Side - Apollónův chrám (Apollon Tapinagi)
Zřejmě nejfotografovanější antické památka v jihotureckém Side se nachází v přístavní části starého města. Bývá sice častěji přisuzována pouze bohu Apollónovi, ale chrámy tu vedle sebe původně stávaly dva, takže se setkáváme také s lehce diplomatickým používáním dvojího zasvěcení, tedy Apollónův a Athénin chrám (Apollon ve Athena Tapinaklan). A někdy také s tiše šeptanou výtkou, že už se o zcela původní kompotenty někdejšího templu nejedná. Návštěvníky Side ale stejně více zajímá legenda, podle které se právě v těchto místech procházel slavný milenecký pár tvořený statečným vojevůdcem Markem Antoniem a krásnou královnou Kleopatrou. V každém případě se však informace o historii této romantické památky poměrně výrazně liší …
Apollónův chrám se nachází na náměstí v jižní části poloostrova (východně od přístavu). Byl pojmenován po Apollónovi, jednom z hlavních bohů města Side, který je ale hlavně znám jako bůh světla, krásy a umění. Chrám byl postaven okolo roku 150 a – bohužel – se z něj zachovalo jen torzo. Jeho část byla např. rozebrána a následně použita při stavbě baziliky. V současné době zde tak můžeme vidět „jen“ několik velkých sloupů Apollónova chrámu, které byly renovovány a umístěny na své původní místo.
Chrám byl postaven za vlády císaře Antonia Pia a v podstatě zničen při stavbě atria křesťanské baziliky. Pozůstatky dvou antických chrámů pak objevil teprve v roce 1885 polský cestovatel Karol Lyantskoronsky. Až v polovině minulého století přisoudil archeolog A.F. Mansel větší chrám Athéně a ten menší Apollonovi. Roku 1961 došlo k rozhodnutí o částečné obnově Apollónova chrámu, aby - po dlouhých přípravách - v roce 1991 bylo restaurováno pět sloupů s kládí a částí západního štítu. A dnes se už jedná o tureckou národní památku a jednu z hlavních atrakcí celého regionu.
Pokud bychom chtěli Apollonův chrám v Side přesněji popsat, tak se jednalo o stavbu v korintském stylu se šesti sloupy na krátké straně a jedenácti na straně dlouhé (16 x 30 m). Sloupy jsou vysoké 8,85 m. Chrám měl svůj pteron (vnější kolonáda) i pronaos (vstupní vestibul) se dvěma sloupy a cellou. Vlys tvoří konzoly s akantovými listy a metopy s reliéfy hlav gorgonské Medúzy.
Právě překladové hlavy Medúzy by ovšem mohly znamenat, že správně měl být tento chrám zasvěcen bohyni Athéně. Podle legendy totiž přinesl Perseus hlavu Gorgony právě Athéně, která ji pak připevnila na svůj prsní pancíř.
Zajímavostí – i když ne tou nejpozitivnější – je také fakt, že v současné době jsou sloupy instalovány na železobetonových patkách s mramorovou povrchovou úpravou. V roce 2007 se totiž vlivem okolního prostředí drolily obklady i beton ze základů, takže byly vidět zrezivělé armatury, což docela výrazně kazilo vzhled i autenticitu této památky.
Na závěr ještě několik rozšiřujících informací:
Podle názoru některých odborníků byl tento chrám postaven Markem Antoniem, tedy již někdy mezi lety 40 až 30 př. n. l., a to snad přímo pro jeho milenku Kleopatru.
V současnosti jsou chvílemi až impozantně působící zbytky chrámu trvale volně přístupné.
Side je město antického původu nacházející se v jihoturecké provincii Antalya, v okrese Manavgat a na pobřeží Středozemního moře. V antickém období bylo Side hlavním městem regionu Pamfýlie.