oblasti Roter Hang mezi Niersteinem a Nackenheimem. Pokud byste se chtěli v této oblasti vydat na vinařskou túru, můžete tak učinit na 75 km dlouhé stezce RheinTerrassenWeg. Je rozdělena do šesti etap a vede mnoha obcemi, které zvou k ochutnávce místních vín.
Ideálními turistickými trasami jsou cesty mezi Wormsem a Osthofenem nebo z Oppenheimu do Nackenheimu, stejně jako procházka z Bodenheimu do Mohuče. Ve Wormsu a Mohuči na vás kromě útulných restaurací čekají četné památky. Skvělou volbou je také okružní trasa Red Slope Wine Experience, v Oppenheimu se zase koná gurmánská túra včetně ochutnávky vína. Mimochodem, vyhlídka Brudersberg byla v roce 2012 zvolena nejkrásnějším vinařským výhledem.
Hrozny pro Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Silvaner a Chardonnay pocházejí rovněž z Falce. Oblast mezi Falckým lesem a Rýnskou nížinou leží v Porýní-Falci a na jihu sousedí s Alsaskem. Z hlediska krajiny je tento region charakteristický pro víno, s nekonečnými vinicemi, které v mírných zákrutech sahají až k Rýnu a Mosele. Zimy jsou zde mírné, léta příjemná. Ve venkovských zahradách rostou citrony, fíky či kiwi. Středem Falce vede nejstarší německá vinařská stezka: Německá vinná stezka. Trasa dlouhá 85 kilometrů začíná u Německé vinné brány ve Schweigen-Rechtenbachu na francouzských hranicích a končí v Bockenheimu na okraji Porýní. Nachází se zde na 130 idylických vinařských vesnic, majestátní hrady a tvrze, v létě slavnosti vína a na jaře kvetoucí mandloně. Obzvláště krásná jsou městečka Bobenheim, Birkweiler a Neustadt. Stejně tak lze pro pěší turistiku doporučit cesty Pfälzer Keschdeweg, Pfälzer Mandelpfad a Pfälzer Weinsteig.
„Bádensko, ráj rulandského“ je jednou z nejvšestrannějších vinařských oblastí v Německu, což možná souvisí s tím, že se táhne v délce asi 400 kilometrů podél Hornorýnské nížiny od Tauberfranken přes Kraichgau a Badische Bergstrasse až k Bodamskému jezeru. To je ideální pro pěstování velmi odlišných odrůd vinné révy. Svou roli zde hraje také slunce, které na jižních svazích Kaiserstuhlu zaznamenává nejvyšší teploty v Německu. A protože rulandskému vyhovuje zejména teplé klima, je Bádensko proslulé právě těmito odrůdami. Další bádenskou specialitou je cuvée víno. Mezi známá města tohoto regionu patří Freiburg, Heidelberg a Baden-Baden s krásnými starými městy, stejně jako nádherné Bodamské jezero, ovocné sady a malebné vesničky.
Bádenská vinařská stezka prochází mnoha vinařskými obcemi. Víno lze také ochutnat v oblasti Markgräfler Land, přes kterou vede Ekologická vinařská stezka. Obzvlášť krásný je výhled z roztomilé hrázděné vesničky Sasbachwalden, která leží mezi svahy Hornisrinde a vinicemi s výhledem až k Francii, na Rýnskou nížinu a Štrasburk. Vřele lze doporučit také vinařskou stezku v Ortenau.
Jedná se o jednu z nejstarších vinařských oblastí v zemi a strmé svahy jsou pro ni charakteristické jako pro žádnou jinou vinařskou krajinu na světě: mluvíme o oblasti Mosely. Nacházejí se zde nejstrmější vinice v Evropě a na prastarých břidlicových skalách rostou ryzlinky, ale také odrůdy Müller-Thurgau a Pinot Noir. Strmé svahy jsou ideální pro zkušené turisty a nabízejí jedinečné výhledy na okouzlující kulturní krajinu s hrady, vinařstvími, vodopády, krčmami a vinařskými vesnicemi opředenými legendami. Cochem a Bremm jsou oblíbená místa a za návštěvu rozhodně stojí i městečko Beilstein s kaplemi, zříceninou hradu a městskými hradbami. Z ferraty Calmont se turistům naskýtá jedinečný výhled na meander Bremmer Mosel a doporučuje se také procházka na Prinzenkopf s ocelovou rozhlednou. Pokud se rozhodnete pro výlet po Moselhöhenweg, budete odměněni působivým výhledem na kilometry umně rozvržených vinných teras. A pokud se projdete po naučné vinařské stezce na Petrisbergu, budete odměněni výhledem na nejstarší německé město Trevír. Krásná je také kulturní stezka v údolí Mosely.
Ještě ve středověku byly Franky považovány za největší vinařskou oblast ve Svaté říši římské, dnes patří ke středně velkým vinařským regionům. Ochrannou známkou regionu je baňatá láhev Bocksbeutel. Oblast kolem Würzburgu se rozkládá od Aschaffenburgu podél Mohanu až po Bamberg, ale zahrnuje také strmé svahy Steigerwaldu. Pěstuje se zde Müller-Thurgau, Silvaner, Riesling a typický francký Bacchus. Franky však nejsou jen vinařskou oblastí, každoročně se zde koná na 200 slavností spojených s vínem. Mezi údolími Spessart, Rhön, Steigerwald a Tauber se rozkládají romantické vinařské vesnice, pevnost Marienburg a rezidenční město Würzburg s impozantní katedrálou. Putujete hustými lesy po mírných kopcích a míjíte vesnice s hrázděnými domy.
Vydejte se například po francké vinařské oblasti na šestietapové Mohanské turistické stezce. Ideální je trasa z Retzbachu do Karlstadtu nebo z Rothenfelsu do Kreuzwertheimu. Na trase Volkacher Mainschleife na vás čeká víno Silvaner a úchvatné výhledy z hradu Vogelsburg. Milovníci červeného vína se mohou vydat na túru za červeným vínem do Dernau.