Side – římské Velké lázně (Büyük Hamam)
K nejrozsáhlejším a nejpozoruhodnějším stavebním komplexům antické části jihotureckého města Side patří ten, který je „zasvěcen“ antickým lázním. Má celkem tři části a již podle názvu je zřejmé, že v tomto případě před sebou máme největší lázeňský dům v Side. Zabírá obdélníkovou plochu o rozměrech 55 x 41 metrů a byl většinově postaven v průběhu 2. století našeho letopočtu.
Hlavní část lázní tvoří za sebou umístěné místnosti známé jako Apodyterium (doslovně vysvlékána), Frigidarium (studená voda), Tepidarium (mírně ohřátá voda) a Caldarium (horká voda). V západní části Velkých lázní se pak nachází hala, která byla postavena jako otevřená galerie a poměrně velký areál sloužící pravděpodobně jako palaestra, tedy cvičiště (zápasiště) obklopené sloupovím.
V 5. století byla zahájena částečná přestavba Velkých lázní. Ty pak už v následujícím období prošly pouze několika menšími stavebními úpravami.
Velké lázně jsou umístěny v jedné linii s Přístavními lázněmi a najdeme je tedy v centrální až jihovýchodní části poloostrova.
V následujících řádcích si předchozí informace ještě rozšíříme.
Velké lázně byly v podstatě tvořeny osmi velkými a malými místnostmi, z nichž většina ještě stále v nějakém stupni zachovalosti stojí. Komplex má obdélníkový půdorys, přičemž na jižní straně lázní jsou umístěny dvě řady malých obchodů a na západní straně zmíněná palaestra.
Do samotných lázní se vcházelo monumentální branou hlavního vchodu, za kterým byla umístěna převlékárna (apoditerium). Následně se jak do studené sekce (tedy frigidaria), tak do teplé sekce (tepidaria), vcházelo přes klenuté brány. Z teplé sekce se vstupovalo do potního sudatoria, po kterém následovala horká sekce (kaldarium), u kterého se nacházely tři mramorem obložené teplovodní bazény.
Na druhé straně caldaria byly umístěny čtyři obloukové výklenky, které tuto část propojovaly se studenou částí. Mezi nimi byl umístěn bazén se studenou vodou o rozměrech 12,5 x 5,4 m, který byl přístupný po schůdcích v jeho rozích. A stejně jako u většiny římských lázní byly i ve Velkých lázních prostory calaria a tepidaria vytápěny systémem podlahového vytápění zvaného hypocausis.
V zadní části potní místnosti (sauny) byly umístěny pece (furnium), ve kterých se ohřívala voda. Tato část byla ovšem postavena až ve 3. století. Později, tedy v období přestavby z 5. až 6. století, byla palaestra stěnou rozdělena na dvě části. Ty zdobily v přední části postavy najád a tritonů, zatímco na zadní straně byly k vidění girlandy nesené Eroty a reliéfy, které dnes můžeme vidět v muzejní zahradě.
Za zmínku také jistě stojí neobvyklý fakt, že se jednotlivé lázeňské komplexy, které byly vybudovány přibližně ve stejném období, od sebe poměrně výrazně liší. A také by asi bylo dobré upozornit na skutečnost (tato informace odpovídá stavu v roce 2023), že Velké lázně procházejí dlouhodobou rekonstrukcí, jsou veřejnosti nepřístupné a prohlédnete si je pouze „přes plot“. I to však rozhodně stojí za to ...