Side – antická fontána Nymphaeum (Anıtsal Çeşme Nymphaeum)
Monumentální antická fontána půvabných bájných (polo)bohyní, známá jako Nymphaeum, je nejsevernější významnou stavbou někdejšího starověkého města v jihotureckém Side. Byla postavena v závěru 2. století jako nejzdobnější, největší i nejvelkolepější fontána Malé Asie (Anatolie) své doby a nachází se pár mětrů za (nebo před) původními městskými hradbami, přímo u brány, kterou se do poloostrovního města vstupovalo z kontinentální části.
Fontána Nymphaeum je známá také pod názvem Devět fontán a její prohlídku v současné době omezují restaurátorské práce. které zde již od roku 2004 probíhají v rámci projektu „Historie vstupuje na denní světlo“. I zpoza plotu a s částečným zakrytím fontány plachtou se je však rozhodně na co se dívat (mnozí dokonce označují Nymphaneum za nejkrásnější stavbu v Side) a je zde stále dost turistů. Koneckonců před (nebo spíše za) plot je přístup časově neomezený a bezplatný.
Tato monumentální fontána se skládá se ze tří částí vytesaných do zadní stěny a v její přední části je umístěna kašna. Před tímto lavadem se nachází – v současné době uzavřené – náměstíčko, které je vyplněno rúznými fragmenty dekorativních sloupů a hlavic. Budova Nymphaea byla původně třípatrová a vyznačovala se bohatě zdobeným sloupovým průčelím, tyčícím se nad vodní nádrží. Dodnes zůstalo zachováno pouze nejnižší patro fontány, jehož součástí jsou tři původní výklenky. Některé sochy a reliéfy, které Nymphaneum kdysi zdobily, jsou nyní vystaveny v místním archeologickém muzeu.
Všeobecně je Nymphaeum většinou půlkruhovým - někdy i vícepatrovým – sloupovým objektem postaveným nad studnou nebo pramenem a v podstatě jde o velkou kašnu s tekoucí vodou, zdobným průčelím, fontánami a kaskádami. (označovaly se tak ovšem nejen klasické pramenné a studniční domy, ale i reprezentativní městské budovy s vodními nádržemi napojenými na umělý vodovod). Ve velkém a prosperujícím starověkém městě, k nimž Side nepochybně patřilo, hrál velmi důležitou roli systém zásobování vodou jeho obyvatel. Ti získávali vodu právě z takových veřejných fontán, které bývaly zásobovány akvadukty. Více než 30 km dlouhý akvadukt přivádějící vodu do Side byl pravděpodobně postaven na konci 2. století a několik jeho částí se dochovalo až do současnosti.
Dlouhodobé restaurování fontány probíhá pod záštitou ministra kultury a cestovního ruchu i ministra zahraničí. Jedná se o náročnou práci, kdy jednotlivé velké kamenné bloky byly zdokumentovány a označeny číslem. Předpokládá se přitom, že by zde mohly být ještě nalezeny další nové bloky. Postupně by také měl být uveden do původního stavu celý vodní systém před fontánou. Cenné je, že některé původní sloupy z průčelí fontány zůstaly zachovány a jen ty mají být při jejím restaurování použity.