Loading...
Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie má gotické jádro z poloviny 13. století. Trojlodní stavba je zaklenutá žebrovou klenbou v 15. století. Z konce 16. století je renesanční západní štít se sgrafity. Těmi je ozdobená i věž s barokním zakončení polygonální nástavbou (1749-64). K presbytáři přiléhá hrobka Bruntálských s Vrbna, kterou nechal vystavět Hynek Starší v r. 1585. Barokní Kaple Panny Marie a Sv. Kříže jsou z l. 1729-31. Ta druhá slouží v období Vánoc k vystavení velkého mechanického Betlému, který vytváří rod řezbářů Nedomlelů s blízkého Starého Města.
Kromě náhrobků Bruntálských najdeme v interiéru kostela i náhrobky Německých rytířů, kteří měli v Bruntále své sídlo.
Bohatě vyřezávaný hlavní oltář je dílem řezbáře F. Schreyera z Přerova. Původní oltářní obraz Nanebevzetí P. Marie z r. 1659 shořel při požáru byl nahrazen obrazem Snětí Krista z kříže od Oswlada Ongrese, který namaloval v Benátkách r. 1668.
V bočních lodích jsou další pseudogotické oltáře. Zasvcěcené jsou Panně Marii (na jižní straně), a Kristu Salvátoru na severní straně.
Vnitřní omítky jsou prosté větších ozdob, i gotická podoba klenby je bez barvených ozdob. Na kruchtě objevíme poměrně honosné varhany z rtoku 1779, které postavil Josef Šebestián Staudinger z Andělské Hory. Ty byly přestavěny ve 20. letech 19. století firmou Rieger z Krnova. V roce 2022 prošly generální opravou.
V presbytáři jsou k vidění postavy evangelistů od řezbáře Kutzera z Horního Údolí. Jeho dílem je i kazatelna. V kostele najdeme i obrazy Ignáce Raaba z 18. století.