Loading...
Mohutné opevnění obklopující antické město Side bylo od počátku prolomeno několika branami. Některé z nich se alespoň částečně dochovaly až do současnosti, stejně jako zajímavé – a poměrně dlouhé - úseky hradeb. První z nich najdeme hned při příjezdu do města, za fontánou známou jako Nymphaeum.
Městské hradby byly budovány v několika etapách a jejich nejstarší části patří ještě mezi stavby helénské. Do této kategorie patří právě severní brána, která chránila vstup do města od severu, tedy z kontinentu. Protože šlo o součást obranného systému, měla původně dvě předsunuté věže, které chránily přístup k samotné bráně. Na její jižní straně se nacházelo kruhové náměstíčko, které v římském období změnilo svůj tvar na podkovovité.
Protože 2. století našeho letopočtu přineslo Římské říši období relativního klidu a míru, ztratila severní brána v této době svůj ryze obranný charakter. Naopak byla výrazně ozdobena nejen sloupy a nikami, ale také několika skulpturami.
Některé části městských hradeb i jejich vstupních bran v Side bývají označovány jako velmi dobře zachovalé a impozantní. Na tom nic nemění ani fakt, že např. právě někdejší hlavní (tedy severní) brána je už dnes značně poničená. Navíc se v nejtěsnější blízkosti městského opevnění nachází někdejší nekropole se skalními hrobkami a zbytky starověkých domů zdejších obyvatel.