Sint-Niklaas – Běžci (Svatý Mikuláš – De Lopers)
Je celkem logické, že snad každý návštěvník belgického města Sint-Niklaas – dříve či později – zamíří na zdejší náměstí Grote Markt. Jeho podobu doplnilo v polovině roku 1980 bronzové sousoší Běžci, které vytvořila sochařka Mariette Reins a které sem bylo umístěno v rámci akce Umění ve městě (Kunst in de Stad). Toto dílo vlastně celou akci “přinášející umění lidem” sochařsky odstartovalo a je i dnes zřejmě tím nejpopulárnějším ... a to přesto, že v následujících 40 letech dostalo ve městě 44 konkurentů.
Dynamické sousoší původně stávalo na zdejším autobusovém nádraží a od počátku poutalo pozornost lidí všech generací. Pochopitelně také vyvolávalo silně rozporuplné reakce. Ono je totiž lehce kontroverzní i to, co má samotné dílo představovat a vyzařovat.
Údajně zde vidíme tři mladá, elegantní, vitální a pružná těla v běhu, tedy současně napnutá a soustředěná na svůj cíl. Diváka však mají podle plánu umělce-tvůrce nejen okouzlit, ale také v něm vyvolávat nejrůznější otázky: O jaký cíl ale jde? Jak ho bude dosaženo? A jak je to s budoucností oněch mladých běžců?
Běžci jsou považováni i za realistickou reakci na negativismus a antiestetiku 60. let minulého století. Sama autorka (nejen) o svých Běžcích "skromně" říká, že je to dílo neklasické, nové, moderní a nadčasové ...
Sochařka Mariette Reins (*1935) je přitom hlavně pedagogem a působila např. na Královské umělecké akademii v Mechelenu nebo v Národním institutu v Antverpách. Svou uměleckou kariéru zahájila neobvykle pozdě – ve věku 47 let. Její bronzoví Běžci vznikli technikou ztraceného vozku, což je metoda velmi stará a velice přesná. Tento způsob odlévání znali už staří Egypťané a používá se i při výrobě šperků nebo zbraní.