Loading...
Méně tradiční pojetí ztvárnění našeho „skoronárodního“ svatého Jana Nepomuckého můžeme potkat v horní části Nového Malína, tedy již za železničním přejezdem, kde pomalu začíná stoupání pod vrcholy Hraběšické hornatiny.
Asi 4,5 m vysoké sousoší z maletínského pískovce je tvořeno základovým stupněm s masivním podstavcem s bočními výběžky. Na ně navazuje hranolový poměrně štíhlý dřík. Ten zakončuje římsa a na něj je umístěna vlastní podstava světce. Na sloupu je německý nápis „ACH HEILIGER / SCHVTZ PATRON / ERBITTE GNAD / DER GANTZEN / GEGEND“ Ten obsahuje chronogram, který udává letopočet 1758. Poněkud nepovedeně je letopočet vyryt na zadní straně sloupu.
Jan Nepomucký je v mírně nadživotní velikosti s předsunutou levou nohou. Před mučedníkem je andělíček, který nese kříž. Právě postava andělíčka odlišuje obvyklejší ztvárnění barokního svatého. Obvykle bývá Nepomuk zpodobňován osamoceně s křížem v náručí.
Na podstavci zřejmě chybí další postavy (andělíčci?), jsou zde patrné pozůstatky železných trnů, na kterých mohli být umístěni.