Luhačovice – hotel Litovel
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Hotel Litovel se nachází téměř v samém centru Luhačovic, na zdejší hlavní pěší zóně a v ulici dr. Veselého (č. 329). Jedná se o rekonstruovanou historickou budovu postavenou v letech 1907 až 1911, která dnes patří k neodmyslitelným stavbám v centru největších a nejkrásnějších moravských lázní. Hotel Litovel byl znovuotevřen - po náročné dvouleté a dvouetapové rekonstrukci – v červnu roku 2006. Tehdy byla zprovozněna ubytovací část s 22 moderně vybavenými pokoji, zatímco taneční kavárna s letní terasou byla otevřena již o rok dříve. Během rekonstrukce byly vyměněny všechny stropy, zrekonstruováno schodiště a část hotelu byla dokonce zbourána a postavena znovu. O historické památce se tedy už až tak úplně hovořit nedá.
A přesto je jeho historie poměrně zajímavá. Zejména ta etapa, kdy byl hotel „na vrcholu sil“. Tehdy se psala první třetina 20. století a vlastníkem hotelu Litovel i sousedního Lidohotelu byl Alois Zicha. Je pozoruhodné, kolik provozoven tehdy v hotelu fungovalo. Když v polovině roku 1930 zanikla hotelová Grossova židovská rituální restaurace a předtím ještě i Mořicův obchod se smíšeným zbožím, stále zde zůstávala např. Goldova výrobna vázanek nebo obchod s názvem „Delikatesy a jižní ovoce“, který vedla Anna Sonnenscheinová. Nabízela v něm šunku, rybičky, sýry, exotické ovoce a podobné lahůdky. V prvním patře hotelu Litovel pak nechyběla provozovna Marie Teimerové, nazvaná Salon k pěstění krásy. Rekordem byl asi rok 1939, kdy byl v Luhačovicích sepsán přehled živnostníků, a podle něj tehdy v hotelu Litovel působilo celkem 13 různých provozoven (např. prodejna bojkovické mlékárny, Glosova sezonní galanterie, sezonní obchod s výšivkami Kateřiny Hrevušové, řeznictví a uzenářství Otakara Janíčka, holič a kadeřník Hubert Panák, pánský krejčí Josef Remeš a švadlena Žofie Holubová, lahůdkářství Aloise Rosenberka, hodinářství Arnošta Karlíka nebo Záhorovského prodejna pečiva). Sám majitel hotelu Litovel, pan Vladimír Zicha, vedl restauraci, kavárnu a hotel.
Součástí novodobého 3*** hotelu měla být také visutá kavárna s celoročním provozem, která by se nacházela nad ulicí dr. Veselého a na místě současné lávky, ale tento projekt zůstal zatím nerealizován. Návštěvníci Luhačovic se tak musí v těchto prostorách spokojit s nějakými lázeňskými procedurami (balneocentrum v komplexu Miramare a vlastní solná jeskyně) a vlastní výrobnou oplatků, protože majitelé hotelu prý jsou současně první soukromou firmou v republice, která v roce 1992 s výrobou oplatků začala a časem se dostala na tři desítky různých druhů této oblíbené pochoutky.
Kromě služeb hotelové restaurace s pravidelným kulturním programem (jedná se, samozřejmě, hlavně o typické lázeňské „tanečky“, při kterých místní šviháci rádi prohýří noc s nějakou tou „nezadanou krasavicí“) mohou ubytovaní hosté počítat také s vlastním – bezplatným, ale nehlídaným – parkovištěm za hotelem. Jistě potěší i klimatizované pokoje orientované na jih nebo zvýhodněné týdenní i víkendové pobyty.
Interiéry hotelu Litovel jsou zařízeny v retro stylu, který někteří označují za laciný až lascivní, a jiní jsou jeho podobou přímo nadšeni (autor článku se opakovaně setkal s oběma těmito názory). V každém případě se vyplatí vynechat hotelový výtah a jeho vnitřní prostory – hlavně pak schodiště – si v klidu projít a prohlédnout. Obyvatele severní Moravy, a Olomouckého kraje zvláště, jistě potěší také fakt, že nápis na hotelu silně připomíná „erb“ jednoho výrobce pěnivého moku, jehož kvalita šla v posledních letech velmi strmě vzhůru …