Side - antické divadlo (Antik Kenti Tiyatro Girişi)
Monumentální římský amfiteátr z 2. století je nejznámější, největší, nejzachovalejší a zřejmě i nejvýznamnější stavbou, kterou může antické část jihotureckého města Side svým návštěvníkům nabídnout. Kamenné divadlo pro přibližně 16.000 diváků je způsobem provedení poměrně unikátní, lehce připomíná římské Koloseum a je také jedinou památkou – pomineme-li zdejší muzeum - do níž se v Side platí vstupné.
Amfiteátr byl postaven podle tradice římské architektury v centru starověkého města a svou podobou i velikostí je v Anatolii (Malé Asii) originálem. Část sedadel je na úrovni okolního terénu, část se opírá o svah a horní řady sedadel jsou ukotveny – za použití principu nakloněné roviny – na vnitřních klenbách. Jevištní část divadla zakončuje třípodlažní „budova“.
Svou zdobnou podobou divadlo naznačuje, že zřejmě bylo dokončeno v době prosperity, tedy v časech kdy vládl císař Antoninus Pius. A za všeobecně uznávanou skutečnost je považováno to, že amfiteátr byl v pozdních časech Římské říše využíván hlavně pro zápasy gladiátorů a divokých zvířat. V byzantském období – přesněji na konci 5. století - sloužilo divadlo jako kostel pod širým nebem.
Antické divadlo v Side bylo v relativně nedávné době pro veřejnost uzavřeno a prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Její nákladnost se zřejmě projevila i na vstupném, protože to v relativně krátké době vystoupalo z 15 TL na 180 TL. V každém případě by ale bylo neodpustitelnou chybou při návštěvě Side jedno z nejkrásnějších římských divadel v Turecku minout. Třeba už jen proto, že nabízí krásný výhled na okolní památky i hlavní městskou komunikaci spojující staré antické město s novým Side.
Na závěr ještě pár rozšiřujících informací a praktických rad:
Divadlo bylo postaveno v polovině 2. století na místě staršího helénistického divadla. Představuje ovšem římský typ divadel postavených na základech nesených valenými klenbami. Je však patrný i vliv původní řecké architektury, zejména v podobě hlediště, jehož kruhový sektor překračuje 180 stupňů. Vnější průčelí divadla bylo kdysi dvoupatrové, dnes je však patrná pouze jeho spodní část zdobená arkádami.
Jeviště tohoto divadla je tvořeno budovou nazývanou skéné a pódiem neboli předscénou (proscénium). Skéné byla 63 m dlouhá, třípodlažní a pyšnila se fasádou zdobenou sloupy, výklenky, sochami a reliéfy zobrazujícími různé výjevy z řecké mytologie. Stav reliéfů je dnes, bohužel, už velmi špatný.
V nejnižší úrovni skéné bylo umístěno devět propojených místností. Ve dvou z nich byly objeveny stopy po schodech vedoucích do vyšších pater. Navíc tři chodby umožňovaly vstup do budovy skéné přímo z agory nacházející se u divadla. Herci se na pódium dostávali pěti branami.
Pódium bylo 6 m široké a umístěné 3 m nad půlkruhovým „orchestřištěm", umístěným mezi jevištěm a hledištěm. Hlediště je rozděleno na dvě části horizontálním ochozem zvaným diazoma. Ve spodní části je umístěno 22 řad sedadel, které jsou rozděleny do 11 sektorů. V horní části bylo původně – až neuvěřitelných - 29 řad sedadel, z nichž se už však do současnosti dochovala jen část. Podle jiných informačních pramenů mělo antické divadlo v Side celkem 49 řad sedadel, nad kterými se ještě nacházela galerie. V každém případě dnes spodní část tvoří 27 řad, horní asi 15. A pak se v tom vyznejte …
Když se později staly populární gladiátorské zápasy s divokými zvířaty, bylo divadlo upraveno tak, aby lépe vyhovovalo jejich potřebám a bezpečnosti diváků. Přibyla silná zeď, která nejenže oddělovala publikum od „jeviště“ a chránila diváky před nehodami, ale také umožňovala napouštění pódia vodou a organizování oblíbených scén námořních bitev. Ve 4. století byla budova skéné použita jako vnitřní fragment městských hradeb, které rozdělovaly Side na dvě části v nejužším místě poloostrova.
Vstup do divadla přijde na 180 TL (už jen proto je lepší využít kombinované vstupné za 250 TL, které platí i pro archeologické muzeum) a otevřeno zde je – pokud si pamatuji správně – od 8,00 do 17,00 nebo 19,00 hod.