Šumperk – hrobka Familie Weiss
Hřbitovy bývají často nejčitelnější vizitkou našich měst a obcí, mnohdy jsou také jejich výkladní skříní. Také severomoravský Šumperk se na svém městském hřbitově pyšní několika pozoruhodnými historickými hrobkami, patřících většinou - vzhledem k historii města logicky – významným německým rodinám. Jednu z těch nejzajímavějších najdeme u ohradní zdi ve střední části hřbitova a pro svou rodinu ji nechal vybudovat zdejší úspěšný podnikatel Moritz Weiss.
Tato solitérně stojící hrobka bývala ještě nedávno tak trochu nenápadnou Popelkou, ale v letech 2020 až 2021 prošla náročnou a rozsáhlou rekonstrukcí, která z ní - za nějakých 760.000 Kč – udělala skutečnou princeznu. Většinu peněz investovalo Město Šumperk, ale přibližně čtvrtinu této sumy uhradil Česko-německý fond budoucnosti. Samotnou opravu hrobky provedl ve dvou etapách olomoucký kameník Tomáš Hořínek.
Nevelká hrobka má podobu postele s nebesy a tvoří ji žulové bloky. V přední části jsou umístěny dva dórské sloupy z leštěné žuly, které nesou kamenný rám se dvěma štíty. Přední profilovaný štít je tvořený třemi díly, zatímco zadní štít dvěma kamennými bloky doplněnými vyzdívkou.
Unikát však z této hrobky činí architektonické řešení jejího zastřešení. Je totiž tvořeno ocelovou nosnou konstrukcí se skleněnými výplněmi chránícími vitrážovou středovou část s barvenými skly v dřevěném rámu. Neobvyklé je také vnitřní průčelí s třídílným kamenným reliéfem. Na něm můžeme vidět tři ženské postavy s dětmi, které vytvořil supíkovický sochař Engelbert Kaps (tak praví odborníci, podle autora článku je postava vpravo jednoznačně mužská … a za tou středovou – v tomto případě skutečně ženskou – se ještě nacházejí postavy další).
Na závěr snad ještě krátká zmínka o stavebníkovi a prvním majiteli jedné z nejzajímavějších historických hrobek na centrálním hřbitově, tedy o Moritzi Weissovi. Byl to bohatý šumperský občan a známý výrobce vyhlášených likérů. Svého času bydlel ve vile na Hermann-Goering Platz (dnešní vila Ancora na Masarykově náměstí).