Bruntál – Hasičárna – čili kde hasit žízeň
Turistické cíle • Sport a rekreace • Cyklo bar - hospůdka
Když už (před nějakou dobou) tvůrci již téměř kultovního TV seriálu Comeback vytvořili fiktivní říši zla, drsný kraj za hradbou Jeseníků a nazvali jej podle skutečného města Bruntálskem, poskytli místním poněkud medvědí službu. Nicméně podle všeho ne všichni bruntálští jsou škarohlídy a vtipní jedinci se některých polopravd ve zmíněném seriálu chopili originálním způsobem a z toho, co mělo odrazovat učinili opak, tedy přednost kraje kolem Velkého Roudného.
Od jisté doby tedy skutečně mohou zájemci vyběhnout na zdejší silo v závodu Bruntálská střela, zdejší zubaté žáby pak nemusí nikoho hryzat, nýbrž se staly průvodkyněmi po památkách a zajímavostech kolem Bruntálu. Jistý pivovar dokonce začal vyrábět stejnojmenné pivo, byť se samotným Bruntálem nemá nic společného.
Nicméně, jak známo, Bruntál patří k nejstarším městům založených na zeleném drnu v období založení nových měst, jak se měnila pozdně středověká společnost. Letopočet 1213, tedy doba panování prvního dědičného českého krále Přemysla I. Otakara, je uváděn k datu založení Bruntálu a tím se město chlubí, že je vlastně nejstarším českým (hornoslezským) městem. Již v době založení byl Bruntál obdařen rozsáhlými právy (trhovní, soudní, horní – v okolí se těžily kovové rudy, samotná práva byly potvrzeny listinou r. 1223). A důležitým právem bylo i právo várečné, tedy vaření piva. Původně se pivo v Bruntále vařilo v jednotlivých měšťanských domech, od roku 1653 pivo vařil i Panský pivovar u zámku. V 19. století se výroba koncentrovala v průmyslové formě, která vyvrcholila výstavbou nového provozu se sladovnou v roce 1907. Pivo se v Bruntále vařilo až do roku 1956, pak zůstala jen výroba sladu (dodnes), prý velmi kvalitního, vyvážel se i do ciziny.
Že se ale nemusí bruntálské pivo nutně vyrábět bůhví kde v Čechách si naštěstí uvědomili zdejší podnikatelé. Od roku 2015 se opět ve městě vaří místní pivo. Výroba v objektu bývalé textilky probíhá často před zraky návštěvníků a konzumentů. Ano, jde o jeden ze stále populárnějších minipivovarů. Výroba probíhá tradičními způsoby, tedy nejde o žádné europivo, ale o mok klasický.
Za návštěvu sto jí i příjemný interiér hospody, který zachovává prvky bývalého továrního provozu (betonová skeletová konstrukce). Samozřejmě hlavním lákadlem je mohutná pípa, přesněji to, co z ní teče. V základní nabídce je až 6 druhů piv od světlých ležáků, polotmavých, kvasnicových apod. Stupňovitost se udává v rozmezí 11–15°. V občasné nabídce jsou i méně tradiční piva (pšeničné, ovocné příchutě – ne žádné radlery).
K dobrému pivu patří i dobré jídlo, nabídka je od jednodušších pochoutek typu utopenec, klobása, tvarůžky, sýry aj. Vaří, respektive griluje se i vydatnější strava (asi 11 druhů). Bohatá je i nabídka destilátů, dámám i vína a byť je to pivovar, nabízí se i nealko, neboť sem občas zamíří i rodiny s mladšími ratolestmi. Všechno důležité se návštěvník dozví na vybavených webových stránkách.
V nabídce je možnost zakoupení či propůjčení čepovacího zařízení a sudů (plných). Pivovar prodává i pivo v lahvích, takže zájemce si může odnést něco k domácí konzumaci.
Název Hasič patrně poukazuje fakt, že i na drsném Bruntálsku není celý rok třeskutá zima, jak se nám tvůrci výše zmíněného spektáklu snaží namluvit. A možná, že kdyby Ozzák věděl, že zdejší pivo je vskutku konzumovatelné, svého bratra, alias normalizační hvězdu Tomiho Paciho by přinutil zájezd do Bruntálu absolvovat.
Provozovnu najdeme vcelku snadno. Areál na Fügnerově ulici je nedaleko centra města u průtahu silnice 45 (od Šternberka do Krnova) s křižovatkou silnice č. 11 (Praha – Ostrava).