Rakousko – Dachstein (1): Lanovkou pod Hoher Dachstein
Rakousko – Dachstein (1): Lanovkou pod Hoher Dachstein (09/2016)
Dachstein (Kamenná střecha) je výrazné pohoří patřící do skupiny Severních vápencových Alp. Leží v oblasti, kde se potkávají hranice rakouských spolkových zemí Štýrsko, Horní Rakousko a Salzbursko. Nachází se zde nejseverněji a zároveň nejvýchodněji položené ledovce v Alpách.
Masiv Dachsteinu (někdy taky Dachsteingruppe nebo Dachsteingebirge) je rozdělován na pět základních skupin: Dachstein (oblast okolo nejvyššího Hoher Dachstein), Gosaukamm (zubatý hřeben v západní části), Auf dem Stein (rozlehlá pustá náhorní plošina "Na kameni"), Grimming (osamělý vrchol na východě území) a Hoher Sarstein (osamělý vrchol nad Hallstatským jezerem). Nejvyšším vrcholem Dachsteinu je téměř třítisícový Hoher Dachstein (2 995 m n. m.). Hranice pohoří Dachstein na mapy.cz: Mapa Dachstein
Bílá hradba Dachsteinu vypadá při pohledu od jihu impozantně a nemá v oblasti konkurenci. Vápencový obr hrdě ční nad krajinu a vypadá naprosto nedobytně. Na své si jistě přijdou ferratisté při zdolávání jeho stěn. Pro normální pěšáky je nejlepším přístupem nahoru lanovka, směrem od jihu vlastně jediným možným přístupem až nahoru.
Příjezd k Dachsteinu od jihu je od roztroušené obce Ramsau am Dachstein po 6 km dlouhé placené silnici Dachsteinstrasse. Mýto (Maut) na této horské silnici bylo v roce 2016 14 Euro za auto. Platí se až při odjezdu ve výběrčí budce. Kdo se prokáže označeným lístkem z mýtné brány, poplatek za silnici pak neplatí (lístek nutno označit v automatu na horní stanici lanovky). Neplatí také ti, kteří v ubytování obdrželi letní slevovou kartičku regionu Schladming - DACHSTEIN SOMMERCARD. www.schladming-dachstein.at/en/sommercard
Po silnici se dostanete do nadmořské výšky 1 692 m ke spodní stanici lanovky Dachsteinsüdwandbahn, kde je opravdu rozlehlé velkokapacitní parkoviště. O lanovku je velký zájem a tak je nutné na webových stránkách provozovatele na určitý čas a určitý počet osob jízdu zamluvit, minimálně směrem nahoru.
Lanovka v září jezdila od 7,50 do 17,10 hod. Cena byla: lanovka obousměrně + vstup na visutou lávku + vstup do ledovcové jeskyně - 40 Euro na osobu (cena roku 2016). Kdo má kartičku SCHLADMING DACHSTEIN SOMMERCARD, má jednu cestu lanovkou za týden zdarma. www.derdachstein.at/de/tickets-infos
Hodně doporučuji brzký ranní výjezd. Přestože jsme tady byli ve všední den, nahoře byly později davy turistů, kteří vyjížděli lanovkou asi tak od 9 - 10 hod. po snídaních v penzionech. My jsme jeli hned prvním spojem v 8 hod. a nahoře jsme tak byli v celkem rozumném počtu.
Své udělalo také počasí, které hlásili slunečné, což obecně zvyšuje zájem o rozhledová místa. I přes opravdu pěkné počasí, se přesto Hoher Dachstein alespoň na chvíli zahalil v mraku. Počasí tady nahoře bývá spíše horší než lepší, široko daleko nejvyšší hradba hor přitahuje oblačnost nebo si ji i sama vytváří. Při opravdu špatném počasí asi nemá cenu nahoru jezdit.
Provozovatel nabízí mimo kabinu lanovky také jízdu na horní otevřené ploše střechy kabiny, ze které lze pěkně fotit. Obsluha se ptala, kdo chce jet na "freie Luft". Tak jsme jeli my dva a slovenská rodinka o počtu 4 osob. Myslím, že se tam vleze nejvíc 10 osob. Čepice na hlavu nutná.
Impozantní výjezd podél strmých stěn Dachsteinu trvá jen chvilku. Z lanovky vidíme nejprve pěknou vyšlapanou stezku po vrstevnici č. 617, kterou půjdeme v druhé polovině dne po absolvování lanovkového výletu. Pak ještě výše klikatou stezku v příkrém suťovisku, která se ale dále ztrácí v kamenech a není úplně jasné, jak se dá překonat poslední skalnatý úsek – to je zřejmě v mapě tečkovaně označený klettersteig - ferrata č. 615.
Lanovka s námi překonala na krátkém úseku výšku 995 m! Tedy ušetřený skoro kilometr výškový. Nahoře vystupujeme v nadmořské výšce 2 687 m (vrchol Hunerkögel) a jdeme na vyhlídku (Skywalk) – rampu vystrčenou asi 4 m do volného prostoru, která je součástí horní stanice lanovky.
Ranní panorama je krásné. Mlha se ještě povaluje v údolích a na obzoru nad ni vystupují v dálce vrcholy nejvyšších rakouských hor. Zřetelně je vidět vršek Grossglockneru a Kitzsteinhorn s ledovcem nad Kaprunem. Parkoviště u dolní stanice lanovky je odtud úplně miniaturní.
Příkré stěny Dachsteinu jsou nádherně osvětlené ranním sluncem, a pod nimi se krčí hora Röttelstein, která vypadá v porovnání s Dachsteinem jako krtinec, přitom její výška je 2 247 m n. m. Venkovní lavice restaurace na horní stanici lanovky jsou ještě prázdné. Nápor přijde později.
Po železném schodišti se vedle krytých pojízdných pásů pro lyžaře schází k další místní atrakci – visuté lávce (Hängebrücke). Vstup na lávku je placený přes turniket, pokud jste si nekoupili sdružený lístek u vstupu na lanovku, musíte tady zakoupit vstup.
Lávka má délku 100 m a mírně se houpe, pod vámi propast. Mělo by jít o nejvýše zavěšený "most" v Rakousku. Následuje železný chodník kolem skal s atrakcí "schody nikam" (Treppe ins Nichts), což je pár schodů dolů jakoby do prostoru, které jsou prosklené a i dolní podesta je celá průhledná. Místo, kde se každý fotí s hlubokým údolím za sebou jako kulisou.
Po železném chodníku se dál vchází do ledovcové jeskyně Dachsteinský ledový palác (Dachstein Eispalast), která je shora přikrytá bílými plachtami, aby byla aspoň trochu chráněná před sluncem a netála. Uvnitř se ocitnete v ledovci, kde jsou z ledu vytesány místnosti a sochy nasvícené barevnými efekty. Podlaha je zdrsněná, přesto v některých místech dost podkluzuje.
Z jeskyně se vyjde ven druhou stranou přímo na ledovec. K chatě Seethallerhütte, která se nachází přímo pod vrcholem Hoher Dachstein, vede po ledovci rolbou upravený chodník. Sníh je sice rozbředlý, ale jde se docela dobře. K chatě to není daleko, zhruba 2 km.
Zastavíme se pod Hoher Dachsteinem, kde už valí nahoru ferratisti. Chvílemi se ztrácejí v mraku, až zmizí úplně. Na vrcholu Hoher Dachstein je kříž. Dostat se tam mohou pouze ti, co se dokáží přemisťovat po zajištěných cestách – ferratách, tedy lezením po skalách. Pro běžného turistu je samotný vrchol nepřístupný.
Mrak zahalí i chatu Seethallerhütte, ale naštěstí ne na dlouho. Vypadá to tady jako někde v Himalájích, barevné fáborky rozvěšené na lanech a obsluha je jistojistě Nepálec nebo podobná národnost. Směje se, že chceme pivo, a ještě k tomu velké. Dorazí i skupinka organizovaných Čechů, kteří si posedají na skály kolem hospody a vytahují česká plechovková piva, která si přinesli na zádech ...
Zpět se vracíme stejnou cestou. Ledovce nahoře jsou v letních měsících upravovány pro běžkaře. Pár jich tu jezdí. Ledovec už má našedlou barvu, chtělo by to čerstvý sníh. Cestou zpět již potkáváme více lidí. Procházku k chatě zvládne téměř každý, ale většina návštěvníků vyjíždí nahoru pouze do restaurace, maximálně jdou na visutý most a do ledovcové jeskyně.
Po návratu dolů vidíme, že parkoviště u dolní stanice lanovky je už zaplněné. Je brzké odpoledne a tak jdeme ještě na menší túru k chatě Dachstein Südwandhütte (www.alpenbad-ramsau.at/de/suedwandhuette). Od stanice lanovky se jde po dobře schůdném vyšlapaném chodníku téměř po vrstevnici necelé 2 km. Je to trasa označená jako č. 615.
Pohledy zpět na miniaturní lanovku ve výšce jsou hodně zajímavé. Kamenná chata je dobře položená, je snadným cílem, sednete si venku a máte krásný výhled do krajiny. Zpět k parkovišti jdeme jinou cestou, taky dlouhou asi 2 km. Na mapě Kompass není označená, ale u chaty je směrovník "5 – Hüttenweg – 1 hod."
Je to vyšlapaný chodník v trávě, po cestě je lavička s výhledem. Mapka je ve fotogalerii. Přemýšlela jsem, co je tady v tom zeleném pásu oproti jiným horám odlišné. Jsou to modříny, nerostou zde smrky a borovice, nebo jen minimálně, ale dominantním stromem je pod Dachsteinem modřín.
Rakouská horská krajina je velmi malebná, vše jakoby uklizeno, srovnáno, nazdobeno. Snad i ty krávy, které se pasou na loukách, jsou načesané. Je tu moc krásně. Další den půjdeme obhlédnout jinou část pohoří Dachstein - hřeben Gosaukamm, který má pro svůj zubatý vzhled přezdívku Salcburské Dolomity. V roce 2019 jsme pak zvládli část Dachteinu od severu - pomocí lanovek Krippenstein přes vyhlídku Pět prstů (Five Fingers) až k chatě Simonyhütte, procházku kolem nádherných jezer Gosausee a návštěvu známého městečka Hallstatt. Odkazy na všechny články jsou pod tímto textem.
Mapa: Dachstein - trasa k Seethalerhütte
Mapa: Dachstein - trasa k Dachsteinsüdwandhütte
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny naše články z oblasti pohoří Dachstein jsou zde:
- Rakousko – Dachstein (1): Lanovkou pod Hoher Dachstein
- Rakousko – Dachstein (2): Gosaukamm (Salcburské Dolomity)
- Rakousko – Dachstein (3): Jezera Vorderer a Hinterer Gosausee
- Rakousko – Dachstein (4): Lanovky Krippenstein, vyhlídka 5 Fingers, túra k Simonyhütte
- Rakousko – Salzkammergut (Solná komora): Hallstatt
Další články z našich cest do Rakouska zde:
- Rakousko - Gutensteinské Alpy (1): Soutěska Steinwandklamm a vodopády Myrafälle
- Rakousko – Gutensteinské Alpy (2): Hohe Wand
- Rakousko - Gutensteinské Alpy (3): Reisalpe, Hochstaff
- Rakousko - Türnitzské Alpy (1): Türnitzer Höger, Zdarsky Hütte
- Rakousko - Türnitzské Alpy (2): Eisenstein, Julius-Seitner Hütte
- Rakousko - Ybbstallské Alpy (1): Ötscher, Gemeindealpe a soutěska Ötschergraben
- Rakousko - Ybbstallské Alpy (2): Dürrenstein, Lunzer Obersee
- Rakousko: Pohoří Schneeberg
- Rakousko - Kaiserwinkl (1): Jezero Walchsee, túra na Wandberg a Brennkopf
- Rakousko - Kaiserwinkl (2): Kaisergebirge - výstup na Heuberg
- Rakousko - Kaiserwinkl (3): Kaisergebirge - lanovkou na Unterberghorn
- Rakousko - Gailtálské Alpy (1): Údolí Lesachtal, Samalm, Soleck, Riebenkofel
- Rakousko - Gailtálské Alpy (2): Lienzské Dolomity, Rudl-Eller Weg
- Rakousko, Maďarsko: Neziderské jezero (Neusiedler See, Fertö)
- Rakouské Alpy: Skiaréna Nassfeld
- Rakouské Alpy: Ski resort Zell am See - Kaprun
- Rakouské Alpy: Skicirkus Saalbach – Hinterglemm – Leogang - Fieberbrunn
- Rakouské Alpy: Almenwelt Lofer
- Rakousko - mapa lyžařských středisek