Hrobníkův kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Toto místo se asi nestane hojně navštěvovaným, přesto pozůstatek kříže upozorňuje na fakt, že bývaly zřejmě doby, kdy tu byl daleko čilejší ruch. Kříž za městským hřbitove je dnes (s nadsázkou) uprostřed pole a ani kolem neprochází významná komunikace, ačkoliv ze staré katastrální mapy se dá usoudit, že kolem probíhala dřív probíhal jedna z cest k Bludovu, dnes je ovšem hlavní komunikace vedena pěkně dole kolem kopce.
Usuzuje se, že kříž stojí v místě bývalého pohřebiště, mělo se jednat buď o hřbitov židovský, nebo o hřbitov sebevrahů (případně obojí, na taková místa se pohřbívali i nepokřtění novorozenci a jinak záhadně zemřelí). Určitě nemá souvislost s dnešním městským šumperským hřbitovem, který byl založen v r. 1885. Takové hřbitovy vznikaly na hranicích katastrů nebo u křižovatek cest, čemuž původně lokace odpovídá.
Kříž bývá někdy označován poněkud děsuplně jako „Hrobníkův kříž“. Samotný kříž je spíše torzem původního pomníčku. Dochovaný je poničený podstavec s reliéfem Panny Marie Bolestné. Ve spodní části je patrný německý nápis, v překladu zhruba: Dopřej Tvůj věčný spánek Ježíši (podle bc. práce Veroniky Rýznarové). Na podstavci byl původně pískovcový kříž, v 19. století místo něj nejspíš litinový či železný kříž s korpusem Krista. Ten je obměněn dřevěnou náhradou. Samotný vznik původního díla lze datovat do druhé poloviny či konce století 18.
Že zde mohl být středověký židovský hřbitov navozuje prastarý pomístní název „U Židovských břízek“, břízek tu moc dnes není. Kříž chrání dvojce kaštanů.
Opodál stával zřejmě dřevěný, tzv. Hromový kříž, jaké se stavěly pro ochranu před zlým povětřím. Ten ovšem nějaké povětří zničilo.