Sint-Niklaas – socha sv. Mikuláše (Svatý Mikuláš – Sint-Nicolaasbeeld)
Socha sv. Mikuláše ve městě Svatý Mikuláš zřejmě zase až tak velkým překvapením pro nikoho nebude ... zvláště na náměstí Grote Markt, kde se to různými skulpturami přímo hemží. Na rozdíl od všech ostatních je však tato socha výrazně polychromovaná, takže lehce připomíná postavičku z komiksu. Stejně jako všechny ostatní se zde sv. Mikuláš objevil v rámci dlouhodobé akce Umění ve městě (Kunst in de Stad).
Socha nazývaná Sinterklaas se nachází od konce listopadu roku 1997 před zdejší radnicí, patří k nejfotografovanějším městským „atrakcím“ a jejím autorem je gentský sochař a keramik Achiel Pauwels. To umístění pod městskou zvonicí je vlastně symbolické, vždyť sv. Mikuláš z Myry a velký přítel všech dětí je již od roku 1217 patronem obce i zdejší farnosti.
Dárky roznášející biskup je zde i se svými atributy zpodobněn jako trůnící, žehnající a berlu držící. U jeho nohou se nacházejí tři děti v dřevěných řeznických neckách. Ty (děti ne necky) podle legendy Sinterklaas zachránil před jistou smrtí (přesněji řečeno je ovšem až po násilné smrti vzkřísil). Na zadní části trůnu jsou zobrazeny symboly města a regionu, tedy horkovzdušný balón a řepa.
O sv. Mikulášovi se vypráví množství legend, nejčastěji asi ta, jak vhodil oknem třem sestrám měšce s penězi (v jiné verzi zlatá jablka) a zajistil jim tím věno a následně díky tomu i dobré ženichy. „Naše“ socha však připomíná legendu jinou, spíše hororovou, vyprávěnou hlavně v Německu, Holandsku, Belgii, Francii a Anglii. Podle ní zabloudili tři malí sirotci v zimní krajině, aby nakonec unavení spatřili v dálce samotu. V domě žil řezník se svou manželkou, kteří děti vlídně, přijali, pohostili a uložili ke spánku. V noci se je pokusili oloupit, ale protože děti nic neměly, ve vzteku je zabili, rozsekali na kusy a naložili do lodny, ve které běžně nakládali vepřové maso. O sedm dní později zaklepal na dveře domu sv. Mikuláš přestrojený za poutníka a požádal o večeři. Zvrhlý řezník přistoupil k truhle, aby hostovi připravil jídlo z masa zabitých dětí. Světec je ale svým požehnáním vzkřísil a následně vůči zákeřným vrahům zajistil průchod spravedlnosti světské i boží.
Vraťme se ale k samotné soše. Ta je vysoká 4,5 metru a jedná se vlastně o keramickou trojrozměrnou skládačku o 300 dílcích. Její výroba je poměrně náročnou až adrenalinovou záležitostí. Vždyť během sušení a vypalování se socha zmenšila přibližně o 70 cm. Každá část přitom reaguje během tohoto procesu jinak … a navíc ne vždy předvídatelně ...
Barevné provedení a podobu sochy si víceméně určily děti zdejších základních škol na základě ankety. Další návrhy sochy sv. Mikuláše jsou k vidění v církevním muzeu stejnojmenného kostela, které je přístupné – v určené hodiny, na požádání a za malé vstupné - každý den.
Zcela na závěr ještě pár informací o autorovi díla. Achiel Pauwels (*1932) studoval v rodném Gentu a následně vyučoval na akademiích v Eeklu a Antverpách. Je držitelem mnoha mezinárodních ocenění, včetně Evropské cena za sakrální sochařství nebo uznávané ceny Ceramica Faenza. S výtvory tohoto uznávaného umělce se múžeme setkat v mnoha evropských městech, např. v belgickém Bruselu a Gentu, italské Faenze, waleském Cardiffu nebo polském Gdaňsku.