Šumperk – lesopark Cihelna
O lokalitě na západním okraji Šumperka jsem vlastně psal už před nějakou dobou spíše jako o vzpomínce na dobu útlého mládí, kdy Cihelna byla dějištěm dětských her a dobrodružství, ale i místem seznamování s požitky, které si dopřávají lidé v dospělejším věku (první cigareta, alkohol i nesmělé pohledy na roztodivné tvary, které postihují odrůstající dívky a které hoši na svých postavách nezaznamenávají…).
Cichta, jak jsme místu říkali byla vždy spíše místem, kam se mířilo k podobným prostopášnostem a o kterém slušně smýšlející obyvatelé města měli vždy pár pochybností. To, že se tady vždy dalo pěkně dovádět mnozí ani netušili. Po roce 1989 se začaly objevovat různé koncepce, co s poněkud džungloidní prostorou dělat. Vlastně už v době předlistopadové se v různých volebních programech NF objevila zmínka o jakési příměstské rekreační zóně, což ovšem nikdo pořádně nevěděl co to je, a po převratu se to vlastně nijak nezměnilo. Že v cihelně kdysi stával i skokanský můstek si pamatovali jen ti, co tam na lyžích skákali, nebo ti, které skoky na malém můstku viděli na vlastní oči. On ten můstek moc dlouho nevydržel a nakonec i ty zimy už jsou jaksi bez sněhu.
Asi největším zásahem do podoby Cihelny bylo vybudování terénního bikeparku, který byl ovšem černou akcí vyznavačů extrémní cyklistiky. Víceméně se zdálo, že lesopark zůstane divočinou.
Vše se začalo měnit v září 2022, do lokality napochodovali dřevorubci a těžká technika. Zanechali po sobě spoušť, velké kmeny a kusy dřeva sice odvezli, ale na zemi zůstala spousta neodvezených větví, bikepark rozryly buldozery a ti co si přes park krátili cestu v zimě na Bludoveček se té pohromy poněkud zděsili. No naštěstí s jarem se v úpravách pokračovalo, takže zbytky kácení se odvezly, začaly se sázet nové stromy, patrně hodnotnější dřeviny než jen bývalé nálety. Parkem se upravila nová cestička, která protíná lesopark zhruba od Dobrovského ulice k jihozápadu, tam kde býval ten skokanský můstek. Dalšími přístupovými ulicemi jsou ulice Myslbekova, nebo Vančurova, odkud se ale dá přistoupit tak nějak méně oficiálně (není prozatím nějaká oficiálnější komunikace). Asi nejvyhledávanější vstup bude z ulice Bratří Čapků. Na jejím konci je sice poněkud rozbahněný prostor s jezírkem, či tůněmi, ale v současnosti je před dokončením haťový chodník, který by měl ulehčit pohyb v zavodněném prostoru. Chodník se buduje na betonových patkách, tak by i mohl nějakou dobu vydržet, než aby byl v kontaktu přímo se zeminou. Malým schodištěm se vystoupá i do vyšší části lesoparku. Z některých pokácených stromů byly vytvořeny přírodní lavičky a zdá se, že tu byl i položený elektrický kabel k nějakému osvětlení. Podle informační tabulky náklady na revitalizaci (jak se tak s oblibou říká) přijdou na nějakých 6 mil. Kč. Pokud původní záměry vyjdou, v budoucnu by tady měla být i nějaká naučná stezka, snad dřevěný altán nebo přístřešek, no uvidíme.