Side – sloupové kolonády (Sütunlu Caddeler)
Sloupových kolonád nebo – chcete-li – sloupových ulic je v jihotureckém antickém městě Side k dispozici hned několik. Všechny se nacházejí přímo v centru někdejšího starověkého sídla a vždy tak procházejí kolem zdejších nejvýznamnějších historických památek. Nebo je přímo spojují.
Jejich počet je občas lehce diskutabilní, ale s jistotou můžeme říct, že ty důležité jsou tři. Jedna spojuje hlavní severní bránu s velkou bránou u agory, druhá (téměř) spojuje hradby u severní brány s biskupským palácem, vedlejší bazilkou – a díky další komunikaci – i s boční agorou a ta třetí nás provede mezi římským amfiteátrem a další ze zdejších bazilik.
Všechna tato uliční sloupoví – i přes jistou občasnou „chudozubost“ - rozhodně stojí za vidění a jsou průběžně renovována. Nejusilovněji se v současné době pracuje na druhé kolonádě.
Vstup do sloupových kolonádových ulic v Side je neomezený a bezplatný.
Na závěr snad ještě několik doplňujících informací:
Sloupů se sice v kompletním stavu dochovalo jen „pár“, ale jejich patek či základen je v Side k vidění dost a dost. Původně byly tyto ulice se sloupovými kolonádami dokonce také obloženy mramorovými deskami. Po dokončení restauračních prací možná už nebudou zdejší sloupové kolonády až tak zcela původní, ale jistě se stanou velkolepými a nezapomenutelnými.
Je docela zajímavé, že informace o těchto zajímavých památkách jsou poměrně strohé a nepřesné. Shodují se v podstatě jen na tom, že ve starověkém Side byly tři ulice se sloupovými kolonádami. Většinou ale zůstávají u toho, že se do současnosti dochovala pouze jedna z nich, a to ta hlavní, která vedla od severní brány k agoře, kde byl ve starověku jeden z největších trhů s otroky v Římské říši a k monumentálnímu Vespasiánovu oblouku. Udává se, že je 200 metrů dlouhá a 20 m široká, ve skutečnosti je však její dílka téměř půl kilometru. Tuto ulici lemují také zbytky antických domů s obchody.
Původně snad byla největší sloupovou ulicí ta, které se říkalo Přístavní a která vedla od Vespasiánova oblouku k Apollónovu chrámu. Dodnes se z ní však nic nezachovalo, protože byla kompletně celá zastavěna domy. Nepatrnou část z ní však zřejmě můžeme vidět pod některými úseky „skleněné dlažby“.