Loading...

Beaune – bývalý špitál Boží dům s hospicem (Hôtel-Dieu / Hospices)

Turistické cíle Památky a muzea Klášter

Bývalý chudinský špitál s hospicem je nejvýznamnější památkou více než dvacetitisícového burgundského města Beaune, které je současně střediskem vinařské oblasti Côte d´Or, a také jeho největší turistickou atrakcí. Tato nemocnice chudých byla založena kancléřem burgundského vévody Nicolasem Rolinem a jeho manželkou Guigone de Salins v roce 1443 a „široké veřejnosti“ provozně zpřístupněna o devět let později. Stavebně dokončen pak byl celý komplex v roce 1457. Nejdůležitější „součástí“ tohoto zařízení byly řádové sestry, které zde pečovaly o chudé a nemocné až do roku 1993, kdy v Beaune byla dokončena a otevřena nová nemocnice. Následně se z Božího domu stalo muzeum, které seznámí návštěvníky města nejen s historií lékařské péče i vývojem podoby a funkce různých nástrojů, ale můžeme zde obdivovat např. také historickou lékárnu nebo kuchyni, krásnou architekturu a velmi cenné obrazy nebo tapiserie.

Celý gotický komplex charakterizuje venkovní strohost s ostře kontrastujícím bohatě zdobeným obdélníkovým nádvořím, kterému dominují dvojpodlažní dřevěné galerie, pestrobarevná střecha s glazovanými taškami ve flanderském stylu a studna s gotickou mříží. Interiéru vévodí největší sál celého špitálu zv. Salle des povres, který je 50 metrů dlouhý, 14 m široký a 16 m vysoký. Po jeho dlouhých stranách jsou umístěny řady lůžek a pozornost budí také jeho dřevěný strop. Za tímto sálem se nachází špitální kaple, ve které se dnes občas konají také koncerty. A právě na oltáři této kaple byl původně umístěn slavný polyptych Posledního soudu, jehož autorem je geniální vlámský malíř Rogier van der Weyden. Tento pozoruhodný obraz dnes najdeme ve špitální obrazárně.

Za zmínku stojí také fakt, že zdejší nemocnice i v současnosti vlastní a spravuje přibližně 60 ha vysoce ceněných vinic, jejichž úroda se prodává na charitativní „dražbě při svíčkách“ každou třetí listopadovou sobotu. A z utržených penízků (pravidelně se prý jedná o miliony euro) se pak financuje provoz nemocnice i beaunského starobince. Zmínit musíme i celý název dnešní muzejní atrakce. Ten zní „Muzeum Burgundska a středověké medicíny na křesťanském Západě“. Mezi významné francouzské památky se toto místo zařadilo již v roce 1862. Střízlivější Francouzi dokonce tvrdí, že díky kombinaci zdobné tradiční burgundské architektury a slavných vinic můžeme toto místo označit za jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších památek celé Evropy, ti odvážnější se pohybují v měřítcích téměř mezigalaktických.

Základ je za námi a teď si pár věcí ještě trošku přiblížíme. V srpnu L.P. 1443 tedy Nicolas Rolin, rytíř z Autunu, občan města a kancléř vévody burgundského, založil i zafinancoval „nemocnici pro nemocné chudé, s kaplí na počest boha a jeho blahoslavené matky". Na Nový rok 1452 přivítalo toto zařízení své první pacienty z řad přestárlých, postižených, sirotků, těžce nemocných, rodiček a chudých, kteří zde našli „bezplatné ubytování“ v celém období od středověku až do minulého století. Teprve v roce 1459 vytváří Nicolas Rolin nový sesterský řád sv. Marty (Sœurs hospitalières de Sainte-Marthe), jehož hlavním pravidlem je spojení klášterního života s péčí o chudé a nemocné.

nádvoří
nádvoří  •  Foto: markyz63

Jestliže nejvýraznější částí exteriéru celého komplexu je pestrobarevná střecha, tak zde již o zcela původní záležitosti až tak moc mluvit nemůžeme. Střešní tašky mají čtyři barvy (červená, hnědá, žlutá a zelená), které tvoří geometrické vzory. Tyto tašky byly renovovány – a částečně nahrazeny – v letech 1902 až 1907. Důvodem bylo vyblednutí barev a částečná ztráta původního „obrazcového“ složení. Východní a západní dvoupodlažní galerie podpírají kamenné sloupy v přízemí a dřevěné v prvním patře. O nejzajímavějších prostorách interiérových si něco prozradíme v následujících řádcích.

Tzv. Velký sál chudých je místnost s krovem ve tvaru převráceného lodního trupu. Zdejší výzdobu tvoří hlavně hlavy pestrobarevných draků, evokujících posly pekla. Dlaždice zdobí Rolinův monogram a jeho motto Seulle, odkazující k jeho milované manželce Guigone Salins. Na první pohled ale upoutají hlavně dvě řady postelí se závěsy, lemující jižní a severní stěnu. Na každém lůžku leželi vždy dva pacienti a jejich šaty visely za lůžkem. Veškerý původní mobiliář byl v roce 1875 obnoven Mauricem Ouradouem, synem slavného architekta Viollet-le-Duca. Za Sálem chudých se nachází kaple, kde byl původně umístěn Weydenův polyptych Posledního soudu. Kaple bývala běžně uzavřena a otevírala se pouze v neděli a o svátcích. Následují sály sv. Anny (4 lůžka) a sv. Huga. Ten byl vytvořen v roce 1645, byl určen movitější, pacientům a zdobí ho nástěnné malby Isaaca Moillona, zobrazující různé zázraky Ježíše Krista a sv Huga.

V sále sv. Ludvíka z roku 1661 (postaven na počest krále a na místě stodoly) se nachází krásné gotické klenby, kašna a dvě série tapisérií ze 16. století, které zobrazují podobenství o marnotratném synovi (utkáno v Tournai) a příběh o Jákobovi (utkáno v Bruselu). Oproti tomu severozápadní pokoj je zasvěcen sv. Mikulášovi a bývalo zde umístěno 12 lůžek pro nejvážněji nemocné pacienty. V současné době slouží tato místnost jako výstavní síň, seznamující návštěvníky s historií hospice a jeho vinic. Prosklenou částí podlahy tady také můžeme vidět původní kanalizaci, tvořenou říčkou Bouzaise.

Ze zajímavých prohlídkových prostor je nutno zmínita rovněž lékárnu a kuchyni. Lékárnu tvoří dvě malé místnosti s regály a skříněmi plnými různých lahví a baněk. Ve druhé místnosti můžeme obdivovat sbírku 130 kameninových nádob z roku 1782, ve kterých se uschovávaly různé byliny, masti, oleje, prášky a sirupy. No a znich se pak vytvářela „meducína“ pro pacienty hospice. Kuchyně je vybavena velkou pecí a mnoha zajímavými prvky, včetně automatizovaného roštu z roku 1698. Dnes je kuchyně prezentována v podobě z počátku 19. století, včetně velkého sporáku se dvěma horkovodními kohoutky zvanými „labutí krk".

A to nejlepší přijde nakonec (tedy alespoň pro některé). Sál Posledního soudu je skutečně takovou závěrečnou odměnou, bonbónkem, třešničkou na dortu. Nádherný polyptych Poslední soud pochází z poloviny 15. století (vznikl mezi lety 1446 a 1452) a jeho autorem je geniální vlámský malíř Rogier van der Weyden. Polyptych je složený z devíti obdélníkových dubových panelů, z nichž je šest malováno oboustranně. Původně byl vystaven v kapli za Sálem chudých a je zajímavé, že tento mistrovský oltářní obraz byl dlouhodobě přičítán Janu van Eyckovi. Autorství bylo van der Weydenovi „přiděleno“ až v roce 1843. Ještě předtím – tedy roku 1836 byly panely rozřezány tak, aby mohly být současně vystaveny jejich lícové i rubové strany. Dnes tedy oltář vidíme současně v otevřené i uzavřené podobě. A je zajímavé, že tento klimatizovaný prostor byl prý v minulosti součástí klášterní jídelny.

kaple
kaple  •  Foto: markyz63

Zcela na závěr ještě pár krátkých poznámek. Pod špitálem se nachází někdejší středověké sklepení, které je dlouhé více než 300 metrů a které sloužilo jako sklad zdejšího vína. Koneckonců vinice vlastní Hospice de Beaune již od roku 1471. Dnes bývalému špitálu chudých patří 60 hektarů vinic, z nichž nejznámější jsou Côte de Beaune a Côte de Nuits. Celkem 41 prestižních značek je ve dražbě prodáváno od roku 1794. A za zmínku také jistě stojí fakt, že v prostorách této památky – a dnešního muzea – bylo natočeno několik scén ze slavného filmu Velký flám z roku 1966 (v hlavních rolích Bourvil a Louis de Funes) nebo že se nádvoří beaunského Hotel-Dieu objevilo v roce 1941 na poštovní známce.

Vstup do komplexu, evokující svou podobou ze všeho nejvíce středověký klášter, je zpoplatněn a časově omezen. Potěší jistě možnost fotografovat, dnes už i v obrazárně (samozřejmě bez blesku). Prohlídkový okruh končí v místnosti s tapiseriemi a shopem.

Poslední aktualizace: 28.6.2016
Nadmořská výška:
216 metrů nad mořem
Beaune – bývalý špitál Boží dům s hospicem (Hôtel-Dieu / Hospices) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Beaune – bývalý špitál Boží dům s hospicem (Hôtel-Dieu / Hospices)

Beaune – cestovatelská socha J4  (Bruno Catalano, Galerie Bartoux)
Beaune – cestovatelská socha J4 (Bruno Catalano, Galerie Bartoux)
Socha
Dvacetitisícové francouzské město Beaune se právem pyšní množstvím středověký…
0.3km
více »
Beaune – Hodinová věž  (Tour de l'horloge)
Beaune – Hodinová věž (Tour de l'horloge)
Zvonice
Historická vinařská obec Beaune leží ve francouzském Burgundsku a „opravdovým“ městem se stala v roce 1203. Jen o něco málo mladší historii píše…
0.5km
více »
Beaune - hospic
Beaune - hospic
Dům, budova
Středověký hospic v městě Beaune je významnou památkou oblasti Bourgone.…
0.5km
více »
Beaune – Antropomorfní studie v Le Dalineum  (Le cabinet anthropomorphique de Dali)
Beaune – Antropomorfní studie v Le Dalineum (Le cabinet anthropomorphique de Dali)
Socha
Díla katalánského surrealistického génia Salvadora Dalího jsou ro…
0.5km
více »
Côte-d'Or
Côte-d'Or
Zajímavost
Côte-d'Or - je část francouzské oblasti Bourgogne - departement. Najdete v…
0.5km
více »
Beaune – bazilika Panny Marie  (Basilique Notre-Dame)
Beaune – bazilika Panny Marie (Basilique Notre-Dame)
Chrám
Za nejvýznamnější a nejkrásnější památku dvacetitisícového histor…
0.5km
více »
Beaune - opevnění města
Beaune - opevnění města
Pevnost, opevnění
Pokud pojedete dálnicí A6 z Dijonu směrem na jih, narazíte na Městečko Beaune. Jde o velmi malebné město s historickým jádrem s…
0.5km
více »
Beaune - historické jádro
Beaune - historické jádro
Ulice
Beaune je prastaré město, které bylo sídlem burgunských vévodů. Až později…
0.5km
více »
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/3 (Beaune, Cote d´Or, Clos de Vougeot, Dijon)
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/3 (Beaune, Cote d´Or, Clos de Vougeot, Dijon)
Cestopisy
Před námi byl další – tentokrát výhradně burgundský – francouzský…
0.7km
více »
Vougeot - Clos de Vougeot, zámek mezi vinicemi  (Château du Clos de Vougeot)
Vougeot - Clos de Vougeot, zámek mezi vinicemi (Château du Clos de Vougeot)
Zámek
Poznávací značkou francouzského regionu Burgundsko jsou – mimo jin…
19.3km
více »
Vougeot – Velká jeskyně a vinařství Pierre Laforest  (La Grande Cave de Pierre Laforest)
Vougeot – Velká jeskyně a vinařství Pierre Laforest (La Grande Cave de Pierre Laforest)
Zámeček
Pokud našinec zavítá do francouzského Burgundska, měl by co nejdří…
19.6km
více »
Dijon – památky města (pamětihodnosti a pozoruhodnosti)
Dijon – památky města (pamětihodnosti a pozoruhodnosti)
Dům, budova
Jenom vyjmenovat všechny zajímavé dijonské památky, umístěné údaj…
36.6km
více »
Dijon - kostel sv. Jana  (église Saint-Jean)
Dijon - kostel sv. Jana (église Saint-Jean)
Kostel
Za jednu z nejzajímavějších dijonských sakrálních památek můžeme …
36.6km
více »
Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského  (Cathédrale Saint-Bénigne)
Dijon – katedrála sv. Benigna Dijonského (Cathédrale Saint-Bénigne)
Chrám
Mnohý návštěvník krásného burgundského města Dijon má to štěstí, …
36.6km
více »
Dijon, perla Burgundska
Dijon, perla Burgundska
Město
Přibližně 150-tisícové burgundské město Dijon je pozoruhodnou sou…
36.8km
více »
Dijon – Vítězný oblouk  (Porte Guillaume)
Dijon – Vítězný oblouk (Porte Guillaume)
Památník
Vítězný oblouk patří ve Francii všeobecně mezi památky oblíbené a…
36.8km
více »
Dijon - dům U Tří tváří  (Maison aux Trois Visages)
Dijon - dům U Tří tváří (Maison aux Trois Visages)
Měšťanský dům
Hlavní město Burgundska Dijon se může pyšnit výskytem mnoha pozor…
36.8km
více »
Dijon – Sál stavů  (la Salle des États)
Dijon – Sál stavů (la Salle des États)
Zámek
Jestliže můžeme Palác burgundských vévodů označit bez uzardění za …
36.8km
více »
Dijon – náměstí Darcy  (Place Darcy)
Dijon – náměstí Darcy (Place Darcy)
Náměstí
Francie je mnohdy zemí protikladů, a tak se nelze divit, že v jej…
36.8km
více »
Dijon – palác Aubriot  (Hôtel Aubriot)
Dijon – palác Aubriot (Hôtel Aubriot)
Zámeček
Stavby tohoto typu bývají ve Francii sice označovány podobně jako radnice, tedy hôtel, ale jedná se v podstatě o něco mezi palácem, zámečkem nebo…
36.9km
více »
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/2 (Arc-et-Senan, Arbois, Dijon)
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/2 (Arc-et-Senan, Arbois, Dijon)
Cestopisy
Ve druhé části pozdně letního francouzského cestopisu zůstaneme v…
36.9km
více »
Dijon - Palác burgundských vévodů  (Palais des ducs et des états de Bourgogne)
Dijon - Palác burgundských vévodů (Palais des ducs et des états de Bourgogne)
Zámek
Rozsáhlý architektonický komplex, jehož celý název můžeme přeloži…
36.9km
více »
Dijon – Muzeum výtvarných umění  (Musée des Beaux-Arts)
Dijon – Muzeum výtvarných umění (Musée des Beaux-Arts)
Muzeum
Musée des Beaux-Arts de Dijon je regionálním muzeem, které patří …
36.9km
více »
Dijon – kostel sv. Štěpána  (Eglise Saint-Etienne)
Dijon – kostel sv. Štěpána (Eglise Saint-Etienne)
Kostel
Za nesporně zajímavou, ale také poměrně atypickou, historickou pa…
36.9km
více »
Dijon – kostel Archanděla Michaela  (Église Saint-Michel)
Dijon – kostel Archanděla Michaela (Église Saint-Michel)
Kostel
Jednou z nejvýraznějších a nejkrásnějších sakrálních památek v ce…
36.9km
více »
Dijonská hořčice Fallot mi stoupá do nosu  (La Moutarderie Edmond Fallot)
Dijonská hořčice Fallot mi stoupá do nosu (La Moutarderie Edmond Fallot)
Zajímavost
Pánové Š+G by jistě použili příměru, že hořčice patří k burgundsk…
37km
více »
Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame  (Église Notre-Dame)
Dijon - kostel Panny Marie / Notre Dame (Église Notre-Dame)
Kostel
Návštěvník Francie musí občas získat dojem, že všchny zdejší kate…
37km
více »
Dijon - dům Millière  (Maison Millière)
Dijon - dům Millière (Maison Millière)
Měšťanský dům
Burgundské město Dijon nejsou jen paláce vévodů a nádherné gotické kostely, ale také množství pozoruhodných památek „světských“, například docela…
37km
více »
Jak jsem jel přes půl Evropy... bez dokladů
Jak jsem jel přes půl Evropy... bez dokladů
Cestopisy
Cesta z východofrancouzského Dijonu do Prahy se dá naplánovat všelijak.…
37.5km
více »
zavřít reklamu