Side - byzantský špitál (Bizanz Hastanesi)
Tato zajímavá profánní stavba patří v antické části jihotureckého města Side k těm nemnoha památkám, u kterých si odborníci dodnes nejsou zcela jisti jejich původním účelem. A přitom se jedná o budovu, která se zde řadí k těm nejmladším. Byzantský špitál totiž pochází ze 6. století, kdy Side zažívalo svůj druhý rozkvět jako biskupství.
Stavbu zdejšího špitálu prý nařídil přímo východořímský císař Justinián I. Byzantský a ten byl následně zasvěcen sv. Kosmovi a sv. Damiánovi (mělo by to logiku, protože se jednalo o známé lečitele a nějaký jmenovec prvně jmenovaného zde snad dokonce měl působit jako lékař). Později prý tento kamenný objekt v Side sloužil jako vzor pro stavby seldžuckých nemocnic.
Podle některých odborníků se však o nemocnici nejednalo a v budově - nacházející se východně od sloupové „kolonády“ a v blízkosti biskupského paláce - byla provozována řemeslná dílna nebo snad dokonce hostinec.
Před sebou zde v každém případě máme dvoupodlažní budovu na obdélníkovém půdorysu, jehož délka bývá uváděna s hodnotou 20 až 27 m, šířka přibližně 16,5 m. V suterénu jsou umístěny čtyři rovnoběžné místnosti s valenými klenbami (podle některých informačních pramenů jich mělo být pět), které jsou oblouky rozdělené do tří sekcí. Jednotlivé místnosti jsou propojeny dveřmi a opatřeny okny. Horní patro pak vykazuje přibližně stejné členění. Obě podlaží původně spojovalo schodiště, které se - stejně jako hlavní vchod - nacházelo ve zřícené západní části.
Základním stavebním prvkem je zde kvádrové zdivo. Na vnější fasádu byly znovu použity trosky starších antických budov, vnitřní zdi byly postaveny z jednotných kamenných bloků vytesaných speciálně pro tento objekt. Zachovány zůstaly nepatrné zbytky mozaikových podlah, které naznačují, že nad prvním patrem zřejmě ještě byla zastřešená terasa. Na vnitřních stěnách se snad v několika místnostech dají vidět i zanedbatelné fragmenty fresek.