Bruntál – Mechanický betlém
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Mezi vánočními svátky (tedy týden do Silvestra) bývá tak jaksi míň práce a tím i víc času. Kdyby byla normální zima, vzal bych lyže, tedy spíše běžky a využil sněhové nadílky. Bohužel tradiční obleva téměř všechno odplavila a jezdit někde na přemrzlých plotnách je dosti odporné. Tak tedy v práci něco podělám a pak si vyberu trošku volna. Do Bruntálu to naštěstí busem není zas tak daleko a ve všední den je celkem slušné spojení.
Za čím jedeme?
Už jsem si nakonec za proslulým výtvorem otce a syna Nedomlelů chtěl vypravit dříve, ale vždy se vyskytla nějaká ta překážka (třeba ten sníh na horách). Protentokrát ale nějaký čas vybyl, tak cíl je jasný, tedy prohlídka děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie a zejména pak náhled na zdejší mechanický betlém
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Výlet to není nijak časově náročný, takže ubytování si hledat nemusím a Bruntál je naštěstí dosti velký na to, aby nějaká hospoda, bufet nebo obchod nebyl k dispozici. Ačkoliv rovnou můžu uvézt, že jsem ochutnal místního punče v kavárně pod zámkem (Sallaterena), no a než jsem Bruntál opustil, nemohl jsem vynechat i Hasiče.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jak známo, první betlémskou scénu měl vytvořit sv. František z Assisi. V roce 1223 zinscenoval poblíž Greccia v Itálii živý obraz, kde předvedl biblickou scénu Kristova narození. Při výjevu zřejmě asistovali místní obyvatelé, doplnila je nějaká domácí zvěř, tedy hlavně ta hospodářská. Myšlenka se postupně ujala a časem se podobné scény začaly opakovat v období slunovratu v dalších oblastech a zemích.
Paradoxně popularitu betlémských staveb přinesly náboženské reformy, které inscenování živých obrazů považovaly za modloslužebnictví, takže se přešlo k více či méně honosným výjevům umělým. V našich končinách se betlémářství plně ujalo v 19. století, kdy se betlémy vybavovaly hlavně měšťanské domácnosti, postupně ale betlémy, byť lidovější pronikly i na venkov. Asi vrchol betlémářství u nás přinesl přelom 19. a 20. století kdy vznikly i proslulé mechanické betlémy (Třebechovice, Jindřichův Hradec, Jilemnice aj.). Po roce 1945 se betlémářství uchýlilo spíš do domácností, veřejně dostupné výtvory s příliš nehodily.
Tvorba otce a syna Nedomlelových kterou můžeme obdivovat nejen v Bruntále (ale i v Mohelnici) je tak celkem výjimečná.
Se stavbou modelu začal řezbář Josef Nedomlel v letech 1956–58. Jako materiál je použito lipové dřevo, což je tradiční materiál. Tvůrce není místní rodák, pocházel od Jizerských hor (kde ovšem tradice betlémářství bývala). Po roce 1945 byla značná část Bruntálska (ale celých Jeseníků) odsunem připravena o valnou část původních obyvatel a tím i o spoustu tradic. Musely tak začít vznikat tradice nové (což přiznejme si v době vlády jedné strany bylo poněkud problematické). Je tedy jasné, že zprvu mohli řezbářskou práci obdivovat jen příbuzní, přátelé a známí. K vytvořené betléma inspiroval Nedomlela bruntálský farář František Martínek, pro jeho činnost byl ale kněz přemístěn do Mohelnice (proto je tam k vidění další mechanický betlém).
Od roku 1987 se na rozrůstání obou děl podílí syna František Nedolmel. Bruntálský betlém je vlastně neustále ve výstavbě, každý rok něco přibude. Základ tvoří samozřejmě scéna jesliček s třemi králi, kolem se pohybují koledníci. Okolí představují stavby a výjevy z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nemůže tedy chybět bruntálský zámek nebo kostel, objevíme bránu zámku Hradce nad Moravicí, kaple sv. Michala, budova místní ZUŠ, objevíme i rodný dům Josefa Nedomlela. Scénu postupně dotvářejí výjevy různých řemesel a lidských činností. Vlastně každý betlém má nějaké pastýře a stádo ovcí, najdeme tu horníky, ševce, řezbáře, vodní i větrný mlýn, pilu. V horách se usadili i skláři, nechybí kováři a jedním z novějších objektů je i pivovar. Všechno se tak nějak pohybuje, dnes samozřejmě díky mlnu, tedy elektrické energii.
Ostatní informace
Zatím každoročně něco přibývá, takže definitivní podobu betléma vlastně ještě nikdo neviděl, takže návštěva se může průběžně opakovat. Již v současnosti je bruntálský betlém považován za největší na severu Moravy a v českém Slezsku. Aktuálně je betlém k vidění od 25.12.2022 do začátku roku 2023 (2.1.). Vstupné je zdarma, vstup bývá v době od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00.