Vougeot – Velká jeskyně a vinařství Pierre Laforest (La Grande Cave de Pierre Laforest)
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámeček
Pokud našinec zavítá do francouzského Burgundska, měl by co nejdříve zajít do nějakého toho vinného sklípku či šenku a z nabídky na nápojovém lístku patřičně ochutnat, popř. několik butylek dobrého moku domů zakoupit. Jednou z možností, kde lze takto učinit, je např Le Grande Cave – tedy Velká jeskyně – známého vinaře Pierra Laforesta, čímž si návštěvník může odškrtnout současně také návštěvu muzea vinohradnictví a vinařství i zajímavé historické památky. Jedná se totiž mj. o pobyt v podzemních výstavních prostorech, pocházejících z I. třetiny 17. století. A hned na úvod si ještě můžeme prozradit že Velkou jeskyni najdeme v malé vinařské obci Vouget (200 obyvatel, adresa Route Nationale č.p. 74), tedy mezi městy Dijon a Beaune, a že se vlastně jedná o poslední přeživší část sklepů starého zámku Vougeot.
Pierre Laforest je považován za jednoho z největších i nejuznávanějších vinařů v Burgundsku a již více než třicet let nabízí široký sortiment mimořádných vín vysoké kvality. Prim hrají burgundská Grands Crus a Premiers Crus, ale v nabídce jsou rovněž vína z oblastí Bordeaux, údolí Rhôny, Languedoc-Roussillon, údolí Loiry nebo Champagne. Předchozím řádkům však také, samozřejmě, odpovídají i vyšší ceny (více než 50 euro za lahvinku rozhodně není žádnou výjimkou). Údajně však jméno firmy přináší maximální spokojenost pro více než 250 zaměstnanců i 100.000 pravidelných a dlouhodobě věrných zákazníků. Tomu jistě napomáhá rovněž skutečnost, že se Velká jeskyně Pierre Laforest nachází v srdci burgundských vinohradů, na úpatí proslulých vinic Clos de Vougeot.
Hlavně si zde však návštěvník může prohlédnout rodové sklepy i malé muzeum zaměřené na pěstování révy a tématiku vína všeobecně ... a to vše volně a zdarma. Otevřeno zde mají po celý rok od 9:00 do 19:00 hod. Případnou skupinovou prohlídku podzemních prostor s ochutnávkou je však potřeba dopředu objednat a ta již je, pochopitelně, zpoplatněna. V degustační místnosti si však můžete volně prohlédnout pestrý výběr nabízeného „tovaru“ od vín všech barev přes likéry, brandy a vína i „krémy“ z ovoce. Výklad je ve francouzštině nebo angličtině a parkoviště je přímo u Jeskyně.
V „zámeckých“ sklepích z roku 1631 můžeme vidět také množství lahví vína, které pocházejí ještě z období baroka. Vzhledem k odklonu spodních vod a výraznému zvýšení vnitřní teploty ve sklepích (i při ochutnávce vína u velkého dubového stolu se člověk chvílemi spíše potí) jsou však prý – alespoň podle slov průvodkyně – všechny naprosto nepoživatelné. Velmi smutná informace, jistě hlavně pro pana majitele ...
A na závěr ještě jedna informace pod čarou. Autor článku se v žádném případě nepovažuje za nějakého velkého znalce vína (burgundské nevyjímaje), ale je pravda, že ochutnávkou na zámečku Laforestů nijak zvláště nadšen nebyl. A podle výrazu obličejů ostatních účastníků zájezdu i takřka nulovému nákupu (a že v jiných sklepích mnozí opravdu nešetřili) nebyl zdaleka jediný ...