Bruntál – bašta a zbytek hradeb
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Bruntál, německy Freudenthal se chlubí faktem, že je nejstarším městem Českých zemí. To se ani nechce věřit, že sídla uváděná v kronikách jsou mladší? Samozřejmě že to neplatí, Praha, Boleslav, Olomouc i jiné jsou samozřejmě starší. Jejich vznik a hlavně vývoj městských privilegií je postupný. Město v Nízkém Jeseníku bylo založeno tak říkajíc na želeném drnu podle dochovaných údajů kolem roku 1213. To podstatné, že při založení bylo nové sídlo rovnou vybaveno městskými výsadami, podle tzv. magdeburského práva (bylo ta za panování Přemysla Otakara I.).
Soubor nařízení, povinností i výsad byl tehdy ve střední Evropě považován za univerzální a poměrně nejpropracovanější právní systém té doby. Právo se užívalo zejména v severních oblastech Německa, ve Slezsku, Polsku, Litvě, Bělorusku apod. U nás hlavně v severních částech Čech a Moravy. Magdeburské právo se používalo poměrně univerzálně jak v nově zakládaných královských městech, ale i poddanských.
Bruntál jako takový byl založen při osídlování řídce osídlených oblastech Nízkého Jeseníku i blízkého Hrubého Jeseníku. Z městského znaku víme, že prvotní osídlenci tvořili často horníci a prospektoři, kteří v horách hledali nejdřív drahé kovy, později i běžnější suroviny, přibylo k tomu i dřevo apod. Paradoxně Bruntál asi nestál původně tam, kde dnes najdeme u silnic tabule s názvem města, ale možná spíše blíž k horám, tam kde je dnes samostatná obec Staré Město.
Do snadněji bránitelného místa v ohbí Černého potoka bylo městské jádro přeneseno časem a aby bylo město i lépe chráněné časem přibyly i hradby. Celkové hradební pásmo bylo dokončeno patrně v 15. století, v dalším století přibyly i obranné prvky v podobě bašt se střelnými zbraněmi.
Do systému opevnění byl zahrnut i předchůdce dnešního zámku, tedy gotický hrad. Ten byl později přestavěn na renesanční zámek a postupně dostal současnou barokní podobu.
Z fortifikačních staveb se do současnosti mnoho nedochovalo, část hradeb s upravenou baštou je právě v zámeckém areálu, další zbytek hradeb i s jednou baštou se dochoval na severovýchodní straně původního historického jádra. Jde asi o 40m úsek dochované kamenné hradby a jedné bašty.
Hradba byla původně zřejmě daleko vyšší, určitě i širší, jak je možno odhadnout v dochovaném zbytku (spíše dostavěném) na západní straně věže. Další část hradby je o něco nižší a ve zdi je novější průchod s klenutým obloukem. Na jihovýchodní straně bašty je pak dobudovaný asi metr vysoký náznak opevnění. Prvek opevnění dlouho chátral, teprve nedávno se dočkal určité obnovy (spolu s částečnou úpravou okolí).
Do budoucna se uvažuje, že v baště by měla vzniknout nějaká expozice o městském opevnění (žádost o dotaci se chystá 2023). I tak se stojí podívat alespoň vnějškově na kus obranné soustavy, které v jiných částech města už moc k vidění není.